Results for DVO EM League Event, Eyam Moor, 11/12/2016
Courses White, Yellow, Orange,
Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index
White (length 1.7km, climb 25m, 12 controls)
1 Joseph Guy SYO M10 20:17
2 Freddie Guy SYO M10 21:19
3 Hannah Chapman SYO W5 29:37
4 Charlotte Chapman SYO W10 29:59
5 Olivia Watkins SYO W5 30:26
----------------White standard-----------------
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.2km, climb 45m, 12 controls)
1 Harry Brocklehurst DVO M10 30:58
2 Connie Brocklehurst DVO W7 31:13
3 Sammy Earnshaw & Elijah Walsh-Goldsmith KSM M12 34:09
4 Sophie Watkins SYO W7 35:30
5 Sam & Mathew Havenhand SYO M9 & M7 36:16
6 Joshua Bones LOG M10 43:00
----------------Yellow standard----------------
7 George Fowler IND M5 49:13
mp Ben Lloyd & William Davies KSM M12 32:13 Missing no 3
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.7km, climb 60m, 11 controls)
1 Jake O'Donnell DVO M10 27:50
2 Ben O'Donnell DVO M12 32:41
3 Harrison Dodd ABBOTS M14 40:24
4 William Martland EPOC M12 40:35
5 Anne Cunningham DVO W50 40:41
6 Hannah Mather LOG W10 55:16
----------------Orange standard----------------
7 Joe Beth & Tara IND 57:51
8 Eddie Fowler IND M9 58:11
9 Savannah Wright & Jess Pritchard W10/9 61:48
10 Hilary Smith & Jude Brown 85:21
mp Brian Ward DVO M80 118:54 Missing no 9
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.8km, climb 105m, 11 controls)
1 Ben Watkins SYO M40 46:37
2 Ben Hardy LEI M12 56:32
3 Vincent Bowdren IND M40 60:33
4 Imogen Pieters SYO W12 62:44
5 Pete Nash M60 63:40
6 Samantha Vincent DVO W21 65:45
7 Emily Pieters SYO W4 65:55
8 Emily Cooper IND W21 69:50
9 Jack Hodgson IND M21 69:54
-------------Light Green standard--------------
10 Sarah Parkin DVO W40 70:48
11 Richard Havenhand SYO M45 73:47
12 Jo Summers W35 87:10
mp Meg McHarg BELPER W40 78:18 Missing nos 10-11
mp Nicole Clark + Elsie Jones ABBOTS W14 111:08 Missing nos 8-9,11
Lorraine Jackson MDOC W50 rtd Missing nos 8-11
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.3km, climb 80m, 9 controls)
1 Liz Heaton LEI W35 39:26
2 Stephen Bones LOG M35 39:37
3 Malcolm Spencer DVO M60 41:28
4 Alex Elliot SYO W14 44:59
5 Elizabeth Hughes DEE W21 46:03
6 Jane Burgess DVO W55 47:17
7 Judith Holt DVO W65 48:29
8 Christine Robinson IND W50 48:55
9 Ed Hutt SYO M50 50:21
10 Jillyan Dobby MDOC W65 50:38
11 Richard Hughes DEE M60 51:14
12 Dave Skidmore DVO M70 52:10
13 Helen Martland EPOC W45 52:13
14 Ruth Ellis DVO W65 52:56
15 David Mawdsley MDOC M75 54:02
16 Sophie Vincent DVO W14 55:14
n/c Lynden Hartmann SYO W60 55:37
17 Margaret Willdig OD W60 56:18
18 Julie Webster NOC W50 56:35
19 Marian Denham POTOC W70 56:56
20 Susan Guy SYO W35 57:21
21 Douglas Edwards MDOC M65 57:48
22 Rosie Shaw SMOC W65 58:07
23 John Pigott POTOC M70 58:13
24 Donald Moir LEI M80 58:40
25 Helen Finlayson DVO W70 58:55
26= Viv Macdonald DVO W60 59:42
26= Andrew Gregory MDOC M80 59:42
-------------Short Green standard--------------
28 Grace Pennell DVO W16 59:52
29 Chris Phillips LEI M65 60:41
30 Brian Mullan IND M60 61:01
31 Thelma Spalton OD W65 61:48
32 Jen Gale DVO W70 64:28
33 Pauline Ward DVO W70 66:19
34 Elizabeth Hamer-Davies MDOC W50 66:25
35 David Parkin DVO M80 66:44
36 Dave Radmore NOC M60 72:34
37 Richard Gibbs MDOC M65 72:52
38 John Cooke DVO M70 73:24
39 John Woodall NOC M75 73:30
40 Christine Middleton DVO W70 77:45
41 Jane Stew OD W55 78:28
42 David Walker MDOC M75 78:49
43 Sue Birkinshaw MDOC W75 78:55
44 Laurie Fluck LEI M65 80:13
45 Alison Doyle MDOC W65 88:32
46 Tony Berwick DVO M75 89:22
47 Elizabeth Embrey MDOC W21 98:00
mp Jimena Calvo Saenz BRUJULA W18 37:54 Missing no 7
mp Kirsten Williams DVO W60 82:18 Missing nos 2-3
Jan Ellis MDOC W65 dnf No finish time
Liz Heaton LEI W35 abandoned run to assist injured competitor
Cerys Manning MDOC W21 rtd Missing nos 3-6,9
Jill Gorvett SYO W65 rtd Missing nos 1-6,8-9
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.7km, climb 95m, 12 controls)
1 Richard Baxter SYO M45 40:17
2 Andy Sykes DVO M50 48:37
3 Ellie Bales POTOC W16 49:13
4 Michael Hood SELOC M55 49:28
5 Julian Lailey SROC M70 49:40
6 Paul Armstrong DVO M60 51:54
7 Dave Bales POTOC M60 52:05
8 Paul Johnson BL M65 52:50
9 Pauline Tryner SYO W40 52:54
10 Judith Havenhand SYO W40 54:20
11 Ian Farrell MDOC M35 55:09
12 Stuart Swalwell DVO M65 55:26
13 Simon Ford LEI M70 55:57
14 Andrew Middleton DVO M65 58:08
15 Matt White LEI M45 58:27
16 Amanda Roberts LOG W50 59:25
17 Roger Hodgson DVO M60 59:39
18 Rob Last SYO M55 59:44
19 David Booker NOC M60 61:16
20 John Broadhead WRE M60 61:38
21 Steve Schofield NOC M50 62:15
22 Peter Ross MDOC M65 62:33
23 Mary Adams WCH W55 62:35
24= Elaine Smith NOC W60 62:46
24= Gill Manning SWOC W65 62:46
26 John Nuttall SELOC M70 63:04
27 Elizabeth Bales POTOC W50 63:50
28 Gerry Spalton OD M70 64:14
29 Brian Shaw SYO M70 64:44
30 Marcia Bradbury SYO W55 65:05
31 Sophie Brown AIRE W45 65:28
32 Winona Shaw SHUOC W21 65:47
33 Andy Hawkins DVO M65 66:32
34 Hilary Bloor SYO W60 69:59
35 Helen Livesey LOC W50 70:24
----------------Green standard-----------------
36 Keith Willdig OD M65 70:49
37 Andrew Payne DEE M65 71:08
38 Robert Verity DEE M70 71:38
39 Catherine Rooney RR W55 72:06
40 Tony Stirland DVO M40 73:31
41 Ben Mather LOG M14 74:43
42 Jane Booker NOC W60 75:53
43 Bob Elmes DEE M70 76:17
44 Ian Watson MDOC M65 76:36
45 Kim Buxton DVO W55 77:12
46 Chris Kirkham MDOC M65 77:50
47 John Padget DEE M70 79:29
48 Kate Bryant MDOC W60 79:36
49 Michelle Mackervoy DVO W45 79:58
50 Liz Godfree DVO W65 79:59
51 Ben Mackervoy DVO M14 80:13
52 Paul Stothard LEI M50 81:25
53 Jacky Dakin SYO W55 81:59
54 Pat Moody DEE W55 82:58
55 Ari Hodgson SHUOC M20 85:35
56 Neil Adams WCH M55 85:50
57 Ursula Williamson LEI W50 88:48
58 Paul Williams LOC M60 91:10
59 Henk Van Rossum AIRE M65 93:57
60 Susan Allard DVO W50 108:19
61 Richard Burnett COBOC M60 110:26
62 Margaret Keeling DVO W65 114:06
mp Paul Morris NOC M55 57:38 Missing no 4
Jonathan Cundill DVO M50 dnf No finish time
Amanda Price DVO W50 dnf No finish time
Tom Jenkins DVO M50 dnf No finish time
Judy Johnson BL W65 abandoned run to assist injured competitor
Mark Webster NOC M50 rtd Missing nos 7-12
Wendy Foster NOC W50 rtd Missing nos 4-5,7-12
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 5.9km, climb 145m, 17 controls)
1 Dave Chaffey DVO M50 61:50
2 Dominic Dakin SYO M16 62:36
3 Richard Parkin DVO M45 63:18
4 Martin Pigott POTOC M40 64:19
5 Bob Dredge WCH M65 64:28
6 Iain Bell DEE M50 65:12
7 Dai Bedwell DVO M45 65:15
8 David Wathey MDOC M50 66:00
9 Mick Lucking NOC M55 66:39
10 Kevin Lomas NOC M60 67:50
11 Nicholas Evans NOC M55 68:47
12 Paul Bradbury SYO M55 68:56
13 Mark Hardy LEI M45 71:20
14 David Vincent DVO M55 71:55
15 Alison Hardy LEI W50 72:50
16 Paul Hudson NOC M50 72:54
17 Alan Billington M45 72:59
18 Colin Lynch SYO M45 73:18
19 Andrew Mackervoy DVO M50 73:38
20 Judith Hughes WCH W50 75:18
21 Sal Chaffey DVO W50 77:02
22 Mike Godfree DVO M65 77:10
23 Sally Calland RSOC W40 77:37
24 Stephen Fellbaum MDOC M55 78:18
25 Janet Evans NOC W55 78:35
26 Nigel Lydon LEI M50 80:29
27 Mark Dakin SYO M55 80:53
28 Murray White DVO M50 81:37
29 Alasdair Hutt SYO M21 82:00
30 Alastair Paterson LEI M45 85:15
31 Tim Morris M60 86:57
32 Keith Downing SMOC M60 87:42
33 Derek Gale DVO M70 87:55
34 John Brammer DEE M55 90:33
35 David Hargreaves SROC M65 90:45
36 Tom Hartland DVO M40 91:25
37 Graham Johnson DVO M60 92:18
38 James Prince DVO M45 92:38
-----------------Blue standard-----------------
39 Chris Rostron MDOC M65 92:50
40 Chris Bosley LEI M65 94:33
41 Daniel Cade SHUOC M21 98:01
42 David Sissons NOC M40 106:44
43 Kathryn Griffiths DVO W40 107:06
44 Peter Cholerton NOC M60 109:35
mp Nigel Mockridge NOC M50 71:13 Missing nos 6,8
Andrew Yeates WCH M55 abandoned run to assist injured competitor
Mike Gardner DVO M55 rtd Missing nos 8-17
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 7.4km, climb 195m, 20 controls)
1 Nicholas Barber SYO M21 57:50
2 Edward Calow DEE M20 58:24
3 Alistair Thornton MDOC M20 61:16
4 Finn Lydon LEI M18 63:41
5 Martin Ward SYO M45 67:09
6 John Embrey DEE M55 74:38
7 James Mellor SHUOC M20 74:55
8 Karl Marshall SYO M45 75:35
9 Joe Taunton NOC M21 75:52
10 Joe Uprichard DVO M18 77:57
11 Ryan Elliot SYO M16 78:53
12 Gordon Hale SYO M21 79:04
13 Liam Corner MDOC M45 80:17
14 Christopher Calow DEE M60 83:17
15 David Bennett DVO M40 83:30
16 Robert Holdway POTOC M21 83:50
17 Robert Smith DVO M50 84:00
18 Lucy Wiegand SYO W45 84:22
19 James Bennett WCH M21 86:09
----------------Brown standard-----------------
20 Tim Wiegand SYO M45 86:46
21 Ian Hughes WCH M50 87:42
22 Christopher Embrey MDOC M21 88:33
23 John Mather LOG M45 90:04
24 Edmund Rooney RR M55 90:52
25 Andis Ozols DVO M35 90:59
26 David Pettit DVO M21 95:39
27 Nat Skidmore TVOC M21 108:46
28 David Clough DVO M45 112:53
29 Alan Le Moigne DVO M40 137:03
Francesco Lari NOC M50 DSQ 93:10
James Burton SYO M40 dnf No finish time
Peter Tryner SYO M40 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk