Results for Regional, Longshaw, 08/10/2023
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools ScoreWhite (length 1.7km, climb 30m, 11 controls)
1 Eimear Satherley IND W10 21:51 2 Elodie Booker IND W5 27:55 3 Suranne Tolley W10 30:32 4 Weronik, Jack, Sam, Esther Gale M10 30:51 5 Noah Lurati DVO M10 33:30 6 Fin Taunton SYO M3 34:29 7 Isobel Webb W10 51:45 8 Jasper Atkins M2 100:15 9 Micah Owen M10 100:17 10 Luca Owen M10 100:38 11 Oscar Atkins M4 106:11 mp Sue Bicknell OD W75 59:43 Missing nos 2,4,7
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Yellow (length 2.1km, climb 35m, 9 controls)
1 Jay Horn BOF M10 23:20 2 Paulina Cristos IND W11 23:25 3 Eimear Satherley IND W10 23:49 4 Imogen Satherley DVO W12 25:10 5 Tristan Manning MDOC M10 25:50 6 Victoria Hanman IND W35 27:34 7 Alice Powell DVO W10 28:29 8 Owen Richards-Jones IND M12 30:59 9 Grace Robinson NOC W10 31:33 10 George Powell DVO M12 35:57 11 Elisabeth Himsworth SYO W10 39:44 12 Lily Robinson NOC W6 49:35 13 Katherine Pearson W21 60:56 14 Eleanor Shepherd W45 60:58
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Orange (length 3.2km, climb 115m, 9 controls)
1 Lucy Holt SYO W10 54:28 2 Kiran Horn BOF M14 60:01 3 Becky Shipp IND W40 62:37 4 Melanie Hearn WCH W50 63:47 5 Emma Rosewell NOC W12 67:40 6 Isaac Rosewell NOC M12 72:40 7 Lydia, Clare Leather & Christabel IND W21 77:29 8 Alice Woodward DVO W16 79:24 9 Lara Hopper IND W9 79:55 10 Ste Maden M40 82:33 11 Nick Taylor MDOC M40 82:38 12 Sindy Chafer LEI W55 87:59 13 Adeliya Yerbolatova SHUOC W21 102:13 14 Anna Holt SYO W12 107:59 Antony Bridger M50 rtd Missing nos 1,3-9 Helen Finlayson DVO W75 rtd Missing nos 1,4,6-9
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Light Green (length 3.7km, climb 130m, 9 controls)
1 Fraser Stamp WCH M14 53:38 2 Abigail Howsam SYO W14 58:52 3 Sophie Howsam SYO W12 59:34 4 Jago Reynolds SYO M12 60:52 5 Richard Brenda IND M21 80:12 6 William Durkin IND M21 80:15 7 Karen Ives-Smith LEI W55 86:39 8 Ann Waters IND W55 90:51 9 Cathryn Goodhead DVO W60 105:09 10 Philippa Shea MDOC W40 105:25 11 Aritri Mandal IND W31 121:10 12 Karen Cook HALO W50 137:11 mp Carol Taylor IND W55 155:54 Missing no 6 mp Ellen Galligan W60 155:55 Missing no 6 Jonah Hearn WCH M14 dnf No finish time David Booker NOC M65 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Short Green (length 3.0km, climb 90m, 11 controls)
1 Lucy Walwyn SYO W14 38:24 2 Tony Thornley AIRE M75 45:04 3 Brian Shaw SYO M80 57:39 4 Hilary Palmer NOC W75 60:08 5 Jane Kayley-Burgess DVO W65 63:46 6 Hebe Parr NOC W21 63:47 7 John Padget DEE M80 64:40 8 Judith Holt DVO W70 65:21 9 Ian Couch EPOC M75 65:34 10 Peter Guillaume SYO M70 66:40 11 Paul Simmons HALO M70 66:53 12 Margaret Willdig OD W70 67:09 13 Claire Morris SYO W50 67:24 14 Colin Drury SYO M75 67:37 15 Chris Bosley LEI M75 69:28 16 Kevin Gallagher LEI M70 69:29 17 Chris Burden AIRE M75 69:42 18 David Bray LEI M70 70:50 19 Dave Skidmore DVO M75 72:22 20 Jeffrey Baker LOG M70 72:29 21 Glyn Mayley LOG M65 76:16 22 Robert Titterington LEI M80 76:46 23 Claire Stamp WCH W40 76:54 24 June Graham CLARO W60 77:39 25 Gillian Ross EPOC W75 78:23 26 Oliver Simmons HALO M18 78:50 27 Ann Armistead DVO W70 78:57 28 Viv Macdonald DVO W70 79:24 29 Ruth Ellis DVO W70 79:25 30 Pauline Ward DVO W75 82:06 31 Janet Richardson OD W70 82:16 32 Liz Godfree DVO W75 83:02 33 Jane Stew OD W65 84:24 34 Trudy Crosby LOG W60 85:41 35 Elaine Smith NOC W65 88:21 36 Katie Gray Claro W55 88:29 37 Margaret Keeling DVO W75 89:07 38 Stephen Beresford MDOC M75 90:43 39 Richard Hughes DEE M65 93:08 40 Peter Chick LEI M75 94:58 41 John Bowman OD M80 96:11 42 John Palmer NOC M75 96:44 43 Thelma Spalton OD W75 99:42 44 Pauline Wilson SYO W70 103:11 45 Susan Grant LEI W50 106:45 46 Jan Ellis NOC W75 107:21 47 Zeph Grant LEI M50 107:33 48 John Cooke DVO M75 108:20 49 Mary Carrick HALO W70 121:17 50 Amy Ransley NOC W40 129:47 51 Peter Leake LEI M80 130:33 mp David Howsam SYO M40 49:17 Missing no 4 mp Lynden Hartmann SYO W65 77:51 Missing no 9 mp Christine Middleton DVO W75 81:46 Missing no 4 mp Donald Moir LEI M90 99:30 Missing no 6 mp Kirsten Williams DVO W70 102:34 Missing nos 8,10-11 Jen Gale DVO W75 dnf No finish time Jill Gorvett SYO W75 dnf No finish time Isoldt Harris HALO W60 rtd Missing nos 8-11 Patricia Simmons HALO W70 rtd Missing nos 4,8,10-11 Jack Baxter SYO M12 rtd Missing nos 7-11 Ranald Macdonald DVO M70 rtd Missing nos 1-4,8-11
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Green (length 4.6km, climb 130m, 13 controls)
1 Charlie Adams SYO M55 45:24 2 Ian Webb SLOW M40 53:18 3 Paulius Malkevicius HALO M21 59:49 4 Steve Dempsey SYO M60 60:17 5 Tony Davies SROC M75 61:49 6 Sal Chaffey DVO W55 63:05 7 Bruce Bryant OD M65 63:08 8 Julie Couch EPOC W65 65:18 9 Olivia Stamp WCH W16 68:01 10 Amanda Roberts LOG W60 69:03 11 Steve Chafer LEI M55 70:29 12 Liz Phillips OD W55 70:50 13 Robyn Stanyon SYO W55 71:25 14 Richard Morris SYO M55 71:58 15 Elizabeth Bales POTOC W60 72:03 16 Mike Godfree DVO M70 73:01 17 Freddie Guy SYO M14 73:08 18 Paul Goodhead DVO M60 73:23 n/c Julian Simpson CLOK M45 74:35 n/c Isla Simpson CLOK W14 74:49 19 Yvonne Hung MDOC W40 74:54 20 Val Johnson DVO W60 74:56 21 Richard Llewellyn NOC M65 75:36 22 Keith Willdig OD M70 75:54 23 Andrew Middleton DVO M75 76:05 24 John Hurley DVO M65 76:34 25 Russell Buxton DVO M65 76:49 26 Mike Dallaway LEI M60 76:50 27 Mike Gardner DVO M65 77:04 28 Andrew Yeates WCH M60 78:05 29 John Nuttall SELOC M75 78:22 30 Clive Wilson SYO M65 79:43 31 Paul Jarvis MDOC M55 80:18 32 Susan Guy SYO W45 80:35 33 John Hopper DVO M70 80:59 34 Kim Buxton DVO W60 81:01 35 Catherine Beresford SYO W21 82:03 36 John Marriott LEI M75 84:23 37 Helen Ellis PFO W50 85:45 38 Peter Cholerton NOC M65 86:14 39 Robert Bryant SYO M55 88:15 40 Rex Bleakman DVO M75 89:18 41 Sue Russell DVO W60 89:37 42 Christine Elliott NOC W65 90:27 43 Miranda Mackereth HOC W55 90:34 44 Vanessa Caudwell SYO W50 91:25 45 Piers Chapman Houston M70 92:01 46 Amy Terava DVO W35 92:12 47 Richard Parkin IND M60 92:50 48 Lorraine Reuber SYO W55 93:14 49 Jane Dring-Morris LEI W55 93:18 50 Helen Haworth W35 97:02 51 Derek Gale DVO M75 98:01 52 Steven Woodward DVO M55 98:05 53 Alison Yeates WCH W55 99:27 54 Eric Burton SELOC M60 100:18 55 Keith Downing SMOC M70 101:49 56 Ursula Williamson LEI W60 102:37 57 Andrew Wallace NOC M65 103:11 58 Patricia Wong NOC W50 103:17 59 Jonathan Lee LEI M60 104:14 60 Julie Laverock MDOC W55 107:13 61 John Purkis SYO M65 110:13 62 Jane Booker NOC W65 110:44 63 Paul Stothard LEI M55 111:01 64 Peter Dargue LEI M65 111:48 65 Sarah Parkin DVO W50 120:28 66 Jacky Dakin SYO W60 127:37 67 Paul Hammond HOC M60 129:20 68 Wendy Foster NOC W60 149:36 69 Alan Barclay-Devine NOC M70 152:09 mp Helena Crutchley HALO W60 55:13 Missing nos 3-5 mp Nick Lyons LOG M65 73:13 Missing no 8 mp Ann-Marie Duckworth DVO W55 83:26 Missing no 3 mp Marian Denham POTOC W75 101:09 Missing no 8 mp Miguel Cristos IND M45 126:00 Missing no 7 Anne Kayley-Burgess DVO W55 dnf No finish time Emily Powell DVO W40 dnf No finish time Hayley Fox LOG W45 rtd Missing nos 3-5,7-8,10-13
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Blue (length 6.3km, climb 160m, 16 controls)
1 Caspar Reynolds SYO M16 54:22 2 Benjamin Stevens SYO M21 56:49 3 Heather Roome SROC W40 61:08 4 Cerys Manning MDOC W35 62:42 5 Richard Willis NOC M50 67:56 6 Sebastian Pugh SYO M35 68:55 7 Paul Morris NOC M65 69:04 8= Graham Johnson DVO M65 70:08 8= John Mather LOG M50 70:08 10 Judith Havenhand SYO W50 70:53 11 Mark George NOR M55 70:58 12 Abigail Kerr LOC W21 71:33 13 Rebecca Ward ShUOC W20 71:34 14 Dave Bales BOF M65 72:40 15 Megan Harrison EPOC W21 73:10 16 Amanda Crawshaw SYO W50 73:36 17 Dave Brown HALO M65 73:43 18 Joseph Guy SYO M16 74:30 19 Colin Lynch SYO M55 75:36 20 Emma Harrison EPOC W50 76:08 21 David Todd SYO M55 76:52 22 Marcus Lancastle LOG M55 77:09 23 Paul Norman SYO M60 77:53 24 Neil Harvatt HALO M65 78:04 25 David Vincent DVO M60 78:08 26 Stuart Duckworth WCH M45 78:26 27 Pasco Reynolds SYO M14 79:56 28 Tanya Taylor LOG W50 79:57 29 Eleanor Ellis PFO W20 80:01 30 Sophie Vincent DVO W21 80:39 31 Joanna Goodhead DVO W21 81:18 32 Alex Forrest SYO M55 82:01 33 Tom Hartland DVO M45 83:13 34 Nigel Owens SYO M55 83:28 35 Nigel Lydon IND M55 84:17 36 Francesco Lari DVO M55 84:57 37 Trish Lydon IND W55 85:28 38 Christopher Calow DEE M70 86:56 39 Judith Wood PFO W60 87:32 40 Alastair Paterson LEI M55 87:54 41 Andrew Ridgway NOC M60 88:10 42 Pauline Tryner SYO W50 88:51 43 James Garnett SYO M55 89:03 44 Lizzie Rosewell NOC W40 89:59 45 Monica Henderson NOC W21 90:12 46 Darren Cook DVO M50 90:38 47 Andy Ellis PFO M60 90:45 48 Wayne Byrne RAFO M40 90:59 49 Louise Reynolds SYO W45 91:13 50 Rob Last SYO M60 92:21 51 Julia Simpson MDOC W55 93:10 52= Emma Vincent DVO W21 93:16 52= Adam Kent SYO M55 93:16 54 Roy Mitton NOC M50 93:41 55 John Himsworth IND M35 95:24 56 Bronwen Doyle SYO W55 96:53 57 Alison Hardy LEI W55 97:21 58 Judith Cudden SYO W45 98:23 59 Christopher Robinson SYO M40 99:09 60 Jennamari Terava DVO W35 99:14 61 Elizabeth Hughes DEE W35 99:18 62 James Montgomery DVO M40 100:05 63 Markus Reuber SYO M55 100:09 64 David Cladingboel LEI M55 102:49 65 Guy Lingford MDOC M65 104:43 66 Nicola Hart DVO W60 104:48 67 Peter Harris HALO M65 106:14 68 Kerstin Mitchell HOC W55 107:12 69 Beverley Inkson SYO W50 108:42 70 Julie Fowler W55 109:40 71 Benjamin Wallis NOC M21 110:45 72 Geoffrey Hollins POTOC M65 115:04 73 david dann mdoc M65 120:39 74 David Sissons NOC M50 123:59 75 James Wetherill EPOC M55 128:42 76 Ella Johnson IND W21 130:45 77 David Wayles NOC M60 172:09 Sam Clements NOC W45 rtd Missing nos 11-16
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Brown (length 9.0km, climb 215m, 22 controls)
1 Adam Conway SHUOC M20 63:39 2 Richard Robinson NOC M40 64:22 3 Adrien Gallet ShUOC M21 66:46 4 Dominic Green ShUOC M20 67:51 5 Andrew Preston SYO M45 68:02 6 Chloe Potter SYO W21 69:32 7 Joe Taunton SYO M35 69:57 8 Iain Stamp WCH M40 70:29 9 Peter Tryner SYO M45 72:48 10 Daniel Earnshaw LVO M20 73:32 11 Andrew Powell DVO M40 75:43 12 Robert Holdway POTOC M40 75:53 13 Jon Peatman SH3 M35 77:31 14 Colin Smith SYO M55 77:34 15 John Duckworth DVO M55 78:23 16 Richard Gale M35 80:11 17 Nerijus Rozkovas DVO M35 80:31 18 Adam Knirsch NOC M21 82:04 19 Richard Hunt SYO M50 83:23 20= David Bowman AIRE M50 85:22 20= Karl Marshall SYO M55 85:22 22 Paul Walwyn SYO M40 85:38 23 Craig Lucas LOG M21 86:07 24 Paul Addison DVO M65 89:35 25 Marcus Scotney DVO M45 90:52 26 Richard Pay WRE M60 92:33 27 Hannah Mather LOG W18 95:58 28 David Dunn POTOC M45 96:18 29 David Jolly HALO M45 97:58 30 Lucy Wiegand SYO W55 98:44 31 Liam Corner MDOC M50 99:03 32 Thomas Mliton IND M21 102:27 33 David Newton DVO M45 105:09 34 Karl Kingsman HOC M55 109:00 35 John Doyle SYO M16 119:40 36 Jenni Salminen IND W35 138:37 37 Ian Wells RAFO M70 155:21 38 Martin Sleath IND M70 159:09 Matthew Pickering SYO M21 dnf No finish time Paul Murgatroyd LOG M55 dnf No finish time Gus Hillary M21 rtd Missing nos 18-22 Mathew Shaw M21 rtd Missing nos 18-22 Michael Priestman SH3 M40 rtd Missing nos 13-22
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Schools Score (20 controls, limit 45 minutes, penalty 5 points)
1 Madeleine Lurati, Osian Richard-Jones IND W10 170 36:47 170 101, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 108, 118, 122, 109, 128 2 Madeleine Lurati DVO W10 170 36:51 170 101, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 108, 118, 122, 109, 128 3 Imogen Satherley DVO W12 165 45:04 170 - 5 101, 136, 135, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 122, 108, 109 4 Jemma Waters SYO W12 160 28:17 160 101, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 122, 108, 118, 109 5 Ged Waters SYO M10 160 29:34 160 101, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 118, 108, 122, 109 6 Jack Walwyn SYO M12 160 35:43 160 101, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 122, 108, 118, 109 7 Martha + Olive IND W10 160 39:18 160 101, 132, 102, 131, 104, 128, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 108, 118, 122, 109 8 Ged Waters SYO M10 155 51:10 190 - 35 101, 135, 136, 137, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 118, 108, 122, 109 9 Nedd Hunt SYO M12 150 30:36 150 101, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 121, 118, 108, 122, 109 10 Jo Thornley AIRE W75 150 42:31 150 101, 132, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 118, 108, 122, 109 11 Cara Tolley LEI W12 130 36:54 130 101, 136, 102, 131, 104, 110, 133, 105, 106, 111, 134, 108, 109
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Schools Score
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk