Results for EM Sprint Champs, Abbotsholme, 29/11/2014
Return to index
Combined (length 2.9km, climb 55m, 36 controls)
1 Duncan Birtwistle UBOC M21 17:11 1st MO
2 Chris Smithard DEE M21 17:53 2nd MO
3 John Duckworth DVO M45 20:26 1st MV *(EMOA Champion)
4 Paul Murgatroyd LOG M45 21:33 2nd MV
5 Bradley Dickerson AIRE M21 22:18 3rd MO
6 Chris McCartney OD M45 23:03 3rd MV
7 Trevor Hindle MDOC M50 23:07
8 Dave Murgatroyd AIRE M21 23:37
9 Hannah Cox LEI W18 23:54 1st WO *
10 Bruce Bryant OD M55 25:04 1st MSV
11 Laura Hindle MDOC W16 25:27 1st W16-
12 David Vincent DVO M50 25:42
13 Bob Dredge WCH M60 26:00 2nd MSV
14 Steve Dempsey MDOC M50 26:07
15 Doug Dickinson DVO M65 26:52 1st MUV *
16 Carolyn Hindle MDOC W18 27:02 2nd WO
17 Alastair Paterson LEI M45 27:29
18 John Robinson WCH M60 27:33 3rd MSV
19 Mick Lucking NOC M55 27:37 *
20 Mark Thomson BOF M45 27:42
20= Henry Sanderson ABBOTS M16 27:42 1st M16-
22 Andrew Yeates WCH M50 28:18
23 Sal Chaffey DVO W45 28:45 1st WV *
24 Sarah Duckworth DVO W14 29:13 2nd W16- *
25 Mark Webster NOC M45 29:27
26 Liz Heaton LEI W21 29:38 3rd WO
27 Andrew Middleton DVO M65 29:49 2nd MUV
28 Alexander & Don Simpson ABBOTS M15 30:01 2nd M16-
29 Liz Phillips OD W50 30:30 2nd WV
30 Roger Edwards LEI M60 31:08
31 Iain Phillips LEI M45 31:18
32 Robert Haskins LEI M60 31:40
33 Dave Skidmore DVO M65 32:33 3rd MUV
34 Clive Bednal ABBOTS M60 32:40
34= John Middler OD M60 32:40
36 Carol Dredge WCH W55 32:56 1st WSV
37 Hazel Hindle MDOC W50 33:16 3rd WV
38 Pat Moody DEE W55 33:18 2nd WSV
39 Liz Godfree DVO W65 33:24 1st WUV *
40 Jane Campbell DEE W55 34:32 3rd WSV
41 Simon Ford LEI M70 34:49 3rd MUV
42 John Hurley DVO M55 35:13
43 Sheila Carey OD W65 35:36 2nd WUV
44 Rachel Davis DVO W45 35:38
45 Christine Collins WCH W50 35:54
46 John Evans DEE M75 36:03
47 Jean Payne DEE W60 37:03
48 Isobel Brown ABBOTS W16 37:16 3rd W16-
49 Julie Webster NOC W50 38:13
50 Ursula Williamson LEI W50 38:56
51 Grace Pennell DVO W14 40:59
52 Chris Phillips LEI M65 41:34
53 Alison Yeates WCH W45 42:10
54 David Parkin DVO M80 42:11
55 Jake Bayley ABBOTSH M11 42:18 1st M12-
56 Leo Conway ABBOTS M10 43:54 2nd M12-
57 Mark Johnson ABBOTS M50 43:55
58 Jane Burgess DVO W55 45:04 *
59 Ray Collins WCH M55 45:14
60 Ruth Ellis DVO W60 45:15
61 Elsie Jones ABBOTS W12 45:42 1st W12-
62 Sophie Vincent DVO W12 46:50 2nd W12- *
63 Matthew Griffiths ABBOTS M12 47:29 3rd M12-
64 Austin Hibbs ABBOTS M10 49:54
65 Fiona Jones ABBOTS W45 53:40
66 Diane Ford LEI W65 58:33 3rd WUV
67 Nicole Clarke ABBOTS W11 63:40 3rd W12-
68 Jemima Brown ABBOTS W12 63:42
69 Cloe Stone ABBOTS W11 64:39
70 Aimee Mayfield ABBOTS W10 66:24
71 Beau O'Brien ABBOTS M12 70:37
mp Nigel Owens SYO M45 27:48 Incomplete
mp Peter Carey OD M70 30:15 Incomplete
mp Rachel Duckworth DVO W12 30:38 Incomplete
mp Ben Dempsey MDOC M12 32:57 Incomplete
mp Joe Owens SYO M12 39:47 Incomplete
mp Lucy Bednall BUXTON W11 46:55 Incomplete
mp Sue Bicknell OD W70 47:44 Incomplete
mp Jason Grainger ABBOTS 49:17 Incomplete
mp Christine Middleton DVO W65 63:01 Incomplete
mp Henry Holdcroft ABBOTS M10 67:55 Incomplete
mp Tom Simpson ABBOTS M10 68:17 Incomplete
mp Amanda Clough ABBOTS W14 68:58 Incomplete
mp Yasmin Perrins ABBOTS W12 74:42 Incomplete
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk