Results for EM Sprint Champs, Abbotsholme, 29/11/2014
A (length 1.4km, climb 25m, 17 controls)
1 Duncan Birtwistle UBOC M21 8:02
2 Chris Smithard DEE M21 8:40
3= John Duckworth DVO M45 10:04
3= Bradley Dickerson AIRE M21 10:04
5 Paul Murgatroyd LOG M45 10:17
6 Hannah Cox LEI W18 11:23
7 Dave Murgatroyd AIRE M21 11:27
8 Trevor Hindle MDOC M50 11:32
9 Chris McCartney OD M45 11:35
10 Bruce Bryant OD M55 11:55
11 David Vincent DVO M50 12:05
12 Steve Dempsey MDOC M50 12:08
13 Henry Sanderson ABBOTS M16 12:09
14 Doug Dickinson DVO M65 12:13
15 Bob Dredge WCH M60 12:20
16 Carolyn Hindle MDOC W18 12:36
17 Sal Chaffey DVO W45 12:40
18 Laura Hindle MDOC W16 12:41
19 Alastair Paterson LEI M45 12:54
20 Andrew Yeates WCH M50 12:57
21 Mick Lucking NOC M55 12:58
22 Sarah Duckworth DVO W14 13:04
23 Mark Thomson BOF M45 13:22
24 John Robinson WCH M60 13:32
25 Andrew Middleton DVO M65 13:56
26 Clive Bednal ABBOTS M60 13:58
27 Nigel Owens SYO M45 14:05
28 Isobel Brown ABBOTS W16 14:28
29 Mark Webster NOC M45 14:39
30 Dave Skidmore DVO M65 14:44
31 Iain Phillips LEI M45 14:50
32 Liz Phillips OD W50 14:57
33 Liz Heaton LEI W21 14:59
34 Roger Edwards LEI M60 15:05
35 John Hurley DVO M55 15:19
36 Liz Godfree DVO W65 15:52
37 Hazel Hindle MDOC W50 15:53
38= Alexander & Don Simpson ABBOTS M15 16:01
38= John Middler OD M60 16:01
40 Pat Moody DEE W55 16:05
41 Robert Haskins LEI M60 16:13
42 Simon Ford LEI M70 16:21
43 Carol Dredge WCH W55 16:39
44 John Evans DEE M75 16:50
45 Jane Campbell DEE W55 17:02
46 Sheila Carey OD W65 17:15
47 Jake Bayley ABBOTSH M11 17:20
48 Rachel Davis DVO W45 17:30
49= Jason Grainger ABBOTS 17:39
49= Jean Payne DEE W60 17:39
51 Ursula Williamson LEI W50 18:05
52 Christine Collins WCH W50 18:18
53 Joe Owens SYO M12 18:19
54 Julie Webster NOC W50 18:37
55 David Parkin DVO M80 19:06
56 Alison Yeates WCH W45 19:25
57 Chris Phillips LEI M65 20:26
58 Grace Pennell DVO W14 20:42
59 Matthew Griffiths ABBOTS M12 21:25
60 Sue Bicknell OD W70 21:52
61 Sophie Vincent DVO W12 22:04
62 Beau O'Brien ABBOTS M12 22:41
63 Ray Collins WCH M55 22:44
64 Ruth Ellis DVO W60 22:52
65 Fiona Jones ABBOTS W45 23:31
66= Leo Conway ABBOTS M10 24:16
66= Mark Johnson ABBOTS M50 24:16
68 Elsie Jones ABBOTS W12 24:25
69 Jane Burgess DVO W55 26:37
70 Diane Ford LEI W65 26:56
71 Jemima Brown ABBOTS W12 28:26
72 Austin Hibbs ABBOTS M10 28:36
73 Zara Bayley ABBOTS W8 32:39
74 Nick Willmot DVO M65 33:42
75 Nicole Clarke ABBOTS W11 33:51
76 Cloe Stone ABBOTS W11 34:46
77 Aimee Mayfield ABBOTS W10 39:31
78 Isobel Owens SYO W10 60:25
mp Peter Carey OD M70 14:00 Missing no 6
mp Rachel Duckworth DVO W12 14:36 Missing no 16
mp Ben Dempsey MDOC M12 16:38 Missing no 10
mp Lucy Bednall ABOTS W10 23:29 Missing no 8
mp Christine Middleton DVO W65 26:37 Missing no 13
mp Henry Holdcroft ABBOTS M10 27:44 Missing nos 12-13
mp Tom Simpson ABBOTS M10 27:56 Missing nos 12-13
mp Amanda Clough ABBOTS W14 38:41 Missing no 1
mp Elektra Brown ABBOTS W12 44:22 Missing no 16
mp Yasmin Perrins ABBOTS W12 44:32 Missing no 16
mp Abi Baldwin ABBOTS W10 95:01 Missing nos 9,17
Georgina Brannan ABBOTS W10 rtd Missing nos 11,15-17; 1 out of order
Izzy Harrison ABBOTS W10 rtd Missing nos 7,11,15-17; 1 out of orde
Susan Findlay-Robinson WCH W60 rtd Missing nos 13-17
Courses A, B
Return to Top, index
B (length 1.5km, climb 30m, 19 controls)
1 Duncan Birtwistle UBOC M21 9:09
2 Chris Smithard DEE M21 9:13
3 John Duckworth DVO M45 10:22
4 Paul Murgatroyd LOG M45 11:16
5 Chris McCartney OD M45 11:28
6 Trevor Hindle MDOC M50 11:35
7 Dave Murgatroyd AIRE M21 12:10
8 Bradley Dickerson AIRE M21 12:14
9 Hannah Cox LEI W18 12:31
10 Laura Hindle MDOC W16 12:46
11 Bruce Bryant OD M55 13:09
12 David Vincent DVO M50 13:37
13 Bob Dredge WCH M60 13:40
14 Steve Dempsey MDOC M50 13:59
15 Alexander & Don Simpson ABBOTS M15 14:00
16 John Robinson WCH M60 14:01
17 Mark Thomson BOF M45 14:20
18 Carolyn Hindle MDOC W18 14:26
19 Alastair Paterson LEI M45 14:35
20= Doug Dickinson DVO M65 14:39
20= Mick Lucking NOC M55 14:39
20= Liz Heaton LEI W21 14:39
23 Mark Webster NOC M45 14:48
24 Andrew Yeates WCH M50 15:21
25 Robert Haskins LEI M60 15:27
26= Henry Sanderson ABBOTS M16 15:33
26= Liz Phillips OD W50 15:33
28 Andrew Middleton DVO M65 15:53
29 Rachel Duckworth DVO W12 16:02
30 Roger Edwards LEI M60 16:03
31 Sal Chaffey DVO W45 16:05
32 Sarah Duckworth DVO W14 16:09
33 Peter Carey OD M70 16:15
34 Carol Dredge WCH W55 16:17
35 Iain Phillips LEI M45 16:28
36 John Middler OD M60 16:39
37 Pat Moody DEE W55 17:13
38 Hazel Hindle MDOC W50 17:23
39 Jane Campbell DEE W55 17:30
40 Liz Godfree DVO W65 17:32
41 Christine Collins WCH W50 17:36
42 Dave Skidmore DVO M65 17:49
43 Rachel Davis DVO W45 18:08
44 Sheila Carey OD W65 18:21
45 Jane Burgess DVO W55 18:27
46 Simon Ford LEI M70 18:28
47 Clive Bednal ABBOTS M60 18:42
48 John Evans DEE M75 19:13
49 Jean Payne DEE W60 19:24
50 Julie Webster NOC W50 19:36
51 Leo Conway ABBOTS M10 19:38
52 Mark Johnson ABBOTS M50 19:39
53 John Hurley DVO M55 19:54
54 Grace Pennell DVO W14 20:17
55 Ursula Williamson LEI W50 20:51
56 Chris Phillips LEI M65 21:08
57 Elsie Jones ABBOTS W12 21:17
58 Austin Hibbs ABBOTS M10 21:18
59 Ruth Ellis DVO W60 22:23
60 Ray Collins WCH M55 22:30
61 Alison Yeates WCH W45 22:45
62 Isobel Brown ABBOTS W16 22:48
63 David Parkin DVO M80 23:05
64 Jo Bednall & Lucy Bednall BUXTON W11 23:26
65 Sophie Vincent DVO W12 24:46
66 Jake Bayley ABBOTSH M11 24:58
67 Matthew Griffiths ABBOTS M12 26:04
68 Aimee Mayfield ABBOTS W10 26:53
69 Karl Guy ABBOTS M10 29:46
70 Nicole Clarke ABBOTS W11 29:49
71 Cloe Stone ABBOTS W11 29:53
72 Fiona Jones ABBOTS W45 30:09
73 Tom Henchcliffe ABBOTS M10 30:13
74 Amanda Clough ABBOTS W14 30:17
75 Diane Ford LEI W65 31:37
76 Jemima Brown ABBOTS W12 35:16
77 Christine Middleton DVO W65 36:24
78 Harrison Dodd ABBOTS M12 36:48
79 Henry Holdcroft ABBOTS M10 40:11
80 Tom Simpson ABBOTS M10 40:21
81 Beau O'Brien ABBOTS M12 47:56
82 Ted Vinecombe ABBOTS M10 72:40
mp Nigel Owens SYO M45 13:43 Missing no 10
mp Ben Dempsey MDOC M12 16:19 Missing no 10
mp Joe Owens SYO M12 21:28 Missing no 16
mp Sue Bicknell OD W70 25:52 Missing no 17
mp Cameron Beaton ABBOTS M11 29:21 Missing nos 4,17
mp Sam Philips-Harvey ABBOTS M12 29:25 Missing nos 4,17
mp Yasmin Perrins ABBOTS W12 30:10 Missing no 13
mp Jason Grainger ABBOTS 31:38 Missing no 14
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk