Results for East Midlands League, Longstone Moor, 21/09/2014
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 2.0km, climb 25m, 13 controls)
1 Leo Johnson, Aimee Mayfield ABBOTS M10 15:14 2 Austin Hibbs & Jake Bayley ABBOTS M10 16:03 3 Stanley Morgan NETHERG M14 18:24 4 Hannah Mather LOG W10 19:30 5 Alicia Graham NETHERG W10 20:42 6 Freya Tryner SYO W7 22:20 7 Robyn Jarvis LEI W8 28:35 8 Sam Havenhand 33:27 9 Mathew Havenhand 33:30 n/c Paddy Milner GREYSTO M8 34:57 n/c Felix Jarvis NONE M4 37:46 -----------------White standard------------------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.4km, climb 50m, 13 controls)
1 Libby Barber LEI W10 18:14 2 Sarah Cross IND 22:44 3 Elsie Jones & Yasmin ABBOTS W10 23:15 4 Emil Howell M8 24:29 5 Monika Dent DVO W10 33:43 -----------------Yellow standard----------------- 6 Jessica Howells LEI W18 33:44 7 Ivan Smith DVO M10 36:41 8 Ailith Smith DVO W10 51:05 mp Nicole Clarke, Chloe Stone ABBOTS W10 41:57 Missing nos 7-8
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.9km, climb 55m, 11 controls)
1 Ronan Sahni SYO 25:01 2 Ben Mackervoy DVO M12 35:13 3 Honor Burges-Lumsden & Hollie Brookes ABBOTS` W14 36:23 4 Joe Owens SYO M12 37:52 5 Donald Flynn NOC M14 38:15 6 Bertie Lumsden ABBOTS M12 39:28 7 Toby Williams LOG M10 41:14 -----------------Orange standard----------------- 8 Amy Griffiths & Carlota Sanmartin ABBOTS W14 43:31 9 Jay & Michael Holliman 45:49 10 Karen Peach DVO W45 49:42 11 Matthew Griffiths & Harrison Dodd ABBOTS M12 61:24 mp Euan Tryner SYO M10 25:57 Missing no 8 mp Rachel Duckworth DVO W12 32:25 Missing no 2 mp Peter Mackervoy DVO 50:08 Missing no 3
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.7km, climb 70m, 13 controls)
1 Simon Warrener NOC M16 36:46 2 Inna Ferapontova LHS W16 38:26 3 Sarah Duckworth DVO W14 39:35 4 Oscar Ferris LEI M12 45:00 5 Ashleigh Howells LEI W14 45:41 6 Philip Wiegand SYO M16 48:10 7 Adam Wiegand SYO M14 49:11 8 James Peet NOC M14 49:42 9 Jessica Dring-Morris LEI W14 50:46 10 Caitlin Chafer LEI W14 52:10 11 Karen Williams LOG W45 52:35 12 Hazel Williams SN W12 54:20 --------------Light Green standard--------------- 13 Peta Jarvis LEI W14 56:51 14 Rachel Potter BOK W14 58:22 15 Richard Havenhand SYO M40 59:25 16 Reed Lydon LEI W12 62:27 17 Emma Palmer ABBOTS W50 71:34 18 Harry & Conor Savage LVO 96:06
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.4km, climb 90m, 14 controls)
1 Kevin Gallagher LEI M65 36:30 2 Stephen Chafer LEI M45 36:52 3 Val Johnson DVO W55 41:48 4 Christine Middleton DVO W65 45:53 5 Alison Yeates WCH W45 46:23 6 David Parkin DVO M80 46:52 7 Alan Shaw MDOC M65 47:20 8 Mike Fairburn PFO M75 48:11 9 Judith Goodair EPOC W70 48:40 10 Helen Finlayson DVO W65 48:41 11 Ann Armistead DVO W65 49:05 12 Ernie Williams LEI M70 49:15 13 Rosemary Hartmann SHUOC W21 49:53 14 Tony Horsewill NOC M60 50:46 15 Alan Heron SELOC M80 51:21 16 Guy Goodair EPOC M75 52:38 17 Thelma Spalton OD W65 54:35 18 Jenny Shaw MDOC W65 55:08 --------------Short Green standard--------------- 19 Jane Stew OD W55 55:29 20 Chris Horsewill NOC W50 56:19 21 Karen Bedwell DVO W45 56:48 22 Lesley Norton WRE W70 58:00 23 Kirsten Williams DVO W60 60:20 24 Jen Gale DVO W65 61:20 25 Laurie Fluck LEI M65 61:32 26 Matthew Cox LEI M20 61:59 27 Gill Milner DVO W75 62:52 28 Sue Porter LEI W70 65:24 29 Patrick Pay WRE M75 65:43 30 Pauline Wilson SYO W60 67:09 31 Sue Birkinshaw MDOC W75 68:04 32 Molly Smith LEI W70 72:24 33 Tony Berwick DVO M75 73:56 mp Eric Porter LEI M70 45:04 Missing no 3 mp Jan Ellis MDOC W65 50:40 Missing no 3
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.2km, climb 100m, 20 controls)
1 Mark Wickersham SYO M45 38:21 2 Michelle Mackervoy DVO W40 40:52 3 Nigel Owens SYO M45 43:04 4 David Booker NOC M60 45:28 5 Claire Bushnell WCH W50 45:56 6 Murray White DVO M45 46:03 7 Stuart Swalwell DVO M60 46:13 8 Julie Couch EPOC W55 46:25 9 Anna Barber LEI W14 46:26 10 Chris Heaton LEI M21 46:31 11 Sheila Carey OD W65 46:41 12 Martin Green MDOC M60 46:59 13 David Cooke NOC M65 47:16 14 Ann Savage LVO W55 47:24 15 Sheila Sprot SYO W60 47:33 16 Malcolm Spencer DVO M55 47:47 17 Roger Edwards LEI M60 47:52 18 Elizabeth Bedwell DVO W16 48:10 19 Lester Hartmann DVO M50 48:21 20 Ann-Marie Duckworth DVO W45 48:23 21 Peter Carey OD M70 48:45 22 Neil Sprot SYO M60 48:49 23 Alastair Flynn NOC M16 48:50 24 Heather Hartmann SPOOK W21 48:59 25 David Potter BOK M50 49:50 26 John Padget DEE M70 50:02 27 Imogen Wilson LEI W14 50:20 28 Andrew Gregory MDOC M75 50:23 29 Margaret Willdig OD W60 50:24 30= Louis Forshaw-Perring DVO M16 51:54 30= Pauline Tryner SYO W40 51:54 32 Kath Speak MDOC W55 52:19 33 David Mawdsley MDOC M70 52:38 34 Mark Sherriff LEI M50 52:43 35 Andy Hawkins DVO M65 53:17 36 John Sherwood DEE M65 53:25 37 Derek Gale DVO M70 54:12 38 Sue Russell DVO W50 54:14 39 Keith Streb NOC M60 55:27 40 Karen Howells LEI W40 56:34 -----------------Green standard------------------ 41 Caroline Potter BOK W50 58:27 42 Marcia Bradbury SYO W55 58:34 43 John Ward OD M65 58:55 44 Dawn Moore DVO W55 58:59 45 Jane Booker NOC W60 59:02 46 Arun Sahni SYO M55 59:18 47 Richard Jones IND M50 59:20 48 Andy Portsmouth LEI M55 59:23 49 Jillyan Dobby MDOC W60 59:46 50 Jean Payne DEE W60 61:42 51 Liz Davies AIRE W60 61:54 52 Stuart Wicks DVO M45 62:39 53 Lynden Hartmann DVO W55 62:59 54 John Nuttall M65 63:28 55 Christine Robinson SYO W50 65:44 56 Peter Leake LEI M75 66:41 57 James McCann MDOC M14 66:50 58 Sue Bicknell OD W70 67:54 59 Jane Dring-Morris LEI W45 68:38 60 Susan Allard DVO W50 69:07 61 Sally Newton DVO W55 69:20 62 Wendy West LEI W50 83:17 63 Julie Brook MDOC W65 83:31
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 6.2km, climb 190m, 26 controls)
1 Chris Owens DEE M20 48:03 2 Steve Ingleby DEE M60 48:48 3 Andy Sykes DVO M45 48:49 4 James Bennett WCH M21 51:57 5 Chloe Potter BOK W16 52:19 6 Allan Williams WCH M45 52:41 7 Richard Pownall SMOC M55 54:02 8 Andrew Yeates WCH M50 54:18 9 Ian Wilson LEI M45 55:14 10 Andrew Mackervoy DVO M45 55:32 11 Ian Gamlen COBOC M45 55:50 12 Paul Bradbury SYO M55 56:17 13 Henry Morgan POTOC M60 56:24 14 Anne Straube OD W35 56:44 15 Andrew Middleton DVO M65 58:34 16 Daniel Roth OD M40 58:40 17 Ian Howells LEI M50 59:41 18 Brian Denness DVO M60 60:15 19 Nigel Lydon LEI M45 61:24 20 Paul Hudson NOC M50 62:03 21 Stephen Fellbaum MDOC M50 62:17 22 Clive Wilson SYO M60 62:18 23 John Hurley DVO M55 62:37 24 Judith Havenhand SYO W40 63:36 25 Janet Evans NOC W50 64:08 26 Sal Chaffey DVO M50 64:49 27 Jane McCann MDOC W45 64:52 28 Ian Couch EPOC M65 64:59 29 Ian Farrell MDOC M21 66:04 30 Peter Ross MDOC M65 67:04 31= Julie Laverock IND W45 67:38 31= Eddie Speak MDOC M60 67:38 33 Andrew Payne DEE M60 67:52 34= John Marriott LEI M65 68:26 34= Tracey Brookes LEI W45 68:26 36 Peter Carter NOC M55 68:39 37 Richard Llewellyn NOC M60 71:16 ------------------Blue standard------------------ 38 Keith Willdig OD M65 72:14 39 Chris Rostron MDOC M65 72:57 40 Alan Ogden MDOC M50 73:06 41 Robert Haskins LEI M60 73:49 42= Trish Lydon LEI W45 73:50 42= Mike Gardner DVO M55 73:50 44 Iain Phillips LEI M45 74:12 45 Colin Drury SYO M65 75:05 46 Liz Heaton LEI W21 77:12 47 Chris Bosley LEI M65 77:25 48 Paul Watson MDOC M40 79:02 49 Barry McGowan HOC M65 80:05 50 Peter Hornsby LEI M60 87:29 51 James Lowthian NOC M14 109:22 52 Sally Dipple DVO W55 112:24 mp Pete Owens DEE M50 58:53 Missing nos 2,11 mp Keith Downing SMOC M60 65:14 Missing no 11 mp Glynn Smith LEI M65 67:54 Missing no 2 mp Rod Postlethwaite WRE M60 68:31 Missing no 11 mp David Sissons NOC M40 72:20 Missing no 11 mp Rebecca Perring DVO W45 86:33 Missing no 11
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 7.2km, climb 210m, 30 controls)
1 Andrew Llewellyn NOC M21 42:33 2 Adam Potter BOK M20 45:25 3 Joe Taunton NOC M21 46:40 4 John Duckworth DVO M45 51:01 5 Colin Smith SYO M45 51:30 6 Richard Parkin DVO M45 51:56 7 Dai Bedwell DVO M45 52:40 8 Matthew Fellbaum MDOC M16 53:46 9 Liam Corner MDOC M40 56:40 10 Nicholas Wilson LEI M16 58:04 11 Jim Trueman MDOC M50 58:26 12 Finn Lydon LEI M16 58:45 13 Nicholas Evans NOC M50 58:56 14 Chris McCartney OD M45 60:54 15 Tom Barber LEI M16 60:56 16 Joe Uprichard DVO M16 61:18 17 Tim Wiegand SYO M45 61:21 18 Robert Smith DVO M50 61:22 19 Hannah Cox LEI W18 61:33 20 Rich Pigott POTOC M35 61:46 21 Justin Williams LOG M45 62:05 22 David Bennett DVO M35 62:36 -----------------Brown standard------------------ 23 Lee Scott SYO M45 64:22 24 Chris Lambert SHUOC M21 66:02 25 Martin Pigott POTOC M35 66:19 26 Bella Williams SN W16 66:58 27 John Worth TVOC M45 69:20 28 John Mather LOG M40 75:41 29 Gary Peet NOC M40 77:04 30 Julie Ferris LEI W45 78:13 31 David Pettit DVO M21 78:36 32 Ian Wells RAFO M60 85:57 33 Tim Cairns DVO M45 106:40 34 Sophie Milner W45 107:02 35 Graham Johnson DVO M55 108:33 Richard Robinson NOC M21 rtd Missing nos 23-28
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk