Future Event Officials

The table below shows the officials for future DVO events and activities.

There are also empty cells where we are missing key officials.

If you would like to volunteer to help as Organiser, Planner or Controller at an event please contact Ann-Marie Duckworth (jasrduckworth@btinternet.com).

Date Event Name Venue Teams? Level Acc
Obt?
Organiser Planner Controller Reg BOF
No
Nearest Town Grid Ref /
Post Code
Entry Times
19/05/2019 Calke Park – EM League Calke Y C PA Michelle Mackervoy Ann-Marie Duckworth Doug Dickinson 74107 Ticknall SK355240 / DE73 2JZ 10:00 – 12:00
22/05/2019 World Orienteering Day evening John Port School, Etwall D PA Rex Bleakman Rex Bleakman 75475 Derby SK267319 / DE65 6LU 18:30 – 20:00
22/05/2019 World Orienteering Day Activity – Closed Event John Port School, Etwall D PA Rex Bleakman Rex Bleakman 26220 Derby SK267319 / DE65 6LU 14:00 – 17-00
22/05/2019 World Orienteering Day Activity – Closed Event Whitworth Park D PA Stuart Swalwell Judith Holt 26221 Matlock SK275628 / DE4 2EQ 10:00 – 15:00
25/05/2019 Whitworth Park Whitworth Park D PA Stuart Swalwell Judith Holt 75944 Matlock SK275628 / DE4 2EQ 13:00 – 15:00
01/06/2019 Alvaston Park Alvaston Park D PA Andy Hawkins Mark Dalgarno 75948 Derby SK378344 / DE24 1AS 12:30 – 14:30
08/06/2019 Holmebrook Valley Park Holmebrook Valley Park D PA Dave Bennett Jane Kayley-Burgess 75947 Chesterfield SK355730 / S41 8XP 13:00 – 15:00
14/06/2019 Primary School Festival (closed activity) Highfields School Lumsdale site 0 PA Judith Holt 26815 Matlock / DE4 5NA 12:30 – 15:00
15/06/2019 Carsington 50th Anniversary Retro event – Closed event – DVO Carsington Pastures D P Robert Shooter Jane Kayley-Burgess Ranald Macdonald 74994 Wirksworth SK245548 / DE4 4ES 12:30 – 15:00
16/06/2019 Allestree Urban Allestree Y C Rex Bleakman Sal Chaffey John Hurley 74108 Derby SK352408 / DE22 2EU 10:00 – 12:00
22/06/2019 Hall Leys Park Hall Leys Park, Pic Tor and Old Matlock D PA Nicola Hart 75946 Matlock SK297600 / DE4 3AR 13:00 – 15:00
29/06/2019 Darley Park Darley Park D PA Ben Crane 75945 Derby SK353384 / DE22 1EJ 13:00 – 15:00
06/07/2019 Stones Island Day 1 Carsington Stones Is D PA Viv Macdonald Ranald Macdonald 75949 Wirksworth SK244514 / DE6 1ST 13:00 – 15:00
07/07/2019 Stones Island Day 2 Carsington Stones Is D PA Viv Macdonald Ranald Macdonald 75950 Wirksworth SK244514 / DE6 1ST 13:00 – 15:00
13/07/2019 Staunton Harold Staunton Harold D PA Rex Bleakman Paul Armstrong 75625 Ticknall SK377245 / DE73 1DL 13:00 – 15:00
20/07/2019 Foremark Reservoir Foremark D PA Paul Young Gary Kelsall 75626 Ticknall SK336248 / DE65 6EG 13:00 – 15:00
10/08/2019 Swadlincote Woodlands Swadlincote D PA 75628 Swadlincote SK305193 / DE11 8EB 13:00 – 15:00
17/08/2019 Rosliston Forestry Centre Rosliston D PA Tony Berwick 75628 Swadlincote SK243174 / DE12 8JX 13:00 – 15:00
21/08/2019 National Trust Try o’ TBC D Mike Godfree Mike Godfree 75995 / 11:00 – 13:00
28/08/2019 National Trust Try O’ Ilam D Mike Godfree Mike Godfree 75996 Ashbourne SK131506 / DE6 2AZ 11:00 – 13:00
15/09/2019 British Middle Championships – Chinley Churn Chinley Churn Y A PA Sal Chaffey Ranald Macdonald Chris Burden 71311 New Mills SK021852 / SK22 4QL 10:00 – 13:30
26/10/2019 Longshaw EM League Longshaw Y C P Stuart Swalwell David Vincent 74109 Sheffield SK265799 / S11 7TY 10:00 – 12:00
01/12/2019 Allestree EM League Event Allestree Y C PA Brian Denness 74110 Derby SK352408 / DE22 2EU 10:00 – 12:00
01/01/2020 Wirksworth Urban Wirksworth Street C 75498 Wirksworth SK287539 / DE4 4DR 11:00 Mass Start?
09/02/2020 Midlands Championships Shining Cliff Y A P Sal Chaffey Dave Chaffey Simon Thompson (HOC) 73329 Ambergate SK333515 / DE56 2EL 10:00 – 12:00
08/03/2020 Linacre EM League Linacre Y C Murray White Bakewell SK342734 / S42 7AJ 10:00 – 12:00
17/05/2020 Longstone Moor – EM League Longstone Moor Y C Tony Stirland Chesterfield SK197737 / DE45 1UA 10:00 – 12:00
28/06/2020 Belper Urban Belper Y C Belper SK350475 / DE56 1UU 10:00 – 12:00
06/09/2020 Kedleston Park – EM League Kedleston Y C Derby SK305412 / DE22 5JH 10:00 – 12:00
10/10/2020 British Schools Score Championships Shipley Park Y B PA 73344 Shipley SK432454 / DE75 7GX 10:00 – 12:00
25/10/2020 Grangewood EM League Grange Top Wood Y C Swadlincote SK267143 / DE12 8BH 10:00 – 12:00
15/11/2020 Hardwick Park – EM League Hardwick Park Y C Chesterfield SK463637 / S44 5QJ 10:00 – 12:00
17/10/2021 CompassSport Cup Final – Chatsworth? Chatsworth A 75280 Bakewell SK253698 / DE45 1PP 10:00 – 12:00