Results for
Courses White, Yellow, Orange,
Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index
White (length 1.6km, climb 50m, 10 controls)
1 Freya Tryner SYO W7 19:36
2 Alexa Lindsay DVO W10 26:30
3 Felix Jarvis M4 27:27
4 Robyn Jarvis LEI 56:38
------------White standard------------
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.9km, climb 70m, 12 controls)
1 Peter McNee DVO M10 21:38
2 Libby Barber LEI W10 29:17
3 Samuel Sutherland IND M6 53:19
-----------Yellow standard------------
4 Ailith Smith DVO W10 53:38
5 Ivan Smith DVO M10 61:58
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.7km, climb 75m, 12 controls)
1 Rachel Duckworth DVO W12 35:01
2 Euan Tryner SYO M10 35:26
3 Stacey Gill W21 56:57
4 Benjamin Mather LOG M12 58:56
5 Isabella Edwards DVO W12 58:57
6 Margaret Hodgson W55 62:48
-----------Orange standard------------
7 Zachary Clough M7 68:11
8 Ben & Peter Mackervoy DVO M12/M14 75:59
9 Matthew Lunan 93:07
Tracy Phillipson LEI W45 rtd
Arran Billing & Aidan Bancroft SYO M12 rtd Missing nos 3-12
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.5km, climb 110m, 14 controls)
1 Sarah Duckworth DVO W14 39:22
2 Benjamin May SYO M21 40:29
3 Anna Barber LEI W14 41:15
4 Alex Hood M21 43:33
5 Kevin McNee DVO M45 48:50
6 Amanda Price W50 51:44
7 Jeni Pitkin W21 53:23
8 Monty Barker-Pilsworth RAFO M14 55:35
9 Joseph Boal M50 55:59
---------Light Green standard---------
10 Caitlin Chafer LEI W14 75:35
11 Lorraine Jackson MDOC W45 86:39
12 Jessica Dring-Morris LEI W14 95:48
13 Sarah Parkin DVO W40 125:01
14 Robert Bryant M60 134:16
Karl Phillipson LEI M21 rtd to assist casualty
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 2.9km, climb 100m, 12 controls)
1 Mark Goodhead DVO M20 28:00
2 Wendy Billing SYO W50 30:53
3 Kevin Gallagher LEI M65 36:09
4 Paul Weller M50 36:18
5 Pauline Ward DVO W70 39:55
6 Ernie Williams LEI M70 41:23
7 Irene Crawshaw MDOC W70 41:54
8 Jean Lochhead EPOC W65 42:10
9 Hilary Palmer NOC W65 42:19
10 Grahame Crawshaw MDOC M65 43:29
11 Ann Armistead DVO W65 44:07
12 David Parkin DVO M80 44:16
13 Terry Peach DVO M70 49:09
14 Donna Hawkins W50 49:12
15 Bob Roach DEE M70 50:42
16 Cathryn Goodhead DVO W50 51:41
17 Tom Palmer DVO M50 52:00
18 Chris Phillips LEI M65 52:24
---------Short Green standard---------
19 Alison Hayes DVO W50 52:26
20 Guy Goodair EPOC M75 53:29
21 Monika Cooper SYO W65 53:36
22 Tony Buckland NOC M75 53:48
23 Maureen Webb CLOK W60 58:30
24 Judith Goodair EPOC W70 62:21
25 Karen Bedwell DVO W45 64:47
26 Ian Howes M50 66:24
27 Christina Wright W55 79:56
28 Ros James SMOC W50 83:56
29 Brian Ward DVO M80 90:24
30 Margaret Buckland NOC W70 95:30
mp Donald Moir LEI M80 51:29 Missing no 10
mp Christine Middleton DVO W65 67:23 Missing no 10
mp James Bedwell DVO M12 69:19 Missing nos 5-6
mp Kirsten Williams DVO W60 77:38 Missing no 10
Jackie Page EPOC W60 rtd Missing nos 3-12
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 5.0km, climb 140m, 17 controls)
1 Karl Marshall SYO M45 37:04
2 Bruce Bryant OD M55 45:06
3 Mike Godfree DVO M65 46:14
4 Murray White DVO M45 46:17
5 David Booker NOC M60 47:22
6 Liz Phillips OD W50 48:49
7 Michael Hood SELOC M55 50:21
8 Emily Powell NOC W21 50:24
9 Andy Barker-Pilsworth RAFO M40 50:29
10 Chris Heaton LEI M21 50:43
11 Julie Couch EPOC W55 50:46
12 Roger Edwards LEI M60 51:04
13 David Bray LEI M60 51:56
14 Stuart Swalwell DVO M60 54:07
15 Simon Ford LEI M70 54:12
16 Ian Cooper SYO M65 54:43
17 Pauline Tryner SYO W40 55:03
18 Michelle Mackervoy DVO W40 55:04
19 Richard Llewellyn NOC M60 58:50
20 Imogen Wilson LEI W14 59:05
21 Andy Hawkins DVO M65 59:16
22 Hilde Andersen LEI W35 59:28
23 Peter Leake LEI M75 59:45
24 Jeffrey Baker LOG M60 60:23
25 Kim Buxton DVO W50 61:06
26 Russell Buxton DVO M55 61:49
27 Paul Wright DVO M55 64:00
------------Green standard------------
28 John Palmer NOC M65 64:04
29 Brian Slater HALO M65 64:06
30 David Cooke NOC M65 65:05
31 Chris Simmonds HALO M50 68:01
32 Tom Jenkins DVO M45 69:10
33 Stuart Wicks DVO M45 70:03
34 Jane Booker NOC W60 74:00
35 Peter Cholerton NOC M55 74:54
36 Jen Gale DVO W65 75:47
37 John Sherwood DEE M65 75:53
38 Anne Gibbs LOG W70 76:06
39 Clare Hanna LOG W45 77:46
40 Keith Streb NOC M60 78:05
41 Mark Sherriff LEI M50 80:55
42 Ruth Ellis DVO W60 81:45
43 Wendy West LEI W50 81:50
44 Jane Dring-Morris LEI W45 81:58
45 Margaret Keeling DVO W65 85:40
46 Steve Edgar LEI M45 86:47
47 Geoff Gibbs LOG M70 95:49
48 John Cooke DVO M65 100:23
49 Karen Howells LEI W40 106:11
50 Margaret Murphy DEE W65 117:30
mp Andy Portsmouth LEI M55 75:48 Missing no 12
mp Alan Beardsley NOC M65 78:49 Missing no 14
mp Chris Lewis M60 82:20 Missing nos 2,5
Judith Holt DVO W60 rtd Missing nos 1,7-17
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 6.3km, climb 195m, 22 controls)
1 Paul Murgatroyd LOG M45 46:52
2 Dave Chaffey DVO M50 51:02
3 Dorien James SMOC M50 51:17
4 Neil Harvatt HALO M55 52:11
5 Andy Sykes DVO M45 52:28
6 Hannah Cox LEI W18 53:16
7 Nicholas Wilson LEI M16 54:08
8 Anne Straube OD W35 55:33
9 John Hurley DVO M55 57:21
10 Mikhail Gryaznevich TVOC M60 58:57
11 Carys James SMOC W21 60:19
12 Alastair Paterson LEI M45 60:21
13 Graham Johnson DVO M55 62:32
14 Amjad Khursheed RR M55 63:48
15 Ian Howells LEI M50 64:38
16 Dave Skidmore DVO M65 65:30
17 Roger Hodgson DVO M55 65:33
18 Ian Couch EPOC M65 65:59
19 Andrew Mackervoy DVO M45 67:18
20 Paul Goodhead DVO M50 67:59
21 Sal Chaffey DVO W45 68:14
22 Stephen Chafer LEI M45 68:50
23 Matt White LEI M45 68:51
24 Mike Gardner DVO M55 69:01
25 Keith Roberts NOC M50 69:39
26 Keith Downing SMOC M60 69:51
27 Jamie Sutherland LEI M40 69:53
28 Tanya Taylor LOG W40 69:55
29 Tom Barber LEI M16 70:10
------------Blue standard-------------
30 Michael Lindsay DVO M60 73:02
31 Tracey Brookes LEI W45 73:13
32 Derek Gale DVO M70 75:03
33 Simon West LEI M18 75:04
34 Derek Herd LEI M45 75:42
35 Denis Murphy DEE M65 75:53
36 Robert Haskins LEI M60 76:04
37 Ursula Williamson LEI W50 77:13
38 Liz Godfree DVO W65 78:06
39 Colin Drury SYO M65 78:19
40 Catherine Hughes NOC W45 78:34
41 David Sissons NOC M40 80:47
42 Rachel Davis DVO W45 81:44
43 Ian Gilliver MDOC M60 82:22
44 Alan West LEI M55 85:42
45 Rebecca Perring DVO W45 86:36
46 Jonathan Farnsworth 101:36
47 Liz Heaton LEI W21 101:42
48 Joanna Goodhead DVO W16 147:48
mp Glynn Smith LEI M65 60:23 Missing no 11
mp Andrew Ridgway NOC M50 68:00 Missing no 10
mp Jonathan Cundill DVO M50 71:55 Missing no 22
mp Iain Phillips LEI M45 77:23 Missing no 1
mp Ian Baird DST M45 95:08 Missing no 16
Paul Smith MDOC M45 rtd Missing nos 12-22
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 10.2km, climb 225m, 29 controls)
1 Richard Robinson NOC M21 54:57
2 Andrew Llewellyn NOC M21 62:46
3 Andrew Powell NOC M21 71:28
4 Richard Parkin DVO M45 75:22
5 Kim Baxter SYO W35 77:17
6 David Bennett DVO M35 77:18
7 Dai Bedwell DVO M45 78:10
8 Chris Millard DVO M21 78:14
9 Richard Baxter SYO M45 79:34
10 Louis Forshaw-Perring DVO M16 81:46
11 David Pettit DVO M21 84:49
12 Jon Street SYO M21 85:28
13 Liam Corner MDOC M40 89:26
------------Brown standard------------
14 Mick Lucking NOC M55 90:04
15 Graham Pigott POTOC M21 91:29
16 John Franklin SYO M60 91:35
17 David Clough DVO M45 92:05
18 David Vincent DVO M50 94:00
19 Jim Prowting TVOC M65 94:27
20 Ian RAFO M60 121:46
mp Paul Addison DVO M55 71:44 Missing no 1
mp John Mather LOG M40 98:56 Missing no 6
Peter Tryner SYO M40 dnf No finish time
Robert Smith DVO M50 rtd Missing nos 8,13,22-27,29
Helen Chiswell DVO W35 rtd Missing nos 19-29
Mick Smith HH M65 rtd to assist casualty
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk