Results for EMJOS Event, Bramcote, 20/12/2015
Courses White, Yellow, Orange,
Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG Champs
Return to index
White (length 1.6km, climb 40m, 14 controls)
1 Daisy Rennie LEI W10 14:08
2 Hebe Darwin LEI W10 19:06
3 Robyn Jarvis LEI W10 21:08
4 Felix Jarvis M5 21:35
5 George Rennie LEI M8 23:08
6 Teddy Edwards DVO M10 25:26
7 Laura Atkinson IND W8 43:34
------------White standard-------------
mp Alexa Lindsay DVO W10 24:48 Missing no 4
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG
Champs
Return to Top, index
Yellow (length 1.7km, climb 45m, 10 controls)
1 Aidan Elson IND M8 18:25
2 Anns Cunningham DVO W45 24:21
3 Adam Concannon LEI M10 26:35
4 Ben and Ffion Ruetschlin IND M6 W4 31:44
------------Yellow standard------------
5 Lily Whittaker & Miles WhittakerIND W8 48:39
6 Elizabeth Grundy NOC W55 53:58
Alyssia Griffiths-Gray NOC W18 rtd Missing nos 5-8
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG Champs
Return to Top, index
Orange (length 2.8km, climb 100m, 15 controls)
1 Ben Mather LOG M12 31:54
2 Max Crowley LOG M18 33:01
3 George Lancey LOG M14 36:02
4 Amy Lavery LOG W16 36:58
5 Harrington Leake LEI M10 40:14
6 Anne Leake LEI W45 42:41
7 Jordan Avery LOG M18 43:29
8 Isabella Edwards DVO W14 47:24
9 Helen Booden IND W21 49:11
10 Ben Naish DVO M12 50:05
11 Libby Barber LEI W12 53:00
------------Orange standard------------
12 Liam Matson LOG M18 53:21
13 Hannah Mather LOG W10 54:44
14 Ben Bishop LEI M14 57:14
15 Olivia Swinbourne LOG W15 72:09
16 Matthew Whitmill IND M45 89:53
17 Stephen Hunt NOC M50 101:21
Daniel Cushen LOG M16 rtd Missing nos 11-15
Eva Lavery LOG W16 rtd Missing nos 11-15
Angela Lucking NOC W50 rtd Missing nos 9-10,13-15
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG Champs
Return to Top, index
Light Green (length 3.2km, climb 150m, 17 controls)
1 Rachel Duckworth DVO W12 29:39
2 Donald Flynn NOC M16 43:30
3 Samuel Davis DVO M14 44:40
4 Grace Pennell DVO W14 48:05
5 Ben Mackervoy DVO M12 51:55
---------Light Green standard----------
6 Reed Lydon LEI W14 54:43
7 Sarah Parkin DVO W40 55:19
8 Alison Slater NOC W60 72:19
Andrea Page LOG W35 rtd Missing nos 1-2,6-10,12-13
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG Champs
Return to Top, index
Short Green (length 3.3km, climb 115m, 20 controls)
1 Hilary Palmer NOC W65 34:47
2 James Lowthian NOC M14 35:19
3 Jane Burgess DVO W55 38:36
4 David Bray LEI M60 39:30
5 Dave Skidmore DVO M65 39:38
6 Ursula Williamson LEI W50 39:56
7 James Peet NOC M16 41:31
8 Sue Hallett OD W65 46:16
9 John Pigott POTOC M65 46:49
10 Jane Booker NOC W60 46:55
11 Joe Uprichard DVO M16 47:05
12 Alastair Ferraro M40 47:15
13 John Palmer NOC M65 47:19
14 Judith Holt DVO W65 47:53
15 Dominic Simmonds HALO M16 48:21
16 Ernie Williams LEI M70 49:00
17 Ann Armistead DVO W65 50:04
18 Alison Hayes DVO W50 53:25
19 Chris Phillips LEI M65 53:52
---------Short Green standard----------
20 Julie Webster NOC W50 55:56
21 John Woodall NOC M75 56:33
22 John Bowman OD M70 56:48
23 David Dickinson NOC M50 57:57
24 Karin Kirk OD W65 59:13
25 Helen Finlayson DVO W70 60:35
26 Dave Radmore NOC M60 60:50
27 Jen Gale DVO W65 62:14
28 Pauline Ward DVO W70 62:48
29 Laurie Fluck LEI M65 65:33
30 Chris Horsewill NOC W50 67:08
31 Tony Buckland NOC M75 85:12
32 Margaret Buckland NOC W70 86:07
33 Diane Ford LEI W65 100:18
34 Brian Ward DVO M80 110:44
mp Ruth Ellis DVO W60 52:27 Missing no 10
mp Sue Bicknell OD W70 78:24 Missing no 3
mp Julie Starkey LEI W50 83:14 Missing nos 9,18
David Parkin DVO M80 rtd Missing nos 5-10,12-20
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG Champs
Return to Top, index
Green (length 4.4km, climb 200m, 23 controls)
1 Louis Forshaw-Perring DVO M16 36:19
2 Steve Schofield NOC M50 40:54
3 Bruce Bryant OD M55 45:41
4 Alastair Flynn NOC M16 46:16
5 Sarah Duckworth DVO W14 46:20
6 Dave Booker NOC W60 47:24
7 Gary Peet NOC M45 47:48
8 Derek Gale DVO M70 48:55
9 Liz Phillips OD W50 49:01
10 Sheila Carey OD W65 50:09
11 Colin Drury SYO M65 51:37
12 Helen Parkinson NOC W45 52:34
13 Peter Carey OD M70 52:55
14 Janet Evans NOC W50 52:58
15 Andy Hawkins DVO M65 54:11
16 Chris Heaton LEI M35 54:30
17 Chris Simmonds HALO M50 55:40
18 Jane Dring-Morris LEI W45 55:46
19 Liz Godfree DVO W65 56:17
20 David Cooke NOC M65 56:46
21 Chris Bosley LEI M65 57:22
22 Peter Hornsby LEI M60 58:06
23 Philip Kirk OD M55 58:46
------------Green standard-------------
24 Paul Stothard LEI M50 59:32
25 Yann Le Moigne IND M40 60:20
26 Andy Portsmouth LEI M60 60:43
27 Peter Cholerton NOC M60 60:58
28 Hannah Horsewill NOC W20 61:26
29 Mark Sherriff LEI M50 61:36
30 Kim Buxton DVO W50 61:54
31 Andrew Breakwell NOC M65 62:03
32 Alison Yeates WCH W45 62:11
33 Gabriel Rawlinson LEI W16 63:28
34 Kathryn Walsh NOC W50 63:47
35 John Middler OD M60 65:19
36 Margaret Willdig OD W60 66:12
37 John Marriott LEI M65 66:22
38 Liz Davies AIRE W60 74:30
39 Wendy West LEI W50 76:45
40 Peter Chick LEI M70 77:46
41 Susan Allard DVO W50 80:39
42 Richard Burnett COBOC M60 83:28
43 Simon Wilson NOC M45 89:06
mp Simon Ford LEI M70 51:23 Missing no 22
mp John Ward OD M70 64:19 Missing no 22
Simon Davis DVO M50 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG
Champs
Return to Top, index
Blue (length 5.5km, climb 300m, 30 controls)
1 Joe Taunton NOC M21 36:34
2 William Parkinson NOC M20 44:01
3 Richard Parkin DVO M45 46:19
4 Andrew Henderson LEI M50 47:45
5 Carlos Fernandez Lencf IND M35 48:59
6 Mick Lucking NOC M55 49:37
7 Nicholas Evans NOC M55 51:23
8 David Vincent DVO M50 53:08
9 Andrew Ward LEI M21 53:28
10 Andrew Mackervoy DVO M50 53:37
11 Alastair Paterson LEI M45 53:39
12 John Hurley DVO M60 53:41
13 Andrew Yeates WCH M55 54:54
14 Michael Lindsay DVO M65 55:45
15 Andrew Ridgway NOC M50 56:33
16 Murray White DVO M45 59:19
17 Iain Phillips LEI M45 60:02
18 Richard Leake LEI M45 60:05
19 Kristian Roberts EUOC M21 61:09
20 Robert Parkinson NOC M55 61:26
21 Judith Hughes WCH W45 61:37
22 Graham Thorne NOC M40 62:17
23 Robert Haskins LEI M60 63:00
-------------Blue standard-------------
24 Simon Starkey LEI M55 65:15
25 Adrian Northcott DVO M50 66:37
26 Martin Picker DVO M40 67:16
27 David Sissons NOC M40 67:21
28 Robert Brandon OD M65 67:23
29 Mike Gardner DVO M55 68:21
30 Robert Jackson NOC M50 69:22
31 Liz Heaton LEI W21 69:34
32 Keith Willdig OD M65 70:26
33 Rachel Davis DVO W50 72:41
34 Gerry Spalton OD M65 72:59
35 Trish Lydon LEI W45 74:04
36 Peter Brookes NOC M55 74:35
37 Andrew Wallace NOC M55 75:13
38 Alex Smith HALO M45 76:14
39 Peter Carter AIRE M55 78:08
40 Ruth Aldridge IND W45 79:04
41 Alan West LEI M55 82:28
42 Paul Watterson HOC M65 91:11
43 Nick Taylor HOC M65 107:44
mp Paul Morris NOC M55 45:47 Missing no 21
mp Mike Godfree DVO M65 55:58 Missing no 11
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG
Champs
Return to Top, index
Brown (length 7.0km, climb 340m, 31 controls)
1 Richard Robinson NOC M21 42:14
2 Nathan Lawson OD M18 43:19
3 Graham Pigott POTOC M21 52:43
4 Jack Smith NOC M18 57:06
5 David Bennett DVO M40 57:13
6 Francesco Lari NOC M50 57:56
7 James Mellor NOC M18 58:46
8 David Lawson OD M50 59:35
9 Alan Le Moigne DVO M40 59:47
10 David Pettit DVO M21 61:52
11 Rowan Lee NOC M18 61:57
12 Ian Hughes WCH M50 64:22
13 Matthew Green NOC M21 67:51
------------Brown standard-------------
14 Helen Chiswell DVO W35 68:30
15 Steve Green NOC M55 71:34
16 Julie Ferris LEI W45 73:50
17 David Chandler OD M21 74:06
18 John Worth LEI M50 76:30
19 Tracey Brookes LEI W50 78:04
20 Russell Buxton DVO M55 80:09
21 Keith Lowthian NOC M45 80:22
22 David Walsh NOC M50 86:23
23 Ian Wells RAFO M60 89:22
mp Richard Naish DVO M50 64:35 Missing nos 16,30
mp Diane Mitson POTOC W40 66:53 Missing no 1
Finn Lydon LEI M16 rtd Missing nos 2-12,25-31
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG
Champs
Return to Top, index
LOG Champs (length 4.4km, climb 165m, 22 controls)
1 Paul Murgatroyd LOG M45 30:51
2 Liam Harrington LOG M21 31:49
3 Charles Nell RAFO M21 35:01
4 John Mather LOG M45 36:46
5 Tanya Taylor LOG W45 37:11
6 Kevin Swinbourne LOG M40 39:54
7 Craig Lucas LOG M18 40:13
8 Joanne Nell LOG W50 44:46
9 Andy Lucas LOG M50 48:08
10 Amanda Roberts LOG W50 50:13
11 Martin Wheeler LOG M60 50:37
12 Jacob Thomas Swinbourne LOG M17 50:44
13 Sean Harrington LOG M55 55:20
14 Michael Nell RAFO M65 56:31
15 Jeffrey Baker LOG M60 56:57
16 Alison Wright LOG W21 67:23
17 Geoff Gibbs LOG M70 103:55
mp Anne Gibbs LOG W70 71:43 Missing nos 16-17
Jonathan Roberts LOG M50 dns
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, LOG Champs
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk