Results for Regional event, Calke Park, 25/09/2022
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, ScoreWhite (length 1.9km, climb 15m, 14 controls)
1 Matthew Dolan M10 20:11 2 Georgina Kirkland W4 20:17 3 Henry Pigott IND M8 20:46 4 Jim Dolan M50 20:50 5 Ella Barber W12 21:31 6 Seren Brett DVO W8 24:09 7 Holly Boden W5 27:13 8 Oscar Buxton M3 28:24 9 Hugh Richardson IND M10 33:19 10 Clare Taunton, Finlay & JoeSYO M2 45:54 ----------White standard----------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Yellow (length 2.9km, climb 25m, 13 controls)
1 Aidan Chester LEI M10 33:44 2 Ben Miles M7 36:11 3 Cara Tolley IND W10 38:59 4 Holly Howells W11 45:16 5 Oliver Richardson WCH M10 49:16 -----Yellow (M only) standard----- 6 Hugh Chester LEI M10 50:43 7 John Sheil IND M8 52:43 8 Debby Walsh IND W40 52:50 -----Yellow (W only) standard----- 9 Parker & Eaton 62:03 Louise Rowley IND W40 rtd Missing nos 2-5
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Orange (length 3.1km, climb 50m, 14 controls)
1 Peter Leake LEI M80 64:54 2 Neal Blatherwick M65 69:51 3 Alice Woodward DVO W16 71:47 4 Emily Kirkland W9 72:05 5 Peter Birchall DVO M14 78:42 6 Alicia Bennett IND W14 96:18 ------Orange (M/W) standard------- Sindy Chafer LEI W55 rtd Missing nos 10-13 Tony Miller Ind M55 rtd Missing nos 3-5,7-12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Light Green (length 3.9km, climb 65m, 16 controls)
1 Evan Connel IND M21 45:45 2 Sophie Vincent DVO W20 45:52 3 Daniel Pigott POTOC M14 46:19 4 Andrew Selby DVO M45 46:35 5 Paul Stothard LEI M55 48:30 6 Sharon Carey W40 52:24 7 Andrew Shearing DVO M45 57:38 8 Dave Connel IND M55 65:59 ----Light Green (M/W) standard---- 9 Paul Charlesworth M50 73:15 10 Olwyn Dawson M65 92:41 11 Amy Ransley NOC W35 104:52 12 Susan Grant LEI W50 106:37
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Short Green (length 3.7km, climb 60m, 18 controls)
1 Ian Jarvis LEI M55 40:09 2= George Normand LEI M75 42:49 2= Hilary Palmer NOC W75 42:49 4 John Hurley DVO M65 42:50 5 Suzanne Harding NGOC W55 44:12 6 Malcolm Spencer DVO M65 44:45 7 Matt White LEI M55 45:24 8 Joanne Leigh HOC W55 47:56 9 Robert Scott HOC M75 48:06 10 Liz Godfree DVO W70 48:50 11 Chris Dwyer OD M70 50:49 12 John Palmer NOC M75 53:04 13 Zeph Grant LEI M50 54:27 14 Jane Booker NOC W65 55:14 15 Dave Skidmore DVO M75 55:29 16= Jennamari Terava DVO W35 56:10 16= Karen Bedwell DVO W50 56:10 18 Maureen Webb LEI W65 57:14 19 Amy Terava DVO W35 57:21 20 Jeff Baker LOG M70 57:32 21 Steven Woodward DVO M50 58:13 22 Ruth Ellis DVO W70 59:12 23 Emily Williams IND W40 60:58 24 Sarah Parkin W50 61:40 25 Philip May OD M70 62:45 --Short Green (M only) standard--- 26 Thelma Spalton OD W70 62:56 27 Pauline Ward DVO W75 63:32 28 David Anderson LEI M80 64:06 29 Christine Middleton DVO W75 64:07 --Short Green (W only) standard--- 30 Emma Miles W50 65:50 31 Barbara Farr POTOC W75 66:45 32 Peter Chick LEIOC M75 67:37 33 Austin Farr POTOC M75 67:48 34 Donald Moir LEI M85 69:22 35 Rachel Alexander OD W65 70:04 36 Janet Richardson OD W70 72:02 37 Chris Phillips LEI M75 72:49 38 Susan Roberts HOC W70 77:02 39 John Woodall NOC M80 78:45 40 Viv Macdonald DVO W70 79:59 41 Ernie Williams LEI M80 80:42 42 Diane Blount DVO W75 85:48 43 Tony Berwick DVO M85 90:14 44 Rod Dawson M70 96:44 45 Tricia Neal NOC W75 103:21 46 Hilary May OD W65 110:58 mp Kevin Gallagher LEI M70 42:39 Missing no 1 mp Christine Elliott NOC W60 51:31 Missing nos 5,17-18 mp John Pigott POTOC M75 55:30 Missing no 5 mp Barry McGowan HOC M75 61:20 Missing no 18 mp Sue Bicknell OD W75 62:25 Missing no 6 mp Jennifer Thompson TVOC W80 70:00 Missing no 6 Jen Gale DVO W75 dnf No finish time Andrew Breakwell NOC M75 rtd Missing nos 5-18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Green (length 5.0km, climb 115m, 19 controls)
1 Max Mobus SYO M18 35:48 2 Paul Morris NOC M65 40:47 3 Andis Ozols DVO M40 41:45 4 Richard Windsor OD M60 42:26 5 Neil Harvatt HALO M65 43:04 6 Mick Lucking NOC M65 43:52 7 Simon Elliott NOC M65 46:50 8 Todd Woods SYO M45 48:05 9 Oskar Woods SYO M12 48:51 10 Robyn Stanyon SYO W55 49:38 11 Roger Edwards LEI M70 51:07 12 Steve Chafer LEI M55 51:39 13 David Howsam SYO M40 52:55 14 Jim Cooke POTOC M60 53:46 15 Stuart Wicks DVO M55 54:36 16 Ian Chafer HOC M55 55:16 17 Àndy Portsmouth LEI M65 55:27 18 Simon Starkey LEI M65 56:09 19 Vanessa Howsam SYO W50 56:51 20 Kim Buxton DVO W60 57:37 21 Paul Armstrong DVO M65 57:38 22 Claire Selby DVO W50 57:39 23 Gerry Spalton OD M75 57:55 24 Sue Russell DVO W60 58:26 25 Lorraine Reuber SYO W50 58:30 26 Karen Thompson HOC W50 58:45 27 Paul Hammond HOC M60 59:10 -----Green (M only) standard------ 28 Sheila Carey OD W75 59:58 29 Mike Godfree DVO M70 61:09 30 Derek Gale DVO M75 61:46 31 Jonathan Lee LEI M60 61:52 32 Peter Carey OD M75 62:07 33 Anna Fowler BOF W21 62:24 34 Dave Radmore SOLWAY M65 62:47 35 Ian Prowse NGOC M70 62:57 36 Katie Swalwell DVO W40 64:19 37 Jane Dring-Morris LEI W50 64:35 38 Gordon Witte POTOC M65 64:55 39 John Hopper DVO M70 65:02 40 Chris Rostron MDOC M75 65:12 41 Ursula Williamson LEI W60 65:36 42 Andrew Wallace NOC M65 67:16 43 Chris Bosley LEI M75 69:57 44 Anne Kayley-Burgess DVO W55 70:52 45 Rick Roberts HOC M70 72:15 46 Karen White LEI W55 73:44 47 Beverley Inkson SYO W50 73:47 -----Green (W only) standard------ 48 James Bedwell DVO M20 74:36 49 Vivianne Lawson OD W55 74:39 50 Marian Denham POTOC W75 78:50 51 Russell Buxton DVO M65 79:58 52 Peter Dargue LEI M65 80:36 53 David Booker NOC M65 84:02 54 Donna Hawkins DVO W60 86:54 55 Oliver Hague LEI M21 98:31 56 Angela Lucking NOC W60 102:05 57 Wendy Foster NOC W60 104:46 58 Sophie Wilmot W12 133:21 59 Andrew Wilmot M40 133:39 60 Emily Wilmot W16 133:55 mp Andrew Yeates WCH M60 43:03 Missing no 12 mp Amanda Price DVO W55 51:50 Missing nos 14-16 mp Alison Yeates WCH W55 74:57 1 out of order
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Blue (length 7.4km, climb 130m, 23 controls)
1 Martin Pigott POTOC M45 46:41 2 Dai Bedwell DVO M55 51:25 3 Graham Pigott POTOC M40 52:53 4 David Todd SYO M55 57:02 5 Francesco Lari DVO M55 58:00 6 Andy Sykes DVO M55 60:44 7 Steve Schofield NOC M55 63:27 8 Dave Chaffey DVO M55 63:44 9 Tanya Taylor LOG W50 63:56 10 Paul Norman SYO M60 64:25 11 Toby Miles M50 65:21 12 Murray White DVO M55 65:56 13 Andrew Ridgway NOC M60 66:21 14 Sally Calland DVO W45 67:40 15 David Cladingboel LEI M55 68:34 16 Helen Chiswell DVO W45 68:56 17 John Blatherwick AIRE M35 69:50 18 Andrew Middleton DVO M70 69:55 19 Alastair Paterson LEI M55 70:14 20 Alison Hardy LEI W55 70:23 21 Ed Chester LEI M45 71:00 ------Blue (M only) standard------ 22 Nigel Lydon IND M55 71:42 23 joanna Goodhead/cathy DVO W21 72:49 24 Lisa Methven BKO W50 72:54 25 Gary Peet NOC M50 73:52 26 Emma Vincent DVO W21 74:52 27 Trish Lydon IND W50 75:07 28 Simon Brister DVO M70 75:09 29 Mike Derbyshire POTOC M65 76:47 30 Markus Reuber SYO M55 78:38 31 Esther Revell LEI W35 79:44 32 David Thomas SYO M60 82:20 33 Paul Taunton NGOC M70 84:12 34 Stan Alexander OD M70 86:00 35 David Sissons NOC M45 86:13 36 Mark Goodhead DVO M21 88:06 37 Steve Edgar LEI M55 90:17 38 Peter Hayes MDOC M60 94:12 39 George Robson M21 95:08 40 Oliver Robson M21 95:43 ------Blue (W only) standard------ 41 Nicola Hart DVO W60 98:56 42 Rob Williams IND M40 100:28 Mike Gardner DVO M60 dnf No finish time Rosalind Taunton NGOC W70 rtd Missing nos 12-18,22
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Brown (length 8.3km, climb 150m, 25 controls)
1 Chris Millard DVO M40 52:05 2 Edward de Salis Young LEI M50 53:27 3 Marcus Scotney DVO M45 55:43 4 Matthew Hall ShUOC M21 56:10 5 Andrew Powell DVO M40 56:48 6 Karl Marshall SYO M55 57:19 7 Richard Parkin DVO M50 57:49 8 Andrew Rowe POTOC M45 60:19 9 David Lawson OD M55 60:48 10 David Pettit DVO M35 61:34 11 Mark Rookledge OD M55 64:07 12 David Dunn POTOC M40 66:41 13 Simon Windsor Bibbulm M55 69:20 14 Emily Gay DVO W35 74:07 -----Brown (M only) standard------ 15 Roger Phillips LEI M45 78:43 16 Samuel Taunton NGOC M35 89:25 -----Brown (W only) standard------ 17 Chris Wilshaw SHELTON M21 119:11 mp Ben Shannon LEI M35 76:07 Missing no 18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Score (21 controls, limit 45 minutes, penalty 5 points)
1 Abigail Howsam SYO W14 210 33:40 210 101, 102, 112, 113, 114, 115, 104, 103, 105, 116, 118, 119, 117, 106, 107, 108, 109, 110, 120, 121, 111 2 Millie Norman SYO W16 210 35:03 210 101, 102, 113, 112, 114, 115, 104, 103, 105, 106, 116, 117, 119, 118, 107, 108, 109, 110, 120, 121, 111 3 Sophie Howsam SYO W12 200 33:58 200 101, 102, 112, 113, 114, 115, 104, 105, 116, 117, 119, 118, 107, 106, 108, 109, 110, 120, 121, 111 4 Margaret Keeling DVO W75 170 37:39 170 101, 102, 112, 113, 114, 115, 104, 105, 116, 119, 117, 118, 107, 108, 109, 110, 111 5 Felix Jarvis LEI M12 165 45:52 170 - 5 101, 102, 103, 104, 115, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 120, 111, 121, 112, 113, 116 6 Eliana Cresswell W10 150 38:09 150 101, 102, 112, 113, 114, 115, 104, 103, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Score
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk