Results for Level C EMOA League Event, Hardwick, 06/03/2011
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.6km, climb 35m, 12 controls)
1 Tom Cooley IND M7 14:52 2 Hazel Williams LOG W10 17:20 3 Toby Williams LOG M6 17:34 4 Matthew Clark NOC M6 17:46 5 William Martland IND M6 17:50 6 Rhiannon Emery NOC W10 18:38 7 Lauren Emery NOC W10 19:27 8 Samuel Davis DVO M10 19:40 9 Ben Mackervoy DVO M7 20:42 10 Sophie Clark NOC W4 22:00 11 Euan Tryner SYO M6 22:31 12 Freya Tryner SYO W3 23:19 13 Alex Crawshaw & Izzi Owens EPOC/SY W5 / W3 26:09 14 Elisa Wayles NOC W10 29:42 15 Jeremy Smith & family OD M45 33:29 16 Paddy Milner M4 41:32 17 Trish, Anthony, Rebecca & Jamie Evans 42:33 18 Harriet Sellars IND W2 66:46 --------------White standard-------------- mp John Cooley IND M50 17:27 Missing no 8 mp Sam Crawshaw & Joe Owens EPOC/SY M7/M7 22:59 Missing no 12 Hannah Mather LOG W4 rtd Missing nos 6-12
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.1km, climb 60m, 9 controls)
1 Michael Theobold RAFO M16 18:30 2 James Peet 22:40 3 Evan Blair M8 23:58 4 Connor Pearce RAFO M16 25:58 5 Ewan Jones DVO M12 26:56 6 Isabella Edwards DVO W8 27:10 7 Alessandra Edwards DVO W10 28:23 8 Alex and Lucy Bourne DVO M6 AND W8 28:55 9 Maria Lockie RAFO W16 29:17 10 Becky Owen DVO W10 29:30 11 Andre Fougo RAFO M14 30:15 -------------Yellow standard-------------- 12 Peter Mackervoy DVO M10 30:36 13 Thomas Cherry / Hannah Cherry DVO M10/W12 30:39 14 Russell Kirk RAFO M16 39:57 15 Jeannine Bastard DVO W10 40:04 16 Rachel Kirk RAFO W20 43:32 17 Banjamin Williams IND M5 50:02 18 Ben Mather LOG M7 52:33 19 Millie Harrad-Smith W2 67:56 20 Jessica Williams DVO W3 73:22 Eleanor Cooley IND W12 rtd Missing nos 3-9
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.7km, climb 75m, 11 controls)
1 Alex Wright RAFO M16 17:58 2 Louis Forshaw-Perring DVO M12 20:33 3 Ella-Rose McCartney OD W12 24:08 4 Ethan Tebbutt LEI M10 27:04 5 Nicholas Gordon DVO M14 27:49 6 Joe Uprichard DVO M12 27:52 7 Nicola Northcott DVO W14 31:26 8 Ellie Bales POTOC W12 31:40 9 Imogen Wilson LEI W12 32:22 10 Sarah Blackburn DVO W40 34:15 11 Jennie Garbutt W21 34:29 12 James McCann MDOC M12 35:43 -------------Orange standard-------------- 13 M Whitmill M40 36:26 14 Charlie Murray IND 37:54 15 Garcon Elise IND W21 38:48 16 Lucy Owens SYO W40 39:50 17 Benjamin Sellars DVO M6 44:17 18= Jacob Pulling RAFO M16 45:04 18= Rachael Gunn POTOC W14 45:04 20 Archie Noble M10 45:16 21 Georgie and Danny Lyon IND 52:58 22 Menna Noble W6 57:13 23 Heather Stacey RAFO W16 67:41
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Long Orange (length 5.4km, climb 90m, 16 controls)
1 Sally M Dipple IND W50 70:17 2 Hannah & Karl MDOC M/W21 71:50 -----------Long Orange standard----------- 3 Luke Davey NOC M12 121:02
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.6km, climb 65m, 14 controls)
1 Finn Lydon LEI M12 27:44 2 Anton Petho MDOC M16 27:50 3 Luke Fortune RAFO M14 28:01 4 Bella Williams LOG W14 28:53 5 Hannah McNab RAFO W16 30:21 6 Nick Urwin UDBB OR M18 31:48 7 Andrew Oxby RAFO M16 31:50 8 Dom Green BUXTON M18 32:40 9 Jane Burgess DVO W50 33:00 10 Tom McCann MDOC M14 33:11 11 Antony Cardis BUXTON M21 33:38 12= Segar Bastard DVO M50 34:44 12= Joanna Goodhead DVO W14 34:44 14 Grant Weller IND M18 35:41 15 Miles Plaskett DVO M18 37:31 16 Dawn Moore DVO W55 38:36 17 Rebecca Walters W16 39:33 18 John Cooke DVO M65 40:11 19 Diana Hailey OD W65 41:04 20 Jack Cartwright M16 41:15 21 Ben Cox M16 41:20 -----------Light Green standard----------- 22 Callum Walters M16 42:09 23 Ray Stuart DVO M60 42:32 24 Molly Smith LEI W65 46:09 25 Wendy West LEI W45 47:57 26 Gemma Tate SYO W21 49:20 27 Claudia Smith NOC W16 49:47 28 Suzette Spears HOC W70 63:50 29 Michael Hunter MDOC M70 64:00 30 Gill Milner DVO W75 70:30
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.5km, climb 65m, 13 controls)
1 Hilary Palmer NOC W60 29:25 2 Fionne Lynch SYO W21 29:57 3 Elaine Smith NOC W55 31:31 4 Helen Martland SPOOK W40 32:04 5 Jill Gorvett SYO W60 32:45 6 Alex Ross IND M15 32:52 7 Ben Firth-Jones IND M16 33:00 8 David Parkin BOK M75 33:15 9 Jennifer Cook NOC W55 36:07 10 Jen Gale DVO W65 40:12 11 Doreen Best SYO W60 41:15 12 Geoff Gibbs LOG M70 42:13 13 Anne Gibbs LOG W65 42:49 14 Margaret Buckley LOC W60 43:35 15 Peter Chick LEI M65 43:57 -----------Short Green standard----------- 16 Caroline Barcham SELOC W45 44:48 17 Alison Slater NOC W55 46:20 18 Margaret Buckland NOC W70 47:06 19 Jane Barratt MDOC W50 47:28
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 5.1km, climb 100m, 15 controls)
1 Harry Nicholson NOC M20 33:09 2 Iain Tebbutt LEI M40 33:41 3 kevin Kirk RAFO M18 35:05 4 Paul Weller IND M45 35:16 5 Andrew Breakwell NOC M60 35:49 6 Martin Farr DVO M45 36:05 7 Nigel Owens SYO M45 37:19 8 Peter Leake LEI M70 37:35 9 Doug Dickinson DVO M65 37:48 10 Stephen Wright NOC M65 37:52 11 Roger Hodgson DVO M55 37:53 12 Gary Peet NOC M40 38:00 13 Harry Bowell M40 38:40 14 David Murray SYO M50 38:45 15 Jonathan Emery MDOC M15 39:08 16 Martin Wheeler LOG M55 39:23 17 Chris Heaton LEI M21 39:27 18 Rebecca Humphreys MDOC W16 39:34 19 Andy Hawkins DVO M60 40:38 20 Sarah Edwards LOG W21 40:54 21 Alan West LEI M50 40:55 22 Dave Bales POTOC M55 41:06 23 Alan Beardsley NOC M60 41:17 24 Robert Shooter DVO M55 41:19 25 Colin Spears HOC M70 41:34 26 Helen Parkinson NOC W45 41:53 27 Elizabeth Parkinson NOC W18 42:18 28 Chris Kirkham MDOC M60 42:39 29 Stuart Wicks DVO M45 43:04 30 Zoe Gordon DVO W45 43:14 31 John Palmer NOC M65 43:20 32= Margaret Willdig OD W55 44:05 32= David Anderson LEI M70 44:05 34 Paul Wright DVO M50 44:23 35 David Dickinson NOC M45 44:25 36 karen Williams LOG W40 44:34 37 Hayley Fox LOG W35 45:00 38 Roger Hailey OD M70 45:07 39 Mike Fairburn PFO M70 45:41 40 Rachel Davis DVO W45 45:46 41 Sarah Fletcher RAFO W20 45:53 42 Dave Skidmore DVO M65 46:22 43 Elizabeth Bales POTOC W45 46:30 44 Chris O'Donnell DVO M40 47:12 45 David Mawdsley MDOC M70 48:32 46 David Sissons NOC M35 49:06 47 Jeremy Smith OD M45 49:28 --------------Green standard-------------- 48 Simon Mawdsley MDOC M40 50:11 49 Terry Peach DVO M65 50:21 50 Barbara Tebbutt LEI W45 50:40 51 Ashley Ford HOC M60 50:47 52 Cathryn Goodhead DVO W45 51:02 53 Kath Etherden SELOC W60 51:29 54 Jim Mitchell PFO M65 51:49 55 Jean Payne DEE W55 52:05 56 Sue Hallett OD W65 52:18 57 Ernie Williams LEI M65 52:20 58 Tony Buckland NOC M75 52:33 59 Graham Dugdale DEVON M60 52:39 60 Karin Kirk OD W60 52:55 61 Susan Allard DVO W45 53:10 62 Alison Yeates WCH W40 53:40 63 Mark Jones DVO M45 53:47 64 Derek Bishton DVO M60 54:22 65 Greta Greenall OD W60 54:54 66 Jan Ellis MDOC W60 54:59 67 Ruth Ellis DVO W60 55:55 68 Martin Gibbons WRE M60 56:31 69 Margaret Keeling DVO W60 57:17 70 Liz Heaton LEI W21 58:04 71 Pip Humphreys MDOC W50 58:39 72 Sally Newton DVO W50 59:10 73 Peter Yoxall POTOC M65 59:15 74 Jean Rostron POTOC W65 59:22 75 Sue Bicknell OD W65 60:01 76 John Woodall NOC M70 60:20 77 Monika Cooper SYO W65 60:27 78 Kevin Garner DVO M55 62:46 79 Barbara Ford HOC W55 66:36 80 Tony Berwick DVO M70 66:42 81 Elizabeth Bates OD W60 70:56 82 Wendy Foster NOC W45 76:42 mp Mike Godfree DVO M60 36:43 Missing no 15 mp Edward Nicholson NOC M50 41:24 Missing no 4 mp Maria Roberts NOC W45 48:57 Missing nos 4,12
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 7.2km, climb 150m, 21 controls)
1 Justin Williams LOG M45 40:37 2 John Hurley DVO M55 43:01 3 Andrew Yeates WCH M50 43:53 4 Robert Stein SHUOC M21 43:56 5 Phil Colville MDOC M55 44:16 6 Heather Fellbaum MDOC W45 44:59 7 Paul Armstrong DVO M55 45:01 8 Mark Garside WCH M50 45:52 9 Peter Gorvett SYO M60 46:11 10 David Vincent DVO M50 46:33 11 Vicky Thornton MDOC W50 46:37 12 Jeanne Gaudin LOG W21 47:31 13 Nigel Lydon LEI M45 47:47 14 Robert Brandon OD M60 48:03 15 Parant Guillaume M21 48:14 16 Steve Buckley LOC M60 48:16 17 Robert Jackson IND M45 49:14 18 William Humphreys MDOC M18 49:55 19 Ian Wilson LEI M45 50:00 20 Robert Parkinson NOC M50 50:30 21 Rex Bleakman DVO M65 50:37 22 Murray White DVO M45 51:08 23 John Hopper DVO M60 51:23 24 Rod Postlethwaite WRE M55 51:53 25 Stephen Bates OD M60 51:54 26 Allan McKinley HOC M35 52:10 27 Graeme Huggan NOC M50 52:14 28 Colin John DVO M55 52:26 29 Andrew Middleton LEI M60 52:38 30 Brian Shaw SYO M65 52:46 31 Colin Best SYO M60 52:48 32 Adrian Northcott DVO M45 53:02 33 Robert Haskins LEI M60 53:15 34 Clive Jenkins BKO M45 53:26 35 Jonathan Cundill DVO M45 53:48 36 Joanne Nell RAFO W45 53:51 37 Andrew Payne DEE M60 53:54 38 Peter Brookes NOC M50 54:17 39 Katherine Millard DVO W21 54:20 40 Ian Cooper SYO M60 54:30 41 Phillip Denness LOG M20 54:35 42 Mike Gardner DVO M50 54:43 43= Gina Marwick BKO W40 54:58 43= Fiona Sellar DVO W50 54:58 45 Keith Roberts NOC M50 55:36 46 Jane McCann MDOC W45 55:48 47 Derek Gale DVO M65 56:46 48 Sue Russell DVO W45 57:02 49 Mark Goodhead DVO M16 57:15 50 Keith Willdig OD M60 57:28 51 John Marriott LEI M60 57:52 52 Michael Nell RAFO M60 58:01 53 Kim Buxton DVO W50 58:43 54 Chris Rostron MDOC M60 59:36 --------------Blue standard--------------- 55 Sean Harrington LOG M50 60:57 56 Alison Wright LOG W21 61:08 57 Kevin Randall SYO M21 62:28 58 Rebecca Perring DVO W45 64:16 59 Roger Edwards LEI M60 64:49 60 Philip Kirk OD M55 65:57 61 Ursula Williamson LEI W45 66:07 62 Tony Gordon DVO M50 69:17 63 Colin Drury SYO M60 71:21 64 John Heaton POTOC M55 74:52 65 Steve Edgar LEI M45 81:33
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 10.2km, climb 220m, 31 controls)
1 Paul Murgatroyd LOG M40 54:27 2 Liam Harrington LOG M21 56:52 3 Chris Millard DVO M21 57:44 4 Paul Addison DVO M50 60:24 5 Ben Crane DVO M40 61:11 6 Alex McCann MDOC M16 62:01 7 Chris McCartney OD M40 62:37 8 Rhys Roberts NOC M21 63:36 9 David McCann MDOC M45 64:52 10 Anders Brahn JONNKOP M40 65:58 11 Matthew Green NOC M18 66:08 12 Dave Peter Denness LOG M50 67:57 13 David Gourlay LOG M50 68:18 14 Steve Green NOC M55 68:43 15 Paul Goodhead DVO M50 68:53 16 Russell Buxton DVO M50 69:32 17 Martin Sleath M60 72:19 18 Brian Denness DVO M55 73:17 19 Lee Scott SYO M45 74:21 20 Roger Lewis SYO M35 75:40 21 David Bray LEI M55 76:50 22 Ray Humphreys MDOC M50 77:07 23 Mark Webster NOC M45 79:05 --------------Brown standard-------------- 24 Geoffrey Hollins POTOC M55 82:50 25 Roger Smith NOC M55 83:25 26 Tim Cairns DVO M45 88:34 27 Kevin Parker NOC M50 92:58
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Any queries, errors, or omissions should in the first instance be addressed to Mike.godfree@btinternet.com
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk