Results for Middle Distance UKOL, Chatsworth, 29/01/2022
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.1km, climb 5m, 9 controls)
1 George Powell DVO M12 7:42 2= Paulina Cristos W5 8:09 2= Bethan Edmonds W10 8:09 4 Bodhi Carter IND 8:48 5 Grace Robinson NOC W10 9:06 6 Lily Robinson NOC W10 11:02 7 Billy Hart M8 11:16 8 Darwin Buxton M7 12:06 9 Megan Jones ERYRI W10 13:12 10 Christopher Hart M6 13:42 11 Margaret Anderson W65 14:09 12 Rhiannon Pinches W10 29:47
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.8km, climb 25m, 11 controls)
1 George Anderson M10 15:12 2 Thomas Anderson SYO M10 15:15 3 Alastair Reid SYO M12 16:09 4 Louis Bryant SYO M10 16:33 5 Alex Johnson SYO M10 16:46 6 Helena Eckhoff W15 20:59 7 Alice Powell DVO W10 21:57 8 Nedd Hunt SYO M9 28:25 9 Kiran Horn BOF M12 28:50 10 Danny & Matty George DVO M16 32:06 11 Peter Birchall DVO M12 38:49 mp Jack Walwyn SYO M10 15:26 Missing no 4 mp Jago Reynolds SYO M12 18:54 Missing nos 6,8
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.2km, climb 70m, 12 controls)
1 Eoin Simpson LEI M12 16:33 2 Nicola Buxton W35 21:02 3 Oskar Woods SYO M12 21:07 4 Tilly Edwards W21 21:37 5 Sophie Howsam SYO W12 21:46 6 Joel Anderson M16 22:08 7 Rachel Anderson W21 22:14 8 Daniel Stothard LEI M16 23:15 9 Laura Depner W21 23:37 10 George Jackson M14 23:54 11 Nathan Peel SYO M12 24:13 12 Lucy Walwyn SYO W12 25:20 13 Stanley Preston SYO M12 25:35 14 Adam Buxton M35 26:21 15 Elijas Rostron MDOC M14 26:28 16 David Bliss PFO M65 26:36 17 Liv Weatherhead W21 27:46 18 Jack Baxter SYO M12 29:20 19 Sam Jones NOC M16 31:54 20 Jenny Kent W40 33:46 21 George Hutchings M14 35:50 22 Niamh O'Callaghan W21 36:23 23 Paul & Grace Charlesworth W14 39:34 24 Farah Ojaghi W21 41:25 25 Wendy McNee W50 53:01 mp Lewis Bones LOG M14 21:11 Missing no 12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 2.4km, climb 60m, 13 controls)
1 Maxwell Groom SYO M12 20:13 2 Sebastian Pugh SYO M35 22:02 3 Ellie Simpson LEI W14 23:11 4 Lawrence Hodgson SYO M14 23:50 5= Josh Bones LOG M16 23:53 5= Mark George NOR M50 23:53 7 Pasco Reynolds SYO M14 26:43 8 Hebe Parr NOC M18 27:20 9 William Preston SYO M14 29:17 10 Joy Pollock LOG W40 29:19 11 Martin Farr M55 33:07 12 Abigail Howsam SYO W14 34:17 13 Andrew Shearing Dvo M45 35:58 14 Hamish Brook M12 36:55 15 Martin Mitchell HOC M55 38:59 16 Raquel Longares M45 42:12 17 Annabel Tungate W45 42:51 18 Maria Van Dam HALO W50 43:04 19 Pippa Shea IND W40 43:38 20 Hellen Blundell & Hannah Rapaport W35 45:37 21 John Shaw SMOC M70 48:01 22 Susan Grant LEI W50 55:21 23 Joanna Dann MDOC W60 62:35 mp Bodhi Carter M10 42:22 Missing nos 4-5
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.3km, climb 80m, 14 controls)
1 Peter Gorvett SYO M75 24:26 2 Jackie Hallett BOK W65 27:43 3 Anthony Horn IND M45 28:06 4 Matt White LEI M55 31:43 5 Ian Cooper SYO M75 32:48 6 Lester Hartmann SYO M60 34:02 7 Colin Best SYO M75 34:44 8 Chris Rostron MDOC M75 36:16 9 Judith Holt DVO W70 36:23 10 Connie Parr W21 36:27 11= Matthew Birkett LEI M45 36:32 11= Paul Van Dam HALO M55 36:32 13 Marian Denham POTOC W75 38:36 14 John Padget DEE M75 38:39 15 Kate Bryant MDOC W65 38:51 16 Pat Moody DEE W65 39:59 17 Helen Martland EPOC W50 40:24 18 Lynden Hartmann SYO W65 41:55 19 Margaret Willdig OD W65 41:56 20 Jillyan Dobby MDOC W70 42:19 21 Ann Armistead DVO W70 42:20 22 Liz Godfree DVO W70 42:25 23 Elaine Smith NOC W65 43:58 24 David Bray LEI M65 44:11 25 Kevin Gallagher LEI M70 44:21 26 Ian Parfitt DVO M70 44:41 27 Ranald Macdonald DVO M70 45:00 28 Gill Harrington SYO W60 45:23 29 Jane Campbell DEE W65 45:25 30 Viv Macdonald DVO W70 45:42 31 Peter Chick LEI M75 46:39 32 Hilary Bloor SYO W65 47:51 33 Chris Kirkham MDOC M75 48:59 34 Jean Lochhead BOF W75 49:05 35 Bob Elmes DEE M75 50:45 36 Rosie Shaw SMOC W70 51:44 37 David Anderson LEI M80 52:59 38 Thelma Spalton OD W70 53:30 39 Jane Stew OD W65 53:54 40 Margaret Keeling DVO W75 54:36 41 Karen White LEI W55 55:37 42 Karen Bedwell DVO W50 55:50 43 Maureen Webb LEI W65 56:10 44 Peter Yoxall POTOC M75 56:17 45 Ruth Ellis DVO W70 57:39 46 Chris Phillips LEI M75 58:16 47 Peter Leake LEI M80 61:34 48 Simon Ford LEI M75 62:39 49 Kirsten Williams DVO W65 62:57 50 Pauline Ward DVO W75 63:06 51 John Woodall NOC M80 64:16 52 Margaret Shaw EPOC W70 65:40 53 Laurie Fluck LEI M75 66:05 54 Lisa Gale DVO W50 66:22 55 Jean Rostron POTOC W80 66:24 56 Roger Keeling DVO M75 70:53 57 Diane Ford LEI W75 71:54 58 Jen Gale DVO W75 72:57 59 Jane Howsam WRE W70 76:56 60 Tricia Neal NOC W75 84:59 61 Clare Taunton + 2 SYO W40 86:40 62 David Walker MDOC M80 89:35 63 Tony Berwick DVO M85 99:29 64 Alison Doyle MDOC W70 103:35 mp Doug Dickinson DVO M75 47:35 Missing no 8 Christine Middleton DVO W75 rtd Missing nos 10-14 Nina de Salis Young LEI W50 rtd Missing nos 3,6-14
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 3.8km, climb 135m, 16 controls)
1 Oscar Peel SYO M14 31:22 2 Jenny Peel SYO W50 31:50 3 Freya Tryner SYO W16 32:02 4 Sara Campbell DEE W55 33:15 5 Neil Harvatt HALO M65 35:12 6 Sal Chaffey DVO W55 35:25 7 John Britton MDOC M70 36:37 8 Anna Murgatroyd OUOC W21 37:01 9 Mike Derbyshire POTOC M65 37:02 10 John Broadhead WRE M65 37:15 11 Richard Plumb M70 37:39 12 Simon Starkey LEI M65 37:40 13 Nigel Owens SYO M55 37:45 14 Cate Matthew SROC W16 37:50 15 Bill Hanley SYO M65 38:05 16 Louise Reynolds Syo W45 38:15 17 Ella Baxter SYO W14 38:26 18 Simon Gale DVO M50 38:35 19 Alison Hardy LEI W55 38:36 20 Robyn Stanyon SYO W55 38:56 21 Sally Calland DVO W45 39:29 22 Jo Matthew SROC W45 39:34 23 Hannah Woods SYO W45 40:12 24 Andrew Middleton DVO M70 40:33 25 Nick Campbell DEE M65 40:37 26 Elizabeth Bales POTOC W60 41:21 27= Judith Cudden SYO W45 41:23 27= Clive Wilson SYO M65 41:23 29 Keith Willdig OD M70 41:37 30 Dawn Figg PFO W50 41:41 31 Marcia Bradbury SYO W65 41:51 32 Caspar Reynolds SYO M14 42:08 33 Pauline Tryner SYO W50 42:51 34 Malcolm Spencer DVO M65 43:19 35 Judith Wood PFO W60 43:27 36 Jane Anthony SROC W65 43:28 37 Caroline Brammer DEE W55 43:32 38 Derek Gale DVO M75 43:42 39 Michelle Mackervoy DVO W50 44:00 40 Helen Pedley EPOC W60 44:11 41 Alexandra Garnett SYO W16 44:32 42 Esther Revell LEI W35 44:50 43 Will Gale DVO M21 44:56 44 Karen Quickfall SROC W55 45:13 45 Jacky Embrey SROC W60 45:43 46 Gerald Spalton OD M75 45:51 47 Lorraine Reuber SYO W50 46:03 48 Kim Buxton DVO W60 46:36 49 Lesley Ward SYO W50 47:03 50 Katiehorrock W45 47:16 51 Cecilia Fenerty MDOC W55 47:26 52 Helen Ellis PFO W50 47:29 53 Bronwen Doyle SYO W55 47:43 54= John Brewer SROC M55 47:53 54= Todd Woods SYO M45 47:53 56 Vanessa Howsam SYO W50 48:16 57 Peter Cholerton NOC M65 48:25 58 Christine Robinson IND W55 49:05 59 Mike Godfree DVO M70 49:16 60 Peter Ross MDOC M75 49:34 61 John Williams MDOC M70 50:10 62 John Marriott LEI M70 51:02 63 Andy Portsmouth LEI M65 51:10 64 Amanda Price DVO W55 51:11 65 Jo Mckendrick SYO W55 51:15 66 Sue Russell DVO W60 51:24 67 Jill Emmerson OD W55 51:44 68 Jane Dring-Morris LEI W50 52:40 69 Jonathan Lee LEI M60 52:54 70 Millie Norman SYO W16 52:58 71 Miranda Mackereth HOC W55 53:55 72 Robert Bryant SYO M55 53:58 73 Peter Dargue LEI M65 54:14 74 Rod Postlethwaite WRE M65 54:19 75 Jo White LEI W45 54:40 76 Paul Stothard LEI M55 55:15 77 Jeff Baker LOG M70 55:32 78 Brian Denness DVO M65 57:03 79 Jacky Dakin SYO W60 57:55 80 Cinnamon Hodgson SYO W50 59:04 81 Steve Edgar LEI M55 59:17 82 Kerstin Mitchell HOC W55 60:18 83 Andrew Wood PFO M65 61:12 84 Ursula Williamson LEI W60 61:16 85 Sarah Parkin DVO W50 65:01 86 Peter Howsam WRE M70 66:16 87 Pauline Wilson SYO W70 66:47 88 Zeph Grant LEI M50 67:13 89 Colin Drury SYO M75 68:21 90 Rod Shaw EPOC M80 68:22 91 Hazel Hindle MDOC W55 69:05 92 Paul Hammond HOC M60 69:18 93 Donna Hawkins DVO W60 73:05 94 Wendy Foster NOC W60 75:50 95 Helen Lewis W50 76:39 96 Rebecca Perring W55 76:43 97 Ian Gilliver MDOC M70 78:25 98 Linda Cairns SYO W60 90:18 99 Steve Nicholls MDOC M65 101:54 mp Keith Downing SMOC M65 62:09 Missing nos 14-16
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 4.8km, climb 155m, 21 controls)
1 Simon Martland EPOC M55 31:43 2 Charlie Adams SYO M55 34:59 3 Martin Ward SYO M55 38:04 4 Mike Pedley EPOC M60 38:36 5 Kirsten Strain AROS W35 38:38 6 James Bryant SYO M16 39:32 7 Dai Bedwell DVO M55 39:39 8 John Embrey SROC M60 40:29 9 Jenny Johnson SYO W40 41:45 10 Toni O'Donovan LEI W40 42:49 11 Chris Calow DEE M70 43:25 12 Andy Sykes DVO M55 43:47 13 Francesco Lari DVO M55 44:00 14 Emily Gay DVO W35 44:40 15 Steve Dempsey SYO M55 45:04 16 Paul Taylor SYO M55 45:05 17 Paul Bradbury SYO M65 45:54 18 David Wathey MDOC M55 46:32 19 Philip Johnston-Davis LOG M45 46:38 20 Cerys Manning MDOC W35 46:40 21 Henry Morgan POTOC M65 46:55 22 Andrew Quickfall SROC M65 47:31 23 Steve Schofield NOC M55 47:36 24 Trevor Hindle MDOC M55 47:57 25 Helen Chiswell DVO W45 48:32 26 Russell Buxton DVO M65 48:45 27 Sally Gilliver MDOC W60 48:46 28 Andrew Ridgway NOC M60 48:48 29 Elizabeth Jackson DEE W55 49:11 30 John Brammer DEE M60 50:00 31 Tanya Taylor LOG W50 50:04 32 Alex Forrest SYO M55 50:14 33 Jim Cooke POTOC M60 51:13 34 Andy Emmerson OD M65 51:54 35 Alastair Paterson LEI M55 52:05 36 Andy Ellis PFO M60 52:25 37 Rosemary Walwyn SYO W40 52:53 38 David Hargreaves SROC M70 53:31 39 Graham Johnson DVO M65 53:32 40 Emily Powell DVO W40 53:35 41 Paul Norman SYO M60 54:04 42 Jennamari Terava DVO W35 55:22 43 Gerry Riley POTOC M60 55:30 44 Simon Brister DVO M70 56:38 45 Mike Gardner DVO M60 57:30 46 Christopher Robinson SYO M40 59:36 47 Rob Last SYO M60 60:28 48 Frances Moseley SROC W40 60:53 49 Andrew Leedham LOC M55 63:32 50 David Sissons NOC M45 65:56 51 Amy Terava DVO W35 67:42 52 Richard Naish DVO M55 67:43 53 Claudia Smith NOC W21 68:36 54 Nicola Hart DVO W60 68:38 55 James Woodham AIRE M16 68:57 56 Rachel McTurk SOS W21 69:33 57 William Martland EPOC M18 72:45 58 David Cladingboel LEI M55 73:02 59 Peter Hayes MDOC M60 74:08 60 Murray White DVO M55 88:41 mp Adrian Moseley RAFO M50 82:58 Missing no 7 Amanda Crawshaw SYO W50 rtd Missing nos 3-10,16-21
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 5.8km, climb 205m, 22 controls)
1 Oli Johnson SYO M40 35:49 2 Richard Robinson NOC M40 36:52 3 Andrew Preston SYO M45 39:20 4 Euan Tryner SYO M18 41:13 5 Nick Cooper SN M45 41:59 6 Michael Hallett BOK M21 42:15 7= Pete Tryner SYO M45 42:34 7= Chris Williamson SYO M35 42:34 9 Mark Burley MDOC M35 44:07 10 Duncan Harris DEE M55 44:13 11 Jack Smith DEE M21 44:30 12 Marcus Scotney DVO M45 44:37 13 Robert Holdway POTOC M35 44:50 14 Jim Trueman MDOC M55 45:31 15 Matthew Hall SHUOC M21 45:48 16 Richard Hunt SYO M45 45:56 17 Kim Baxter SYO W45 46:06 18 Jordan Larne DEE M35 46:50 19 Alex Matthew SROC M18 47:33 20 Colin Smith SYO M55 47:39 21 Andrew Powell DVO M40 47:45 22 Kristian Groom SYO M45 48:34 23 Chloe Potter BOK W21 49:12 24 Richard Baxter SYO M50 49:36 25 Thomas Entwistle SYO M21 49:54 26 Craig Lucas LOG M21 50:42 27 Darren Cook DVO M50 50:45 28 Dominic Wathey MDOC M18 51:28 29 Colin Lynch SYO M50 51:55 30 Peter Moseley SROC M45 52:08 31 Stephen Borrill WAOC M50 52:30 32 David Pettit DVO M35 52:36 33 Simon Hodgson SYO M45 52:49 34= Lucy Wiegand SYO W50 53:52 34= Paul Walwyn SYO M40 53:52 36 Tom Matthew SROC M50 53:56 37 Edward de Salis Young LEI M50 53:59 38 Edward Halliwell DEE M45 54:00 39 Dave Chaffey DVO M55 54:16 40 Douglas McTurk SOS M21 56:28 41 Tony Udris SYO M50 56:54 42 Kevin Randall SYO M40 57:03 43 James Prince DVO M50 58:18 44 James Garnett SYO M50 62:37 45 David Dunn POTOC M40 62:44 46 Tom Woodham AIRE M45 63:09 47 Emma Vincent DVO W21 63:23 48 Tim Wiegand SYO M55 64:16 49 David Turner DVO M50 65:19 50 Tom Hartland DVO M45 67:18 51 Andy Parry DVO M45 68:48 52 Tom Corden M50 72:35 53 Paul Young DVO M45 73:14 54 Paul Gregson OD M40 73:26 55 Gary Kelsall DVO M50 73:41 56 David Howsam SYO M40 74:29 57 John Blatherwick AIRE M35 77:50 58 Chris Clay LOG M45 79:15 59 Stephen Reid SYO M45 80:00 mp Mark Anderson SYO M45 66:40 Missing no 7 mp Andy Nicholls LEI M45 68:56 Missing no 4
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk