Results for Birchen Edge EM League, Birchen Edge, 10/02/2019
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.4km, climb 15m, 10 controls)
1= Jem Thacker M7 11:22 1= Fry Thacker M8 11:22 3 Hannah Chapman SYO W10 12:07 4 Daniel Hammerton M10 13:07 5 Jack Baxter SYO M10 21:24 6 Vee Thacker W4 24:11 --------White standard--------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.8km, climb 25m, 9 controls)
1 Eoin Simpson LEI M10 15:42 2 Jonah Hearn WCH M10 17:56 3 Helen Jefferson W21 18:10 4 Jago Reynolds SYO M10 28:04 -------Yellow standard-------- 5 Niamit Clish W8 30:35 6 Felix Jarvis LEI M10 35:50 7 Isobel Owens SYO W12 37:28
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.8km, climb 40m, 11 controls)
1 Charlotte Chapman SYO W10 29:33 2 Rebecca Boston TOTLEY 41:49 3 Sarah Brooks TOTLEY 41:50 4 Lewis Billington M12 48:01 5 Ella Baxter SYO W10 58:19 6 Caspar Reynolds SYO M12 58:22 7 Robyn Jarvis LEI W12 64:40 8 Sarah Webb W40 67:21 9 Ellen Simpson LEI W12 73:59 10 Pasco Reynolds SYO M10 78:12 -------Orange standard-------- 11 George Strang M70 79:01 12 Carol Owen W55 79:54 13 Paulina Cristos 6 95:39 14 Dragos Andre Oiste NOC M10 95:41 15 Freya Edmonds 9 95:59 16 Bethan Edmons 97:51 mp Patricia Simmons HALO W65 106:37 Missing no 2 John Doyle SYO M12 rtd Missing nos 6-11 Alice Pieters SYO W10 rtd Missing nos 2-3,7-8,10
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 2.9km, climb 40m, 11 controls)
1 Freya Tryner SYO W12 32:12 2 Hannah Mather LOG W14 40:26 3 Anna Todd SYO W12 40:42 4 Libby Barber LEI W16 41:07 5 Chris Herbert DVO M21 46:49 6 Lorraine Reuber SYO W50 47:33 7 Chris Owen M60 49:53 8 Hebe Parr DVO W21 57:12 -----Light Green standard----- 9 Jackie Butcher SYO W50 60:08 10 Margaret Keeling DVO W70 64:15 11 Rebekah Huggins SYO W21 67:47 12 Matthew White LEI M50 70:09 13 Paige Warren BAOC W21 84:26 14 Oliver Lydeard M50 84:48 mp Roger Keeling DVO M75 59:14 Missing nos 3,5
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.4km, climb 65m, 9 controls)
1 David Cooke NOC M70 41:24 2 Paul Weller 50 42:31 3 Moira Chapman SYO W45 45:59 4 Andy Hawkins DVO M70 47:10 5 Ranald Macdonald DVO M65 48:02 6 Jane Stew OD W60 50:38 7 Jane Booker NOC W65 51:15 8 Hilary Bloor SYO W65 52:02 9 Iain Phillips LEI M50 52:29 10 Viv Macdonald DVO W65 52:50 11 Hilary Palmer NOC W70 52:51 12 Robert Shooter DVO M65 53:15 13 Elaine Smith NOC W60 55:50 14 Clare Taunton NOC W40 55:57 15 Ursula Williamson LEI W55 57:17 16 Barbara Farr POTOC W75 57:40 17 Austin Farr POTOC M75 58:39 18 Margaret Willdig OD W65 58:41 19 Ann Armistead DVO W70 58:56 20 Christine Elliott NOC W60 59:39 21 Christine Middleton DVO W70 60:07 22 Sharon Brooks TOTLEY 60:37 23 Rebecca Boston TOTLEY 60:43 24 John Palmer NOC M70 60:53 25 Emily Pieters SYO W45 61:22 -----Short Green standard----- 26 Helen Finlayson DVO W70 65:27 27 Donald Moir LEI M85 67:49 28 Chris Phillips LEI M70 70:26 29 Amanda Price DVO W55 74:09 30 Pauline Ward DVO W75 80:45 31 David Winser NOC M65 81:47 32 Jen Gale DVO W70 87:12 33 Peter Chick LEI M75 93:46 34 Tony Berwick DVO M80 99:46 35 John Woodall NOC M80 112:02 36 Claire Newey DVO W40 119:22 mp Ann-Marie Duckworth DVO W50 49:29 Missing nos 7-8 mp Kevin Gallagher LEI M70 52:06 Missing no 8 mp Maureen Webb LEI W65 73:48 Missing no 8 mp Sue Bicknell OD W75 100:22 Missing no 7 Simon Elliott NOC M60 rtd Missing nos 5-9
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.5km, climb 80m, 16 controls)
1 Jake O'Donnell DVO M14 33:34 2 Richard Baxter SYO M50 36:56 3 Rachel Duckworth DVO W16 40:58 4 Alan Billington M45 42:12 5 Paul Morris NOC M60 43:04 6 Keith Willdig OD M70 44:43 7 Dave Bales POTOC M60 44:46 8 Amanda Roberts LOG W55 45:33 9 Nigel Owens SYO M50 45:36 n/c Ben Glover LEI M14 45:51 10 Pauline Tryner SYO W45 47:03 11 Janet Adams SYO W55 47:30 12 David Turner DVO M45 47:36 13 Sam Todd SYO M14 49:45 14 Andrew Middleton DVO M70 50:35 15 Colin Best SYO M70 50:39 16 Peter Hao NOC M35 50:48 17 Clive Wilson SYO M65 50:53 18 Doug Dickinson DVO M70 51:09 19= Robyn Stanyon SYO W50 51:19 19= Brian Shaw SYO M75 51:19 21 David Booker NOC M65 51:33 22 Paul Colman NOC M40 51:59 23 Liz Godfree DVO W70 52:30 24 Derek Gale DVO M75 53:32 25 Timothy Evans CLARO M55 54:12 26 Jennamari Terava DVO W21 55:37 27 Gill Harrington SYO W60 55:39 28 Paul Simmons HALO M65 56:06 29 Markus Reuber SYO M50 57:36 30 Helen Parkinson NOC W50 58:00 31 Colin Drury SYO M70 58:01 32 Sophie Vincent DVO W18 58:04 33 Paul Jackson EPOC M75 58:25 34 Keith Lowthian NOC M50 58:49 35 Chris O'Donnell DVO M50 59:16 36 Marian Denham POTOC W70 60:10 37 Nick Lyons LOG M65 60:17 --------Green standard-------- 38 Tony Stirland DVO M45 60:21 39 Simon Ford LEI M75 60:44 40 Andy Portsmouth LEI M60 61:38 41 Fiona Sellar DVO W60 61:53 42 Marcia Bradbury SYO W60 61:56 43 Ian Cooper SYO M70 63:15 44 Jane Wendy Stirland DVO W45 63:29 45 Caroline Brammer DEE W50 63:31 46 Jane Kayley-Burgess DVO W60 63:43 47 Elizabeth Bales POTOC W55 64:07 48 Mike Gardner DVO M60 64:32 49 Kim Buxton DVO W55 64:35 50 Amy Terava DVO W21 64:40 51 Brian Denness DVO M65 65:44 52 Jacky Dakin SYO W55 65:56 53 Samantha Hardman DVO W35 66:43 54 Peter Cholerton NOC M60 66:58 55 Melanie Hearn WCH W45 67:14 56 Pat Moody DEE W60 68:07 57 Michelle Riley MDOC W40 70:03 58 Dave Radmore NOC M60 71:06 59 Alex Forrest SYO M50 71:13 60 Katie Shorrock W40 72:09 61 Peter Hornsby LEI M65 72:13 62 Keith Streb NOC M65 72:26 63 Philip Caswell LEI M55 72:28 64 Pauline Wilson SYO W65 72:55 65 Peter Leake LEI M80 73:13 66 Grace Pennell DVO W18 75:30 67 Tony Wagg MDOC M70 75:31 68 Jeffrey Baker LOG M65 76:06 69 Donna Hawkins DVO W55 76:38 70 Neil Croasdell EPOC M70 80:17 71 Mary Carrick HALO W70 82:34 72 Liz Davies AIRE W65 83:28 73 Steve Edgar LEI M50 85:15 Steve Hand DVO M55 rtd Missing nos 8-15
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 7.1km, climb 120m, 20 controls)
1 Andy Sykes DVO M50 61:55 2 Toni O'Donovan LEI W40 64:20 3 Steve Schofield NOC M55 64:31 4 Imogen Wilson LEI W20 64:39 5 Thomas Jarvis RAFO M20 65:42 6 Kevin Lomas NOC M60 65:44 7 Ian Webb SLOW M35 66:02 8 Christopher Calow DEE M65 66:18 9 John Mather LOG M45 66:29 10 Ian Wilson LEI M50 66:56 11 Tanya Taylor LOG W45 66:58 12 Ben Mather LOG M16 68:36 13 Neil Harvatt HALO M60 68:38 14 David Vincent DVO M55 70:44 15 Stuart Duckworth WCH M40 71:27 16 James Prince DVO M45 72:20 17 Tim Wiegand SYO M50 72:21 18 Graham Johnson DVO M60 72:29 19 Tony Carlyle AIRE M65 73:37 20 Dave Denness LEI M60 74:19 21 Robert Parkinson NOC M60 75:59 22 Tom Hartland DVO M40 76:24 23 Anna Barber LEI W20 76:55 24 Steve Dempsey SYO M55 77:06 25 Russell Buxton DVO M60 77:55 26 James Garnett SYO M50 77:58 27 Andy Parry DVO M40 78:16 28 Ed Chester LEI M45 79:21 29 John Franklin SYO M65 79:41 30 Henry Morgan POTOC M65 79:42 31 Marcus Lancastle LOG M50 79:49 32 Paul Goodhead DVO M55 80:59 33 Louise Reynolds SYO W40 81:27 34 James Corden STOCKPO M45 83:32 35 Gary Kelsall DVO M45 84:22 36 Mike Derbyshire POTOC M60 85:42 37 Jenny Williamson ERYRI W35 86:21 38 Murray White DVO M50 87:42 39 Peter Carter AIRE M60 88:44 40 Keith Downing SMOC M65 89:17 41 Peter Harris HALO M60 89:56 42 David Sissons NOC M45 90:47 --------Blue standard--------- 43 Miguel Cristos M40 93:12 44 Paul Young DVO M40 93:58 45 Richard Naish DVO M50 94:06 46 Linda Hayles EPOC W65 99:09 47 Richard Burnett COBOC M60 104:23 48 Stephen Martin SYO M55 105:02 49 Tom Corden M45 108:07 50 Thomas Doyle SYO M20 110:27 mp Paul Bradbury SYO M60 69:09 Missing no 6 mp John Brammer DEE M60 80:19 Missing no 4 mp Mike Godfree DVO M70 94:38 Missing no 17
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 9.5km, climb 155m, 24 controls)
1 Richard Robinson NOC M35 60:29 2 Duncan Birtwistle OD M21 62:15 3 Tim Tett SYO M55 66:04 n/c Richard Parkin DVO M50 69:43 4 Joe Taunton NOC M21 70:24 5 Charlie Adams SYO M55 70:52 6 Andrew Powell DVO M35 75:31 7 Richard Dearden NOC M50 77:33 8 Chris Williamson SYO M21 80:28 9 David Newton DVO M40 80:57 10 Simon Hodgson SYO M45 81:45 11 Philip Johnston-Davis RAFO M45 84:09 12 David Dunn WCH M40 84:55 13 James Lowthian NOC M18 85:21 14 Joshua Cooper EBOR M21 86:50 15 Colin Smith SYO M50 88:35 16 Andrew Stuart DVO M35 88:54 17 David Bennett DVO M40 89:30 18 David Pettit DVO M35 90:05 --------Brown standard-------- 19 Lucy Wiegand SYO W50 92:45 20 Francesco Lari DVO M50 97:42 21 Andrew Rowe POTOC M40 99:08 22 Alan Le Moigne DVO M40 99:42 23 Vicky Bailey EBOR W21 106:08 24 Jenn Gaskell DVO W21 133:52 mp Adrian Moseley RAFO M50 127:22 Missing nos 22-24
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk