Results for DVO EM League, Matlock Moor, 19/01/2014
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.3km, climb 10m, 9 controls)
1 Alexa Lindsay DVO W10 15:39 2 Hayden Muldoon SYO M8 16:21 3 Evelyn Muldoon SYO W4 17:26 4 Hannah Mather LOG W10 26:54 ------------White standard-------------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.8km, climb 15m, 9 controls)
1 Harrington Leake LEI M10 18:08 2 Emma Van Dam HALO W12 23:49 3 Grace Pennell ABBOTS W12 30:00 4 Lucy Bednall & Tilly Grainge ABBOTS W10 33:40 5 Alessandra & Teddy Edwards DVO W9/M6 34:45 6 Ivan Smith DVO M10 35:05 7 Ailith Smith DVO W10 36:49 8 Sam Lennon M12 37:13 ------------Yellow standard------------ 9 Monika Dent DVO W10 41:08 10 Elsie Jones & Jamima Brown ABBOTS W12 42:35 11 Nicole Cark & Chloe Stone ABBOTSH W11 44:56 12 Harrison Dodd ABBOTS M10 49:04 13 Josh Schofield M8 58:32 14 Samuel Sutherland M5 64:56 Simon Onions M14 rtd Missing nos 2-9
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.4km, climb 10m, 10 controls)
1 Arran Billing SYO M12 33:22 2 Alex Hesp-Gollins ABBOTS M14 35:10 3 Amy Braunbill W21 35:15 4 Rachel Duckworth DVO W12 38:19 5 Alex Farnworth IND M16 39:30 6 Jessica Dring-Morris LEI W14 42:11 7 Donald Flynn NOC M14 43:53 8 Isabella Edwards DVO W12 43:57 9 Reed Lydon LEI W12 46:54 10 Jennifer Britton MDOC W60 49:16 ------------Orange standard------------ 11 Gill Family 50:21 12 Samuel Davis DVO M12 52:07 13 Ben Mackervoy DVO M12 52:53 14 Clare Labram DVO W40 55:14 15 M Griffiths & H Cottrell ABBOTS M11 59:05 16 Benjamin Mather LOG M12 76:35 mp Chris Brownbill M50 35:18 Missing no 8
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.0km, climb 25m, 11 controls)
1 George Van Dam HALO M14 26:43 2 Sarah Duckworth DVO W14 36:11 3 Jill Croskell DVO W60 40:05 4 Caitlin Chafer LEI W14 55:38 5 John Pickles NOC M60 58:32 ---------Light Green standard---------- 6 Fraser Ridgway NOC M14 63:30 7 Yuko Martin W55 67:50 8 Sam Meng ABBOTS M16 72:17 mp James Bedwell DVO M12 69:23 Missing no 9 E-card 260046 rtd Missing nos 1-3,8-11; 1 out of order
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 2.9km, climb 30m, 12 controls)
1 Emma Daniel SYO W20 36:54 2 David Mawdsley MDOC M70 40:54 3 David Parkin DVO M80 41:43 4 Bob Alderson NOC M70 42:40 5 Pauline Ward DVO W70 43:49 6 Jan Ellis MDOC W65 45:45 7 Ernie Williams LEI M70 46:26 8 Stephen Beresford MDOC M65 47:03 9 Kath Speak MDOC W55 48:48 10 Philip Thompson EPOC M80 49:00 11 John Woodall NOC M75 51:34 12 Mike Fairburn PFO M75 51:59 13 Kirsten Williams DVO W60 52:51 14= Christine Middleton DVO W65 54:50 14= Barbara Farr POTOC W70 54:50 ---------Short Green standard---------- 16 Sue Birkinshaw MDOC W75 61:22 17 Monika Cooper SYO W65 62:48 18 Alison Hayes DVO W50 68:40 19 Karen Bedwell DVO W45 70:06 20 Catherine Oakes SELOC W45 70:48 21 Anne Kimberley DVO W50 71:23 22 Roger Keeling DVO M70 72:55 23 Diane Ford LEI W65 73:53 24 Sarah Blackburn DVO W45 77:48 25 Molly Smith LEI W70 78:02 26 Tony Berwick DVO M75 79:57 27 Brian Ward DVO M80 92:13 mp Ellie Bales POTOC W14 61:42 Missing no 9
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.1km, climb 45m, 12 controls)
1 Mike Godfree DVO M65 41:40 2 Simon Ford LEI M70 43:15 3 Dave Bales POTOC M55 44:36 4= Louis Forshaw-Perring DVO M16 44:55 4= Stephen Kimberley DVO M55 44:55 6 David Bray LEI M60 45:02 7 Peter Guillaume SYO M65 45:40 8 Chris Kirkham MDOC M65 45:54 9 Rory Sellar DVO M55 46:13 10 Ian Cooper SYO M65 46:31 11 jean Sellar DVO W21 47:01 12 Martin Green MDOC M60 47:10 13 Paul Bradbury SYO M55 47:27 14 Roger Edwards LEI M60 47:35 15 David Cooke NOC M65 47:49 16 Rob Last SYO M50 48:01 17 Ian Watson MDOC M65 48:21 18 Malcolm Spencer DVO M55 48:31 19 Marcia Bradbury SYO W55 49:00 20 Andrew Middleton DVO M65 49:14 21 Rod Ryall BOF M70 50:27 22 Wendy Carlyle AIRE W55 51:15 23 Carmen Elphick EBOR W40 52:04 24 Jane Booker NOC W60 53:02 25 Ann-Marie Duckworth DVO W45 53:51 26 Andrew Breakwell NOC M65 54:02 27 Edward Nicholson NOC M55 54:03 28 E-card 400181 54:47 29 Kim Buxton DVO W50 55:03 30 Austin Farr POTOC M70 56:42 31 David Anderson LEI M75 57:29 32 Paula Bateson DVO W21 57:59 33 Elizabeth Bedwell DVO W16 59:28 34 Trevor Roberts MDOC M65 59:50 35 Peter Chick LEI M70 60:13 36 Marie Roberts MDOC W55 60:45 37 Elizabeth Bales POTOC W50 60:51 38 Paul Van Dam HALO M45 61:09 39 Ian Gilliver MDOC M60 61:22 ------------Green standard------------- 40 Ian Parfitt DVO M60 62:46 41 Jane Dring-Morris LEI W45 63:27 42 Jane Burgess DVO W55 64:04 43 Alan Le Moigne DVO M35 64:08 44 Brian Billington POTOC M70 64:31 45 Sanne van Vroenhoven W16 64:39 46 Alastair Flynn NOC M16 64:41 47 Erwin van Vroenhoven M45 64:43 48 Imogen Wilson LEI W14 65:23 49 Elaine Smith NOC W55 65:56 50 Sue Bicknell OD W70 66:03 51 Julie Webster NOC W50 66:49 52 Alice Crane DVO W12 68:33 53 Wendy West LEI W50 68:54 54 Oonah Ridgway NOC W50 71:11 55 Maria Roberts NOC W50 71:29 56 Stephen Chafer LEI M45 72:50 57 Karen Peach & Oliver dent DVO W45 & M14 73:31 58 Helen Parkinson NOC W45 74:30 59 Jackie Barnes CLARO W65 74:37 60 Felicity Manning LEI W60 75:25 61 Peter Leake LEI M75 75:27 62 Peter Cholerton NOC M55 76:43 63 Joe Uprichard DVO M16 78:23 64 Ann Armistead DVO W65 79:17 65 David Walker MDOC M70 80:05 66 Margaret Keeling DVO W65 80:40 67 Cathryn Goodhead DVO W50 82:43 68 Peter Lomas MDOC M70 83:32 69 Laura Kenny & Joe Tincler W21 & M21 85:02 70 Susan Allard DVO W50 85:04 71 Alison Doyle MDOC W65 86:05 72 Wendy Foster NOC W50 87:19 73 Laurie Fluck LEI M65 88:56 mp Andy Hawkins DVO M65 49:03 Missing no 9
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 5.6km, climb 50m, 16 controls)
1 Andy Sykes DVO M45 46:39 2 John Hawkins DVO M55 48:08 3 Pippa Dakin SYO W16 52:41 4 Andrew Farnworth IND M45 57:29 5 Jamie Sutherland LEI M40 58:18 6 David Booker NOC M60 59:11 7 Mark Spendlove DVO M45 59:37 8 Paul Goodhead DVO M50 59:54 9 Tony Carlyle AIRE M60 60:31 10 Alan Beardsley NOC M65 61:05 11 Dave Denness LOG M55 61:06 12 Ian Couch EPOC M65 62:42 13 Trish Lydon LEI W45 62:55 14 John Worth TVOC M45 63:05 15 Andrew Ridgway NOC M50 63:34 16 Mike Gardner DVO M55 64:00 17 Tony Davies SELOC M65 64:12 18 Laura Hindle MDOC W16 64:37 19 Julie Ferris LEI W45 64:42 20 Catherine Hughes NOC W45 65:33 21 Jack Smith NOC M18 66:05 22 Stephen Fellbaum MDOC M50 66:12 23 Steve Schofield NOC M50 66:37 24 Joanna Goodhead DVO W16 66:47 25 Robert Parkinson NOC M55 67:00 26 Jonathan Cundill DVO M50 67:06 27 Sal Chaffey DVO W45 67:25 28 Michael Lord NOC M50 67:36 29 Doug Dickinson DVO M65 67:37 30 Nigel Lydon LEI M45 68:10 31 Brian Denness DVO M60 68:39 32 Paul Hudson NOC M50 69:56 -------------Blue standard------------- 33 Sophie Gordon DVO W20 70:05 34 Judith Hughes WCH W45 70:44 35 Keith Roberts NOC M50 70:56 36 Michael Nell RAFO M60 72:31 37 Joanne Nell RAFO W50 72:43 38 Colin Drury SYO M65 73:17 39 Mark Dakin SYO M50 73:36 40 Liz Godfree DVO W65 73:58 41 Michael Lindsay DVO M60 74:22 42 Dave Skidmore DVO M65 74:24 43 Alan West LEI M55 75:03 44 Robert Haskins LEI M60 75:43 45 David Sissons NOC M40 76:08 46 Eddie Speak MDOC M60 76:34 47 Rachel Davis DVO W45 76:47 48 Jeff Harris EBOR M55 77:27 49 Hazel Hindle MDOC W50 81:04 50 Robert Jackson NOC M50 81:12 51 Allen Barnes CLARO M70 82:45 52 Liz Davies AIRE W60 83:14 53 John Hurley DVO M55 85:30 54 Fiona Sellar DVO W55 87:07 55 Stephen Round SELOC M60 88:11 56 Peter Brookes NOC M50 89:34 57 Ursula Williamson LEI W50 90:31 58 Paul Booth SELOC M50 92:34 59 Peter Hornsby LEI M60 96:13 60 Tony Gordon DVO M50 98:27 61 Rebecca Perring DVO W45 101:31 62 John Ragsdell DVO M60 106:35 63 John Heaton POTOC M60 122:29
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 6.7km, climb 100m, 17 controls)
1 Richard Robinson NOC M21 47:35 2 Joe Taunton NGOC M21 47:49 3 John Duckworth DVO M45 57:05 4 Jeff Colbert SYO M21 57:35 5 Paul Murgatroyd LOG M45 58:38 6 Robert Smith DVO M50 58:57 7 Chris Millard DVO M21 59:56 8 Matthew Fellbaum MDOC M16 60:10 9 Paul Addison DVO M55 61:06 10 Mark Goodhead DVO M20 63:02 11 Andrew Powell NOC M21 65:18 12 Ian Hughes WCH M50 66:05 13 David Bennett DVO M35 67:23 14 James Bennett WCH M21 67:34 15 Bob Dredge WCH M60 67:44 16 Liam Corner MDOC M40 68:00 17 Dai Bedwell DVO M45 68:56 18 James Redding SOS M21 70:02 19 Trevor Hindle MDOC M50 73:56 20 Finn Lydon LEI M16 74:38 21 Kevin Randall SYO M21 76:23 22 John Franklin SYO M60 77:56 ------------Brown standard------------- 23 John Mather LOG M40 79:17 24 Andis Celinskis DVO M21 79:39 25 John Britton MDOC M60 79:43 26 Mark Webster NOC M45 79:57 27 Nina Tant SOS W21 80:15 28 Helen Chiswell DVO W35 80:33 29 Ian Wilson LEI M45 80:46 30 Peter Carter NOC M55 83:54 31 David Pettit DVO M21 85:15 32 Simon Caldwell EBOR M50 85:57 33 Stephen Martin DPFA M50 86:29 34 Hannah Cox LEI W18 87:27 35 Derek Herd LEI M45 87:52 36 Ian Wells RAFO M60 89:31 37 Russell Buxton DVO M55 94:47 38 Alan Brown NGOC M60 106:33 39 Andrew Heading WHITE P M40 112:55 mp Graham Johnson DVO M55 77:54 Missing no 5 mp Richard Leake LEI M45 78:33 Missing no 8 mp J Montgomery M21 83:33 Missing no 5 mp Iain Phillips LEI M45 92:37 Missing no 8
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk