Results for DVO EM League Event, Kedleston, 13/10/2013
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.5km, climb 15m, 7 controls)
1= George Holmes ANTHONY M12 7:11 1= Ben Naish M10 7:11 3 Ben Holmes CRICH C M10 7:31 4 James Spilsbury M10 7:49 5 Austin Tomlinson CRICH C M12 10:25 6 Libby Barber LEI W10 10:33 7 Alex Gordon CRICH C M10 11:29 8 Callum Gadd M5 14:45 9 Maisie Clarke CRICH C W10 18:07 10 Ewan Gregory CRICH C M10 29:28 ---------------White standard---------------- mp Oliver Crane DVO M10 12:16 Missing nos 2-3
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.5km, climb 25m, 15 controls)
1 Ben Hardy LEI M10 19:19 2 George Edwards ST P & M9 22:08 3 Toby Hall ABBOTSH M12 23:01 4 Lucy Bednall & Elektra Brown ABBOTSH W10 23:25 5 George Holmes ANTHONY M12 23:34 6 Matthew McNee M12 23:46 7 Jemima Brown W12 24:13 8 Nicole, Tilly &Chloe ABBOTSH W10 25:39 9 Finley Blount ABBOTSH M12 28:03 10 Toby Bushell ABBOTSH M14 28:45 11 alexander Evans WCH M10 28:52 12 Grace Pennell & Eleanor Edwards ABBOTSH W12 29:08 13 Ben Mackervoy DVO M10 29:38 14 Jamie Carrott RAFO M14 30:26 15 Austin Tomlinson CRICH C M12 31:51 16 Ewan Gregory CRICH C M10 31:58 17 Ben Holmes CRICH C M10 32:00 18 Alice Crane DVO W12 41:58 ---------------Yellow standard--------------- 19 Jessica Rafferty MDOC W12 43:33 20 Belinda Fernandes WCH W21 43:48 21 Alice Edwards ST P & 46:13 22 Rachel Duckworth & Eleanor Gordon CRICH C W10 48:04 23 Maisie Clarke CRICH C W10 48:37 24 Oliver Baker M7 49:55 25 Jonny Woodward 50:36 26 Jeffrey baker M8 50:41 27= Mary Lynn Baker W6 50:52 27= Alice Woodward 50:52 29 Ella Baker W5 50:57 30 Peter McNee M9 62:28 mp Alex Gordon CRICH C M10 33:24 Missing no 9 mp Emily Naish W13 35:57 Missing no 15 mp Charlotte Crane DVO W10 37:32 Missing no 6 mp Katrina Read W13 37:34 Missing no 6 mp Barnaby Platt SHIRLAN M12 73:50 Missing no 14
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 3.4km, climb 25m, 12 controls)
1 Richard Needham DVO M50 23:04 2 Steven Black M21 27:23 3 Clare Labram DVO W35 41:35 4 Samuel Crowe M21 45:31 5 Henry & Matthew ABBOTSH M11 45:47 6 Jack Grant M12 46:14 7 Enya Collier ABBOTSH W14 48:16 8 Isabelle Read W14 49:50 9 Tom & James ABBOTSH M14 50:40 10 Jade & Hannah Fretter 50:50 11 Patrick Freeman-Vollering ABBOTSH M14 51:24 ---------------Orange standard--------------- 12 Joel McGraw DVO M10 53:22 13 Aidan Fretter 54:10 14 Scarlett Dickinson ETWALL W4 54:26 mp Isobel & Sara ABBOTSH W14 30:42 2 out of order mp Joe Woods M20 42:30 Missing no 12 mp Bonnie & Rose ABBOTSH W14 43:56 Missing no 4 mp Alex Hesp-Collins ABBOTSH M14 54:40 Missing no 4 mp Honor & d'Arcy ABBOTSH W14 87:40 Missing no 12 mp Harriet Cox ABBOTSH W14 88:48 Missing no 12 Peter Mackervoy DVO M12 rtd Missing nos 3-12
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Long Orange (length 6.6km, climb 90m, 18 controls)
1 Steven Read 58:31 2 Joseph Boal M45 61:52 3 Kevin McNee 76:08 4 Joshua Sleet M21 77:31 ------------Long Orange standard------------- 5 Simon Dendle M21 95:55
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.4km, climb 30m, 14 controls)
1 Anna Barber LEI W14 33:05 2 Tony McGraw DVO M50 35:59 3 Ellie & Sanne ABBOTSH W16 37:03 4 Caitlin Chafer LEI W12 43:02 5 Nicholas Gordon DVO M16 44:13 6 Sam Meng ABBOTSH M16 44:51 7 Rachel Moreton IND W35 46:30 ------------Light Green standard------------- 8 Geoff Gibbs LOG M70 79:55
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.2km, climb 30m, 14 controls)
1 Kevin Gallagher LEI M60 33:36 2 Rory Sellar DVO M55 34:46 3 Ranald Macdonald DVO M60 36:51 4 David Parkin DVO M80 39:22 5 Terry Peach DVO M70 45:45 6 Chris Phillips LEI M65 46:49 7 Maureen Webb CLOK W60 49:12 8 Alan Shaw MDOC M65 49:17 9 John Woodall NOC M75 49:35 10 Helen Finlayson DVO W65 50:25 ------------Short Green standard------------- 11 Barbara Farr POTOC W70 52:22 12 John Cooke DVO M65 54:31 13 Molly Smith LEI W65 56:08 14 Sue Bicknell OD W65 56:55 15 Jen Gale DVO W65 61:38 16 Sarah Blackburn DVO W45 62:18 17 Julie Starkey LEI W50 62:57 18 Diane Ford LEI W65 66:09 19 Jenny Shaw MDOC W60 66:56
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.5km, climb 50m, 15 controls)
1 Dave Chaffey DVO M50 34:01 2 John Edwards ST PETE M40 34:15 3 Malcolm Spencer DVO M55 34:39 4 Joanne Nell RAFO W35 35:02 5 Richard Naish DVO M45 35:15 6 Paul Goodhead DVO M50 35:43 7 Mike Godfree DVO M60 35:55 8 Chris Heaton LEI M21 36:12 9 Murray White DVO M45 36:49 10 Michael nell RAFO M60 37:16 11 David Bray LEI M60 37:33 12 Marc Aluzzi RAFO M35 37:46 13 Becky Bailey CLOK W18 38:03 14 Helen Parkinson NOC W45 39:30 15 Judith Holt DVO W60 40:49 16 Margaret Willdig OD W60 41:17 17 Rachel Davis DVO W45 42:54 18 Joanna Goodhead DVO W16 43:01 19 Thomas Murray M16 43:25 20 Stuart Wicks DVO M45 43:40 21 David Anderson LEI M70 43:47 22 Simon Ford LEI M70 44:07 23 Robert Murray M45 44:26 24 Liz Godfree DVO W65 44:55 25 Hannah McNab RAFO W18 45:11 26 Peter Chick LEI M65 45:22 27 Angela Lucking NOC W50 45:49 28 Chris Kirkham MDOC M65 46:49 29 Zoe Gordon DVO W45 46:56 30 Ianka Petrova Evans WCH W45 47:16 31 John Pigott POTOC M65 48:05 32 John Bowman OD M70 48:26 33 Ian Hodson DVO M35 50:00 34 Tom Jenkins DVO M45 50:40 ---------------Green standard---------------- 35 Ricardo Fernandes WCH M40 51:03 36 Viv Macdonald DVO W60 51:14 37 Austin Farr POTOC M65 51:30 38 Jane Stew OD W55 53:43 39 Vivianne Lawson OD W45 54:24 40 Ruth Ellis DVO W60 57:31 41 Anne Gibbs LOG W65 57:42 42 Margaret Keeling DVO W65 58:38 43 Simon Davis DVO M50 59:57 44 David Walker MDOC M70 62:02 45 Wilf Horton M13 63:57 46 Susan Allard DVO W50 66:16
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 6.7km, climb 80m, 18 controls)
1 Ben Crane DVO M40 44:28 2 Tom Barber LEI M16 44:48 3 Mark Goodhead DVO M18 45:24 4 Andrew Mackervoy DVO M45 45:32 5= John Hurley DVO M55 46:45 5= John Hawkins DVO M55 46:45 7 Matt White LEI M45 46:57 8 Alastair Paterson LEI M45 47:07 9 Harriet Lawson OD W18 47:19 10 David Vincent DVO M50 47:41 11 David Pettit DVO M21 48:17 12 Peter Riley POTOC M18 48:20 13 Stephen Kimberley DVO M55 48:59 14 Alison Hardy LEI W45 49:42 15 Andis Celinskis NOC M21 49:47 16 Paul Hudson NOC M50 50:56 17 Robert Parkinson NOC M55 50:57 18 Jamie Sutherland LEI M40 50:58 19 Sal Chaffey DVO W45 51:23 20 Amjad Khursheed RR M50 51:49 21 Glynn Smith LEI M65 52:36 22 Robert Jackson NOC M50 54:40 23 Nina Tant SOS W21 54:44 24 James Redding SOS M21 54:50 25 Jonathan Cundill DVO M45 55:39 26 Keith Willdig OD M60 56:11 27 Joe Uprichard DVO M14 56:28 28 Robert McNab RAFO M50 56:36 29 Louis Forshaw-Perring DVO M14 57:07 30 Iain Phillips LEI M45 57:31 31 Dave Skidmore DVO M65 57:35 32 Mark Sherriff LEI M50 57:49 33 Paul Jackson EPOC M65 58:04 34 Simon Starkey LEI M55 58:16 35 Derek Gale DVO M65 59:41 36 Rex Bleakman DVO M65 60:29 37 Andrew Wallace NOC M55 61:20 38 Stuart Swalwell DVO M60 61:22 39 Gerry Riley POTOC M55 61:54 40 Liz Heaton LEI W21 62:45 41 Isla Mathieson CLOK W45 63:12 42 Derek Herd LEI M45 63:41 43 Val Johnson DVO W50 64:00 44 Kim Buxton DVO W50 66:12 ----------------Blue standard---------------- 45 Rebecca Perring DVO W45 68:34 46 Ursula Williamson LEI W50 71:55 47 John Nuttall IND M65 72:16 48 Tony Gordon DVO M50 73:05 49 Sally Dipple DVO W55 109:29
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 10.3km, climb 145m, 23 controls)
1 Chris Millard DVO M21 54:03 2 Joe Taunton NGOC M21 56:11 3 Mark Burley BOK M21 60:42 4 Dai Bedwell DVO M45 62:06 5 Jim Trueman MDOC M45 63:11 6 Richard Parkin DVO M45 64:27 7 Chris Williamson SOC M21 65:13 8 Matthew Litchfield M21 65:27 9 Toby Miles M40 66:33 10 Martin Pigott POTOC M35 69:04 11 Rob Bailey CLOK M50 76:05 12 Graham Johnson DVO M55 77:28 ---------------Brown standard---------------- 13 Russell Buxton DVO M55 81:10 14 Tanya Taylor LOG W40 81:28 15 Ian Wells RAFO M60 84:17 16 Jack Lord NOC M16 85:03 17 James Montgomery M21 85:13 18 Michael Lord NOC M50 91:56 19 Tim Cairns DVO M45 129:25
Courses White, Yellow, Orange, Long Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk