Results for EM League, Allestree Park, Allestree Park, 01/12/2019
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.6km, climb 25m, 13 controls)
1 George Selby DVO M10 14:09 2 Lewis Bones LOG M10 15:11 3 Hannah White DVO W10 21:41 4 Rachel Denness-Hulland W3 27:45 5 Kiran Horn BOF M8 29:56 6 Jay Horn M6 30:00 7 Edith Pigott + 1 POTOC W3 30:49 8 Peter Birchall DVO M10 30:56 9 Ben White 5 31:11 10 Joe White 5 31:24 mp Jack Baxter SYO M10 14:53 Missing no 12 mp Eden Pigott POTOC W10 17:11 Missing no 8
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.3km, climb 25m, 13 controls)
1 Daniel Pigott POTOC M10 19:02 2 Ewan & Leo Prince EMU M45 23:16 3 Eric Marshall M16 28:01 4 Adam Cladingboel LEI M18 42:13 5 E-card 260063 42:41 6 Steve Cooke 42:43 7 Steve Cooke 42:47 8 Felix Jarvis LEI M10 69:30
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 3.2km, climb 75m, 13 controls)
1 Jonah Hearn WCH M10 36:42 2 Sam Jones NOC M14 40:33 3 Josh Bones LOG M12 41:38 4 Tricia Neal NOC W70 70:34 Hazel Rice W65 rtd Missing nos 3-11
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 4.1km, climb 75m, 14 controls)
1 Ben Glover LEI M14 40:22 2 David Buntley DERWENT M57 46:37 3 Amanda Price DVO W55 48:20 4 Steve Hand DVO M58 51:30 5 Peter Ravenscroft DERWENT M53 51:47 6 David Cladingboel LEI M50 58:53 7 Ross Dryhurst DVO M16 64:09 8 Andrew Selby DVO M40 74:43 9 Andrew Shearing DVO M40 79:46 10 Susan Grant W50 86:29
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 2.9km, climb 95m, 12 controls)
1 Doug Dickinson DVO M70 30:00 2 Caroline Howells DVO W40 31:42 3 Kevin Gallagher LEI M70 32:26 4 Sophie Vincent DVO W18 35:41 5 Ella Baxter SYO W10 35:52 6 Hilary Palmer NOC W70 36:48 7 John Palmer NOC M70 40:35 8 David Mawdsley MDOC M75 42:39 9 Ann Armistead DVO W70 43:43 10 Viv Macdonald DVO W65 45:11 11 Paul Wright DVO M60 45:28 12 Pauline Ward DVO W75 47:32 13 Terry Peach DVO M75 48:16 14 Derek Turner WRE M80 49:34 15 Steve Woodward DVO M50 50:33 16 Stephen Nightingale HOC M70 51:22 17 Simon Lee IND M45 51:41 18 Christine Middleton DVO W70 52:24 19 John Woodall NOC M80 53:53 20 Peter Yoxall POTOC M70 54:17 21 Peter Leake LEI M80 55:02 22 Jean Rostron POTOC W75 56:12 23 Jan Ellis MDOC W70 56:16 24 Thelma Spalton OD W70 56:58 25 Bob Alderson NOC M75 56:59 26 Andrew Breakwell NOC M70 57:24 27 Anthea Page W50 57:54 28 Ernie Williams LEI M75 58:41 29 Maureen Webb LEI W65 61:01 30 Diane Blount DVO W70 66:50 31 Emily Williams W40 69:42 32 Chris Boycott WCH M75 69:52 33 Lesley Norton WRE W75 70:19 34 John Pickles NOC M65 95:52 mp Elaine Smith NOC W60 54:54 Missing no 8 mp Peter Chick LEI M75 56:18 Missing no 6 mp David Anderson LEI M80 67:17 Missing no 4 Jen Gale DVO W70 dnf No finish time Diane Ford LEI W70 rtd Missing nos 7-12 Margaret Keeling DVO W70 rtd Missing nos 7-12 Roger Keeling DVO M75 rtd Missing nos 7-12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.6km, climb 110m, 16 controls)
1 Paul Morris NOC M60 41:57 2 David Vincent DVO M55 46:15 3 Delia Kingsbury WRE W50 49:20 4 Amanda Roberts LOG W55 49:57 5 John Smith OD M55 51:04 6 Ian Crowe LOG M40 51:12 7 Julie Couch EPOC W60 51:33 8 Claire Selby DVO W45 52:03 9 Liz Godfree DVO W70 53:18 10 Roger Edwards LEI M65 53:50 11= Mike Hampton OD M70 54:44 11= Keith Downing SMOC M65 54:44 13 Rex Bleakman DVO M75 55:02 14 Helen Parkinson NOC W50 55:24 15 Rod Postlethwaite WRE M65 55:41 16 Malcolm Spencer DVO M60 55:45 17 John Marriott LEI M70 55:56 18 Miranda Mackereth HOC W55 56:21 19 Derek Gale DVO M75 57:32 20 Michael Nell RAFO M65 57:38 21 Andy Hawkins DVO M70 58:08 22 Joanne Nell RAFO W55 59:01 23= Andrew Middleton DVO M70 59:22 23= Carol Dredge WCH W60 59:22 25 Marian Denham POTOC W70 59:30 26= Philip Caswelll LEI M55 59:39 26= Gerry Riley POTOC M60 59:39 28 Peter Hayes MDOC M60 60:48 29 Chris O'Donnell DVO M50 61:26 30 Andrew Wallace NOC M60 63:42 31 Ann Harris SMOC W65 64:31 32 Barry McGowan HOC M70 64:37 33 Andrew Blain IND M60 64:57 34 Jane Dring-Morris LEI W50 65:50 35 Melanie Hearn WCH W45 67:06 36 Chris Bosley LEI M70 67:35 37 Jeffrey Baker LOG M65 68:07 38 Peter Cholerton NOC M60 68:29 39 Kevin Bradley LEI M60 68:40 40 Robert Shooter DVO M65 70:21 41 Sandra Mather SMOC W50 70:35 42 Steve Edgar LEI M50 70:58 43 Lucy Nell RAFO W21 75:48 44 Lewis Clarke IND M21 75:49 45 Andy Portsmouth LEI M60 79:30 46 Joseph Turner DVO M16 82:14 47 Simon Ford LEI M75 82:44 48 Donna Hawkins DVO W55 83:43 49 Anne Gibbs LOG W75 83:56 50 Dave Radmore NOC M60 87:45 51 John Ward OD M70 88:53 52 Geoff Gibbs LOG M75 89:36 53 Ros James SMOC W55 93:19 54 Wendy Foster NOC W55 122:33 S. Bennett M65 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 6.4km, climb 145m, 22 controls)
1 Dai Bedwell DVO M50 46:29 2 Clive Richardson WRE M50 48:47 3 Andy Sykes DVO M50 52:57 4 Karl Marshall SYO M50 52:58 5 Tom Hartland DVO M40 55:55 6 Murray White DVO M50 57:14 7 John Hawkins DVO M60 57:16 8 James Prince DVO M45 57:27 9 David Turner DVO M45 58:15 10 Tanya Taylor LOG W45 58:47 11 Alastair Paterson LEI M50 59:01 12 Stephen Chafer LEI M50 59:09 13 Jon Cundill DVO M55 61:05 14 Andy Parry DVO M40 61:28 15 Simon Brister DVO M70 62:17 16 Graham Johnson DVO M60 63:12 17 Alastair Ferraro NOC M45 63:48 18 Mike Godfree DVO M70 64:44 19 Paul Goodhead DVO M55 65:42 20 John Hopper DVO M65 67:39 21 Saul Taylor BELPER V45 73:24 22 Ian Couch EPOC M70 73:48 23 Gerry Spalton OD M70 76:27 24 David Sissons NOC M45 79:18 25 Kate Lowndes DVO W21 79:50 26 Robert Parkinson NOC M60 81:25 27 Nicola Hart DVO W55 82:52 28 Ka Man Leung OD W21 85:12 29 Mike Gardner DVO M60 90:44 mp Ben O'Donnell DVO M16 70:23 Missing no 12 mp Andrew Ridgway NOC M55 73:12 1 out of order mp Richard Burnett COBOC M60 108:56 Missing no 12 Richard Naish DVO M50 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 7.7km, climb 190m, 25 controls)
1 Martin Pigott POTOC M40 52:59 2 Rich Pigott POTOC M40 53:20 3 Jake O'Donnell DVO M14 53:48 4 Chris Millard DVO M35 55:04 5 Richard Hunt BOF M45 55:05 6 Kin Wai Lee OD M21 55:28 7 Kim Baxter SYO W40 56:59 8 Richard Baxter SYO M50 59:56 9 David Dunn WCH M40 60:27 10 Andy Glover LEI M40 60:44 11 Graham Pigott POTOC M35 60:49 12 David Bennett DVO M40 63:02 13 David Pettit DVO M35 66:04 14 Bob Dredge WCOC M65 67:06 15 Thomas Bartram NOR M18 67:08 16 Stuart Duckworth WCH M40 70:15 17 Nerijus Rozkovas DVO M21 70:31 18 Alastair Mackenzie CLOK M60 72:13 19 Andrew Ward LEI M21 72:18 mp Esther Revell LEI W21 74:08 Missing no 18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk