Results for EML Grangewood, Grangewood, 14/10/2018
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.4km, climb 20m, 14 controls)
1 Daniel Pigott POTOC M10 12:49 2 Fraser Stamp WCH M8 15:26 3 Olivia Stamp WCH W10 16:50 4 Holly Howells DVO W7 21:19 5 Robyn Howells DVO W4 21:30 6 Alice Powell DVO W5 25:18 7 Astn & Freya Skinner W6 46:30 -------White standard--------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.1km, climb 30m, 13 controls)
1 Darcy Dunn POTOC W12 19:11 2 Eden Pigott POTOC W8 26:41 3 George Powell DVO M7 30:01 -------Yellow standard------- 4 Jacob Curd & Peter May M12 39:06 5 Sophie Towns W5 46:37 6 Felix Jarvis LEI M10 47:46
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 3.2km, climb 45m, 14 controls)
1 Lewis Billington M11 39:08 2 Jennamari Terava DVO W21 43:35 3 Peter Leake LEI M75 48:09 4 Izzy + Tara + Mark 56:27 5 Andrew Shearing DVO M40 58:15 -------Orange standard------- 6 Ernie Williams LEI M75 59:42 Robyn Jarvis LEI W12 rtd Missing nos 5-14 Leo Crown DVO M14 rtd Missing nos 10-13 Aidan Chester LEI M6 rtd Missing nos 4-5,10-13
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.4km, climb 50m, 18 controls)
1 Claire Newey BOF W35 63:21 ----Light Green standard-----
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.0km, climb 45m, 15 controls)
1 Caroline Howells DVO W40 31:35 2 Kevin Gallagher LEI M65 33:19 3 Judith Holt DVO W65 40:19 4 John Palmer NOC M70 42:20 5 John Cooke DVO M70 50:03 6 Ray Stuart DVO M65 55:43 7 Katherine Brook DVO DVO 56:12 ----Short Green standard----- 8 Peter Chick LEI M70 56:34 9 Ed Brook M35 57:33 10 Christine Middleton DVO W70 64:10 11 Laurie Fluck LEI M70 65:07 12 Terry Peach DVO M75 68:53 13 Margaret Keeling DVO W70 73:36 14 David Anderson LEI M75 74:21
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 3.7km, climb 35m, 20 controls)
1 Bruce Bryant OD M60 32:42 2 Andis Ozols DVO M35 34:14 3 Paul Morris NOC M60 37:45 4 Chris O'Donnell DVO M50 42:15 5 Liz Phillips OD W50 42:55 6 Roger Edwards LEI M65 45:20 7 Chris Bosley LEI M70 47:16 8 Sue Russell DVO W55 47:30 9 Andrew Middleton DVO M70 48:49 10 Ruth Pettit W32 49:19 11 Malcolm Spencer DVO M60 50:31 12 Jane Dring-Morris LEI W50 50:36 13 Murray White DVO M50 50:52 14 Ben O'Donnell DVO M14 52:19 15 Stuart Wicks DVO M50 52:22 16 Liz Godfree DVO W70 53:01 17 Jeffrey Baker LOG M65 55:09 18 Robert Shooter DVO M60 56:10 19 Iain Phillips LEI M50 58:07 -------Green standard-------- 20 Jill Gorvett SYO W70 59:08 21 Claire Stamp WCH W35 59:21 22 Amy Terava DVO W21 62:04 23 Rachel Powell LOC W50 62:15 24 John Ward OD M70 62:59 25 Andy Hawkins DVO M70 64:07 26 Ros James SMOC W55 64:25 27 Margaret Willdig OD W65 64:39 28 Joseph Twigg LUOC M20 69:31 29 Simon Brister DVO M65 71:37 30 Sarah Parkin DVO W45 72:11 31 George Jennings DVO M16 72:13 32 Dave Radmore NOC M60 72:52 33 Viv Macdonald DVO W65 74:36 34 Jane Stew OD W60 79:05 35 Sally Newton DVO W60 83:47 36 Laura Evans LUOC W21 93:54 mp Brian Shaw SYO M75 48:52 Missing no 12 Jake O'Donnell DVO M12 rtd Missing nos 6-19 Ranald Macdonald DVO M65 rtd Missing nos 9-20
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 5.7km, climb 75m, 21 controls)
1 John Hawkins DVO M60 46:42 2 Graham Johnson DVO M60 48:08 3 Jake O'Donnell DVO M12 48:39 4 Ed Chester LEI M40 49:06 5 Alan Billington M45 50:52 6 Ian Hughes WCH M55 51:04 7 Andrew Mackervoy DVO M50 51:27 8 Sal Chaffey DVO W50 52:08 9 Megan Harrison EPOC W20 53:27 10 Dave Chaffey DVO M55 55:10 11 Mike Godfree DVO M65 56:35 12 Kevin Lomas NOC M60 57:22 13 Andy Sykes DVO M50 57:49 14 James Prince DVO M45 58:09 15 John Mather LOG M45 59:45 16 John Franklin SYO M65 60:33 17 Alastair Paterson LEI M50 61:05 18 Steve Schofield NOC M55 62:24 19 Dorien James SMOC M55 62:38 20 Kate Lowndes DVO W21 63:03 21 Paul Young DVO M40 64:20 22 Keith Willdig OD M65 65:00 23 Richard Naish DVO M50 65:08 24 Victoria McCreadie RSOC W35 65:14 25 Paul Teesdale Spittle WOC M50 67:55 --------Blue standard-------- 26 Judith Hughes WCH W50 70:09 27 Peter Hornsby LEI M65 71:23 28 Stan Alexander OD M65 72:56 29 Tanya Taylor LOG W45 75:10 30 Gary Kelsall DVO M45 78:23 31 Grace Pennell DVO W18 79:19 32 Ingwahang Jabegu RSOC M35 82:01 33 Nicola Hart DVO W55 88:28 34 Brian Denness DVO M60 90:52 35 Richard Burnett COBOC M60 102:30 mp Stuart Swalwell DVO M65 68:45 Missing no 12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 7.5km, climb 70m, 26 controls)
1 Philip Vokes LUOC M21 46:40 2 Richard Parkin DVO M50 51:27 3 Graham Pigott POTOC M35 53:52 4 Martin Pigott POTOC M40 54:48 5 David Dunn RSOC M40 56:59 6 Andrew Powell DVO M35 57:37 7 Karl Marshall SYO M50 63:10 8 Simon Hodgson SYO M40 67:38 9 Francesco Lari DVO M50 69:42 -------Brown standard-------- 10 Chris Pruce LUOC M21 77:07 11 Andrew Stuart DVO M35 77:51 12 Mark Rookledge OD M50 94:50 13 Jenn Gaskell DVO W21 94:52 mp Campbell Walsh NOC M40 52:37 Missing no 14 mp Adam Fieldhouse LUOC M21 57:57 Missing no 10 Craig Lucas LOG M21 rtd Missing nos 12-23,25 Peter Gorvett SYO M70 rtd Missing nos 14-18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk