Results for EM & UKO Leagues, Birchen Edge, 10/02/2023
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.7km, 12 controls)
1 Lucas Pick IND M10 16:07 2 Mattie Rothman SYO M10 17:55 3 Ali Rothman SYO M10 22:15 4 Lily Robinson NOC W10 23:09 5 Stella, Inna & Sofia IND W8, W10, W 24:52 6 Neva McLean SYO W10 27:29 7 Grace Scotney IND W15 29:14 8 Hazel Farson IND W7 30:42
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.9km, 9 controls)
1 Ezra & Elias IND M10/M14 13:40 2 Grace Robinson NOC W10 20:24 3 Jay Horn BOF M10 20:43 4 Marilyn Hammerton IND W75 21:43 5 Henry Pigott POTOC M8 21:59 6 Lilika Yokoyama-Nichols 9 24:19 7 Lucy Holt SYO W10 27:28 8 Lily Whittaker 2ND ATT W14 28:28 9 Anna Holt SYO W12 30:28 mp James Cooper IND M14 15:12 Missing no 1
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.4km, 11 controls)
1 Elias & Ezra IND 14/10 28:28 2 Daniel Allaway M9 30:25 3 Alfie Campbell 30:27 4 Charlotte Allaway W11 30:38 5 Alex Johnson SYO M12 31:47 6 Aidan Chester LEI M12 33:20 7 Daniel Pick LADDY M M13 39:17 8 Ben Cooper IND M16 39:25 9 Hamish Brook IND M14 43:11 10 George Fowler IND M12 44:03 11 Emma Rosewell NOC W12 51:29 12 Kiran Horn BOF M14 51:48 13 Isaac Rosewell NOC M12 55:10 14 Maisie Todhunter SROC W12 57:58 15 Robert Page IND M14 63:07 16 Jago Reynolds SYO M12 70:03 17 Penny Hemsted HOC W80 76:02 Jack Walwyn SYO M12 rtd Missing nos 4-11
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 2.7km, 12 controls)
1 Lawrence Hodgson SYO M14 24:12 2 Marcus Perry BOK M14 26:55 3 Maxwell Groom SYO M14 28:36 4 Alice French WIM W12 31:35 5 Jonah Hearn WCH M14 31:55 6 Lucy Walwyn SYO W14 34:48 7 Eden Pigott POTOC W14 36:07 8 Oskar Woods SYO M14 38:07 9 William Preston SYO M14 40:53 10 Pasco Reynolds SYO M14 40:58 11 Catherine Beresford SYO W21 44:10 12 Hebe Parr NOC W21 58:51 13 Hannah Chapman SYO W12 59:07 14 Maria Whittaker EREWASH W45 60:48 15 Ella Gilbert IND W21 61:27 16 Daniel Stothard LEI M18 63:44 17 Andrew Shearing DVO M45 94:09 18 Vygantas Rinkevicius IND M16 104:57 19 Alice Woodward DVO W16 130:32 mp Chun Ho Andre Fu WAOC M14 55:00 Missing nos 11-12 mp Barbara Verity DEE W70 85:18 Missing no 10 Nathan Peel SYO M14 dnf No finish time Jenny Martin CLOK W50 rtd Missing nos 4-12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 2.8km, 13 controls)
1 Phil Murray INT M55 23:24 2 Mark Chapman SYO M55 23:58 3 Roland Svensson M70 28:42 4 Matt White LEI M55 30:56 5 Gunilla Larsson W65 31:15 6 Janice Nisbet ESOC W70 31:33 7 Doug Dickinson DVO M75 35:05 8 Paul Jackson EPOC M75 35:47 9 Lester Hartmann SYO M60 36:00 10 Robert Verity DEE M80 36:17 11 Peter Ross MDOC M75 36:43 12 Chris Rostron MDOC M75 36:58 13 Tom Edelsten GO M80 37:01 14 Liz Carter AIRE W70 37:31 15 Brian Shaw SYO M80 37:39 16 Peter Guillaume SYO M70 37:49 17 Fiona Clough BKO W60 38:47 18 Chris Virgo DEVON M70 39:27 19 Liz Godfree DVO W75 39:42 20 Rex Bleakman DVO M75 40:01 21 Lynden Hartmann SYO W65 40:05 22 Chris Bosley LEI M75 40:19 23 Jeffrey Baker LOG M70 40:38 24 Paul Jarvis MDOC M55 41:05 25 Jane Booker NOC W65 41:21 26 Rachel Alexander OD W65 42:19 27 Ann Armistead DVO W70 43:11 28 James Martin CLOK M14 43:25 29 Christine Middleton DVO W75 43:56 30 Trevor Simpson OD M80 44:20 31 Anne Wilson AIRE W70 44:22 32 Jenny Thompson TVOC W85 44:31 33 Alf Andersson M70 44:35 34 Andrew Bell BL M70 44:48 35 Helen O'Neil NOC W65 45:34 36 Jurgen Schwanitz M70 45:37 37 Jill Gorvett SYO W75 45:39 38 Elaine Smith NOC W65 45:50 39 Ruth Rhodes SO W80 46:42 40 Barbara Farr POTOC W80 47:20 41 Kevin Gallagher LEI M70 47:30 42 David Anderson LEI M80 48:24 43 Zara Rogers LOC W21 49:55 44 Jean Rostron POTOC W80 50:29 45 Chris Kirkham MDOC M75 50:43 46 Margaret Keeling DVO W75 50:56 47 Kate Bryant MDOC W70 51:21 48 Philip Cooper WIM M75 51:31 49 Karin Kirk OD W75 51:48 50 Pauline Ward DVO W75 53:01 51 Clare de Faye W65 54:08 52 Tony Wagg MDOC M75 54:23 53 Austin Farr POTOC M75 54:32 54 John Woodall NOC M85 55:51 55 Diane Blount DVO W75 56:05 56 Peter Chick LEI M75 56:49 57 Graham Heap MDOC M60 57:07 58 John Thompson TVOC M85 57:27 59 Donald Moir LEI M90 58:06 60 Stephen Beresford MDOC M75 59:51 61 John Pigott POTOC M75 60:20 62 Janet Richardson OD W70 60:51 63 Maureen Webb LEI W70 62:29 64 Peter Yoxall POTOC M75 64:59 65 Zeph Grant LEI M50 68:15 66= Hilary Simpson OD W80 68:51 66= Ernie Williams LEI M80 68:51 68 Brian Yates ESOC M75 69:16 69 Susan Grant LEI W50 69:54 70 Pauline Wilson SYO W70 70:58 71 Peter Leake LEI M80 72:21 72 William Hammerton IND M75 73:57 73 Alison Doyle MDOC W70 84:21 74 Michael Presland M70 84:33 75 Amy Ransley NOC W40 86:32 76 Tricia Neal NOC W75 109:43 mp Jillyan Dobby MDOC W70 34:16 Missing no 9 mp Keith Sykes EPOC M75 37:18 Missing no 5 mp Ian Cooper SYO M75 39:10 Missing no 13 mp Wilbert Hollinger LVO M75 41:04 Missing no 8 mp Kirsten Williams DVO W70 75:49 Missing no 4
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 3.5km, 18 controls)
1 Freya Tryner SYO W16 31:18 2 Yokub Hampshire Wright NN W16 33:28 3 Rebecca Mayes CLOK W16 33:36 4 Ian Ditchfield MV M65 33:55 5 Christopher Calow DEE M70 34:14 6 Myrtle Ashworth WCOC W16 34:17 7 Ellie Todhunter SROC W14 34:24 8 Jenny Peel SYO W55 34:30 9 Sophie Crawford WCOC W16 34:53 10 Ella Baxter SYO W14 35:02 11 Katie Buckley AIRE W16 36:11 12 John Embrey SROC M65 36:19 13 Anna Todd SYO W16 36:23 14 Judith Havenhand SYO W50 36:31 15 Abigail Prince SOS W16 37:03 16 Bill Hanley SYO M70 37:10 17 Michelle Mackervoy DVO W50 37:55 18 John Simmons BOK M70 38:29 19 Robin Irwin SBOC M14 38:34 20 Hebe Darwin WAOC W16 38:41 21 Pauline Tryner SYO W50 38:44 22 Mike Gardner DVO M65 38:51 23 Scott Ashworth WCOC M45 39:33 24 Eskarina Medlock WSX W14 40:24 25 Richard Plumb DVO M70 41:12 26 Iveta Ostranská W55 41:57 27 Jamie Osborne LOC M14 42:00 28 Dave Bales BOF M65 42:03 29 Monty Bratcher - Howard WIM M14 42:19 30 Bengt Kärrström M65 42:44 31 Martin Green MDOC M65 43:21 32 Julia Simpson MDOC W55 43:22 33 Grace French WIM W16 43:39 34 Malcolm Spencer DVO M65 43:41 35 John Britton MDOC M70 43:45 36 Richard Cummings WCOC M60 43:58 37 Roger Edwards LEI M70 44:31 38 Richard Wilson AIRE M70 44:58 39 Eddie Speak MDOC M65 45:11 40 Sarah Bayliss WRE W55 45:14 41 Emma Harrison EPOC W50 45:19 42 Peter Carter AIRE M65 45:40 43 Karen French WIM W55 45:45 44 John Lebeter CLARO M65 46:38 45 Bronwen Doyle SYO W55 46:45 46 Paul Goodhead DVO M60 47:22 47 Alison Simmons BOK W65 47:36 48 Vladimír John M65 48:08 49 Andy Robinson LOC M65 48:13 50 Elizabeth Bales POTOC W60 48:33 51 Peter Kudrass M55 48:59 52 Ian Jarvis LEI M55 49:29 53 Louise Reynolds SYO W45 49:43 54 Clive Wilson SYO M65 49:50 55 Caroline Potter BOK W60 50:00 56 Natalie Hawkrigg BL W50 50:51 57 Jo Matthew SROC W45 50:53 58 Zdenek Blabla M60 50:58 59 Pavel Trejtnar M65 51:06 60 Jo McKendrick SYO W55 51:07 61 Guy Lingford MDOC M65 51:10 62 Helen Ellis PFO W50 51:28 63 Eva Lubrichova W45 51:47 64 Jane McCann MDOC W55 51:52 65 Andrew Leedham LOC M60 52:06 66 Eleanor Osborne LOC W45 53:06 67 Lesley Ward SYO W50 53:30 68 Hannah Woods SYO W45 53:52 69 Helen Kelsey BOK W65 54:11 70 Colin Drury SYO M75 54:13 71= John Marriott LEI M75 54:15 71= Kath Speak MDOC W60 54:15 73 Stan Alexander OD M70 54:16 74 Rebecca Medlock WSX W45 54:39 75 Dave Smith WCH M70 54:41 76 Cinnamon Hodgson SYO W50 54:46 77 Helen Rennie WCOC W50 55:04 78 David Dann MDOC M65 55:52 79 Marian Denham POTOC W75 56:12 80 Jacky Dakin SYO W60 56:29 81 Lucille Irwin SBOC W16 57:28 82 Alex Crawford WCOC W50 57:57 83 David Booker NOC M65 58:08 84 Colin Best SYO M75 58:33 85 Ruth Harris DEE W50 58:44 86 Deborah Goodwin WCOC W60 58:47 87 Sue Russell DVO W60 58:50 88 Sally Heppell WCOC W45 59:05 89 Jo White LEI W45 59:31 90 Pat Squire NOC M75 60:03 91 Piers Miller SYO M45 60:11 92 Jacqueline Embrey SROC W65 61:11 93 Alison Yeates WCH W55 61:17 94 John Hurley DVO M65 62:09 95 Martin Farr DVO M55 62:35 96 Michelle Ward NGOC W50 62:43 97 Andrew Wallace NOC M65 63:49 98 Mary Rack NATO W60 63:56 99 Philip Kirk OD M65 64:27 100 Gill Harrington SYO W65 64:37 101 Peter Hornsby LEI M70 64:51 102 Emily Pieters SYO W50 65:04 103 Keith Downing SMOC M70 65:22 104 Peter Hayes MDOC M65 67:15 105 Charlotte Elliss RAFO W35 67:32 106 Felicity Freeman IND W40 67:37 107 Des Fletcher NWOC M60 67:51 108 John Hopper DVO M70 68:41 109 Miranda Mackereth HOC W55 68:42 110 Katie Shorrock IND W50 68:57 111 Chris Burden AIRE M75 68:58 112 Brian Denness DVO M65 69:00 113 Edward Nicholson M65 69:22 114 Hayley Fox LOG W45 69:39 115 Peter Cholerton NOC M65 70:18 116 Jonathan Lee LEI M60 70:19 117 Peter Dargue LEI M65 71:29 118 John Williams MDOC M70 71:48 119 Vanessa Caudwell SYO W50 72:09 120 Paul Stothard LEI M55 75:07 121 Claudia Smith NOC W21 79:31 122 Claire Morris SYO W50 79:37 123 Ian Gilliver MDOC M70 81:44 124 Elizabeth Embrey MDOC W21 88:00 125 John Purkis SYO M65 88:39 126 Rebekah Huggins SYO W21 95:09 127 Sarah Brooks IND W50 103:30 128 Jill Davies IND W60 103:32 129 Charles Bartlett DVO M45 132:00 mp Lorraine Reuber SYO W55 51:44 Missing no 13 mp Ann Cummings WCOC W60 84:07 Missing no 16 Mike Godfree DVO M70 rtd Missing nos 3,5-10,15-18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 4.7km, 21 controls)
1 Quentin Harding CLARO M60 33:06 2 David Peel SYO M55 35:36 3 Harry Bratcher-Howard WIM M16 35:51 4 Lyra Medlock WSX W16 36:55 5 Oscar Peel SYO M16 39:12 6 Rachael Rothman SYO W40 39:29 7 Richard Baxter SYO M55 40:25 8 Evan Jenkinson SYO M16 40:56 9 Duncan Harris DEE M55 42:32 10 Martyn James SYO M40 44:02 11 John Doyle SYO M16 44:58 12 Caspar Reynolds SYO M16 46:47 13 Danny Winterbottom WCOC M16 47:16 14 George Hare NATO M55 47:22 15 Andrew Henderson WAOC M55 47:29 16 Richard Vasey LVO M50 47:44 17 Paul Thwaites SOC M60 47:58 18 Colin Lynch SYO M55 48:51 19 Charles Mayes CLOK M55 49:10 20 Paul Norman SYO M60 50:47 21 Paul Morris NOC M65 51:28 22 Stuart Crawford WCOC M55 51:40 23 Graham Johnson DVO M65 52:47 24 Toby Heppell WCOC M16 55:13 25 Andy Bell DPFR M60 55:24 26 Sam Osborne LOC M16 56:10 27 Christopher Kelsey BOK M65 56:13 28 Tanya Taylor LOG W50 56:40 29 Steve Blount SO M60 56:44 30 Dave Peel NN M45 57:20 31 Nigel Owens SYO M55 57:36 32 Bethan Irwin SBOC W45 57:56 33 Derick Mercer BKO M55 58:39 34 Francesco Lari DVO M55 58:45 35 Tom Hartland DVO M45 58:46 36 David Vincent DVO M60 59:25 37 Nick Martin CLOK M50 59:42 38 Andrew French WIM M55 59:44 39 Joanna Goodhead DVO W21 61:06 40 Simon Brister DVO M70 61:32 41 Vanessa Lawson NGOC W50 62:07 42 Andrew Thornton MDOC M60 62:09 43 Sally Gilliver MDOC W60 62:42 44 Andrew Yeates WCH M60 63:01 45 James Garnett SYO M55 63:07 46 Helen Chiswell DVO W45 63:47 47 Alastair Paterson LEI M55 63:49 48 Rob Last SYO M60 63:52 49 Adam Kent SYO M55 63:55 50 Jo Buckley AIRE W45 63:58 51 James Prince DVO M50 64:09 52 Andrew Middleton DVO M75 64:51 53 David Hargreaves SROC M70 65:13 54 Karl Webster M50 66:48 55 Chun Yan Alistair Fu WAOC M16 67:34 56 George Rennie WCOC M16 67:37 57 Sal Chaffey DVO W55 67:38 58 Katherine Hampshire NN W50 68:26 59 David Potter BOK M60 68:59 60 Lizzie Rosewell NOC W40 70:21 61 Gary Kelsall DVO M50 70:48 62 Andy Hemsted HOC M70 71:15 63 Mark George NOR M55 71:41 64 Ben Todhunter SROC M16 72:16 65 Alex Forrest SYO M55 72:28 66 Roger Whitehead MDOC M60 73:11 67 James Woodham AIRE M16 76:55 68 Monica Henderson NOC W21 78:02 69 Thomas Corden IND M55 78:25 70 Rob Henderson NOC M35 78:26 71 Duncan Perry BOK M50 80:07 72 Geoffrey Hollins POTOC M65 81:31 73 Lap On Leung COBOC M55 82:17 74 Richard Morris SYO M55 86:00 75 James Corden STOCKPO M50 87:43 76 Robyn Jarvis LEI W18 87:54 77 Nick Pick IND M45 88:36 78 Steven Woodward DVO M55 101:13 79 Nicola Hart DVO W60 112:55 mp Seth Lawson NGOC M16 49:45 Missing no 11 mp Jonathan Gilbert NOR M60 57:56 Missing no 21 mp David McCann MDOC M60 60:01 Missing no 9 mp Mike Gouldin IND M45 66:50 Missing no 5 mp Stephen Eastley BL M65 67:01 Missing no 19 mp Rhys Caudwell SYO M16 69:56 Missing no 5 mp Andy Ellis PFO M60 79:35 Missing no 21
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 5.3km, 28 controls)
1 Joe Woodley LOC M21 29:10 2 Oliver Johnson SYO M45 31:01 3 Richard Robinson NOC M40 33:03 4 Charlie Rennie WCOC M20 33:51 5 Dominic Green CLOK M20 34:16 6 Tommy Heap SO M18 34:17 7 Adam Conway SHUOC M20 35:32 8 Daniel Heppell WCOC M18 35:59 9 Thomas Rollins SN M16 36:20 10 Conrad Reuber SYO M18 36:43 11 Ruben Razzetti WCOC M18 37:40 12 Peter Ward NGOC M50 37:46 13 Oliver Prince SOS M18 37:55 14 Peter Tryner SYO M45 38:47 15 Imogen Pieters SYO W18 40:19 16 Chloe Potter SYO W21 40:35 17 Alison O'Neil ESOC W35 40:42 18 Martin Pigott POTOC M45 40:55 19 Sarah Rollins SN W45 40:57 20 Jack Smith DEE M21 41:06 21 Max Wilkinson NN M35 41:21 22 Andrew Preston SYO M45 41:28 23 Dylan Jenkinson SYO M18 41:35 24 James Rogers LOC M21 42:02 25= Alex Matthew SROC M20 42:07 25= Vicky Bailey CLARO W21 42:07 27 Ben Perry DEVON M16 42:09 28 Laura Brown LOC W18 42:28 29 Ben Kelsey BOK M21 42:34 30 Kim Baxter SYO W45 42:55 31 Alex Rothman SYO M40 43:14 32 Reuben Lawson NGOC M18 43:23 33 Liam Green CLOK M18 43:39 34 Jolyon Medlock WSX M45 43:55 35 Lucie Todhunter SROC W40 43:56 36 Christopher Embrey MDOC M21 44:12 37 Jamie Rennie WCOC M50 44:26 38 Joseph Goodwin WCOC M21 44:48 39 Philip Johnston-Davis RAFO M50 44:51 40 Rebecca Ward SHUOC W20 45:15 41 Tom Perry DEVON M20 45:20 42 Graham Pigott POTOC M40 45:32 43 Jordan Larne DEE M35 45:54 44 Thomas Entwistle SYO M21 45:57 45 Adrien Gallet SHUOC M21 46:38 46 Nigel Wright NN M50 47:07 47 Jack Baker SHUOC M21 47:12 48 David Dunn POTOC M45 47:52 49 Kristian Groom SYO M45 47:55 50 Jan Šabatka M21 48:01 51 Nathan Boase DUOC M20 48:42 52 Daisy Rennie WCOC W18 49:16 53 Nerijus Rozkovas DVO M35 49:20 54 Karen Parker BL W60 50:42 55 Peter Moseley SROC M45 50:49 56 Cate Matthew SROC W18 51:20 57 Craig Lucas LOG M21 51:38 58 Kevin Francis CLARO M40 51:46 59 Matthew Foskett NN M21 52:14 60 Rob Leathley SO M50 52:45 61 Michael Osborne LOC M45 52:53 62 Dan Parker BL M60 52:55 63 Stephen Borrill WAOC M50 53:00 64= Lucy Wiegand SYO W55 53:01 64= James Todhunter SROC M40 53:01 66 Rowan Lee DRONGO M21 53:43 67 Andrew Ward LEI M35 53:50 68 Gareth Irwin SBOC M50 54:11 69 Jessica Ward NGOC W18 54:20 70= Peter Gorvett SYO M75 54:24 70= Paul Walwyn SYO M40 54:24 72 Liam Corner MDOC M50 54:39 73 Ciara Keen SYO W18 55:30 74 Neil Rosewell NOC M45 55:57 75 Emma Crawford WCOC W18 56:42 76 Richard Powell WAOC M45 57:17 77 Megan Harrison EPOC W21 57:20 78 Rosie Walwyn SYO W40 57:31 79 Eleanor Ellis PFO W20 57:34 80 Maya Hampshire Wright NN W20 58:32 81 Simon Hodgson SYO M45 58:36 82 Andy Sykes DVO M55 60:06 83 Steve Schofield NOC M60 60:09 84 Alexandra Garnett SYO W18 60:48 85 Jonty Goodwin EUOC M20 61:03 86 Julian Pieters SYO M50 62:47 87 Dave Chaffey DVO M60 62:59 88 Mark Anderson SYO M45 63:06 89 Rainer Wichmann M55 63:31 90 Paulius Maciunas BOF M40 63:34 91 Ed Chester LEI M45 64:15 92 Gary Peet NOC M50 64:55 93 Andrew Ridgway NOC M60 64:59 94 Andrew Rowe POTOC M45 65:59 95 Tom Woodham AIRE M45 66:26 96 Paul Turnock MDOC M40 66:45 97 David Todd SYO M55 67:22 98 Alistair Farson IND M50 68:57 99 Mike Byron HALO M45 69:06 100 David Turner DVO M50 72:14 101 Todd Woods SYO M45 73:35 102 George Martin CLOK M18 76:12 103 David Cladingboel LEI M55 79:02 104 David Sissons NOC M50 79:51 105 Mark Bryant IND M35 87:15 106 Ian Wells RAFO M70 94:41
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk