Results for EM League Event, Linacre, 18/11/2018
Courses White, Yellow, Orange,
Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to index
White (length 1.5km, climb 45m, 10 controls)
1 Ruby Shambrook W5 19:27
2 Ben Shambrook W4 23:17
3 India Turner DVO W10 23:41
-------White standard--------
Aaron Scotney IND M14 rtd Missing nos 1-9
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.5km, climb 75m, 10 controls)
1 Josh Bones LOG M12 35:01
-------Yellow standard-------
2 Javier Littler-Medina SYO M3 82:34
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 3.1km, climb 115m, 10 controls)
1 Joseph Turner DVO M16 29:21
2 George Jennings MAT M16 30:43
3 Jo Shambrook W35 48:34
4 Claire Sephton IND W55 49:31
-------Orange standard-------
5 David Hailey 50:41
6 Stephen Hunt NOC M50 78:05
Leo Crown DVO M14 rtd Missing nos 3-7
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.2km, climb 100m, 14 controls)
1 Jill Croskell DVO W60 56:06
2 Philip Judson CLARO M70 65:50
----Light Green standard-----
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.0km, climb 100m, 11 controls)
1 Hilary Palmer NOC W70 36:57
2 Ursula Williamson LEI W55 39:29
3 Andrew Breakwell NOC M70 41:00
4 Kevin Gallagher LEI M65 41:17
5 Viv Macdonald DVO W65 43:03
6 Clare Taunton NOC W35 44:05
7 John Palmer NOC M70 44:21
8 Ed Brook IND M35 44:33
9 David Cooke NOC M70 46:25
10 Gerry Spalton OD M70 46:39
11 Chris Bosley LEI M70 47:32
12 Elaine Smith NOC W60 48:21
13 Rosie Shaw SMOC W65 50:02
14 Ann Armistead DVO W65 52:00
15 David Anderson LEI M75 52:12
16 Pauline Ward DVO W70 53:18
17 John Woodall NOC M80 55:52
----Short Green standard-----
18 Thelma Spalton OD W70 57:24
19 Philip Thompson EPOC M80 62:03
20 Mary Carrick HALO W65 63:03
21 John Cooke DVO M70 63:44
22 Tony Berwick DVO M80 66:15
23 Maureen Webb LEI W65 67:10
24 Philip Caswell LEI M55 68:07
25 Melinda Riley SYO W60 68:15
26 Ernie Williams LEI M75 69:14
27 Ray Stuart DVO M65 77:23
28 John Pickles NOC M65 95:39
mp Jen Gale DVO W70 50:00 Missing nos 5-6
mp Peter Chick LEI M70 58:37 Missing no 4
mp Colin Drury SYO M70 64:00 Missing no 6
mp Karen Peach MDOC W45 68:01 Missing no 9
mp Derek Turner WRE M75 68:42 Missing no 2
Courses White,
Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.3km, climb 120m, 18 controls)
1 Andis Ozols DVO M35 45:20
2 Martin Green MDOC M60 49:17
3 Paul Johnson SYO M65 51:13
4 Murray White DVO M50 51:28
5 Steve Schofield NOC M55 51:39
6 Roger Edwards LEI M65 53:33
7 Barry Houghton HOC M70 55:20
8 Rob Last SYO M55 56:21
9 Doug Dickinson DVO M70 58:52
10 Amanda Roberts LOG W55 59:09
11 David Booker NOC M60 60:19
12 Barry McGowan HOC M70 61:06
13 Colin Best SYO M70 61:34
14 Jeffrey Baker LOG M65 61:58
15 Helen Parkinson NOC W50 62:38
16 Russ Fauset HOC M70 62:39
17 Rosemary Hartmann SYO W21 63:37
18 Simon Brister DVO M65 63:40
19 Judith Holt DVO W65 64:07
20 Stuart Wicks DVO M50 65:36
21 Michelle Riley MDOC W40 66:44
22 Rachel Davis DVO W50 67:11
23 Andy Hawkins DVO M70 67:38
24 Jane Dring-Morris LEI W50 69:58
25 Peter Cholerton NOC M60 70:59
26 Fiona Sellar DVO W60 71:40
27 Judy Johnson SYO W65 71:44
28 Amanda Price DVO W55 72:05
29 Christine Elliott NOC W60 72:33
30 Jill Gorvett SYO W70 73:16
31 Alison Yeates WCH W50 73:18
-------Green standard--------
32 Lynden Hartmann SYO W60 73:57
33 Jane Booker NOC W60 74:49
34 Simon Ford LEI M75 75:09
35 Liz Godfree DVO W70 75:34
36 Hazel Hindle MDOC W55 77:46
37 Dave Radmore NOC M60 78:10
38 Kim Buxton DVO W55 78:12
39 John Middler OD M65 78:43
40 Malcolm Spencer DVO M60 79:31
41 Dave Skidmore DVO M70 79:32
42 Lorraine Reuber SYO W50 80:28
43 Peter Leake LEI M75 81:52
44 Martin Lancaster IND M65 82:34
45 Christine Collins WCH W55 83:05
46 Anne Cunningham DVO W50 85:07
47 Ruth Ellis DVO W65 86:43
48 Richard Burnett COBOC M60 91:32
49 Paul Watterson HOC M65 91:47
50 Martin Egan IND M50 93:56
51 Clare Hanna LOG W50 94:14
52 Sally Newton DVO W60 94:27
53 Susan Allard DVO W55 96:10
54 David Winser NOC M65 97:55
55 Margaret Keeling DVO W70 102:53
56 Donna Hawkins DVO W55 104:59
57 Sarah Parkin DVO W45 107:44
58 Anne Gibbs LOG W70 115:29
59 John Purkis SYO M60 115:36
60 Geoff Gibbs LOG M75 132:12
Jane Burgess DVO W60 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 6.1km, climb 200m, 21 controls)
1 Paul Morris NOC M60 57:27
2 Graham Johnson DVO M60 59:21
3 Tanya Taylor LOG W45 59:59
4 Neil Harvatt HALO M60 61:25
5 Trevor Hindle MDOC M50 61:53
6 Anthony Hall SYO M55 62:06
7 Andrew Ridgway NOC M55 62:21
8 Ray Collins WCH M60 63:12
9 Andy Sykes DVO M50 63:14
10 Chris McCartney OD M45 63:59
11 David Vincent DVO M55 65:30
12 Andrew Lewis BAOC M50 66:15
13 James Prince DVO M45 66:17
14 Richard Naish DVO M50 66:33
15 Chris Littler SYO M50 68:14
16 Andrew Yeates WCH M55 68:46
17 Robert Parkinson NOC M60 70:52
18 Martin Wheeler LOG M60 71:17
19 Judith Hughes WCH W50 71:32
20 John Hurley DVO M60 71:51
21 Helena Crutchley HALO W55 71:59
22 Sal Chaffey DVO W50 72:09
23 Roman Kotecky OD M65 72:27
24 Mark Sherriff LEI M55 73:11
25 Alastair Paterson LEI M50 73:53
26 Paul Armstrong DVO M65 78:28
27 Derek Gale DVO M70 80:45
28 David Sissons NOC M45 84:26
29 John Marriott LEI M70 85:45
--------Blue standard--------
30 Tamla Short BAOC W21 90:43
31 Russell Buxton DVO M60 94:58
32 Nicola Hart DVO W55 97:53
33 Brian Denness DVO M60 106:06
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 7.7km, climb 235m, 25 controls)
1 Joe Taunton NOC M21 56:20
2 Martin Pigott POTOC M40 58:50
3 Robert Holdway POTOC M35 61:54
4 Colin Smith SYO M50 62:26
5 Edward de Salis Young LEI M45 63:29
6 David Newton DVO M40 69:08
7 James Lowthian NOC M18 69:44
8 Liam Corner MDOC M45 70:31
9 James Bennett WCH M21 72:05
10 Francesco Lari DVO M50 76:29
11 Marcus Scotney IND M40 77:35
12 Andrew Stuart DVO M35 80:35
13 David Pettit DVO M21 80:48
14 Andrew Rowe POTOC M40 81:30
15 Thomas Jarvis RAFO M20 81:39
16 Ian Hughes WCH M55 82:21
17 Roger Lewis SYO M45 82:48
-------Brown standard--------
18 David Clough DVO M50 89:52
19 Adrian Moseley RAFO M45 93:30
20 Keith Lowthian NOC M45 107:03
21 Jenn Gaskell DVO W21 108:42
Courses White, Yellow, Orange, Light
Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk