Results for Regional Event, Kedleston, 10/09/2023
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.8km, climb 5m, 9 controls)
1 Madeleine Lorati + Osian Richards-Jones BRASSIN W10 10:24 2 Darwin Buxton DVO M9 11:19 3 Martha Reeves + Olive Punchard W10 14:11 4 Jay Horn BOF M10 14:12 5 Roly Reeves + Noah Lurati DVO M10 15:45 6 Oscar Buxton DVO M4 22:21 7 Clifford Buxton M5 24:42 8 Ivy Farson W10 27:43 9 Jacob Robinson M5 30:51
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.6km, climb 10m, 12 controls)
1 Adeleine Lurati + 1 BRASSIN W10 24:23 2 Cara Tolley W12 25:34 3 Olive Punchard + 1 DVO W10 26:32 4 Grace Robinson NOC W10 28:19 5 Lily Robinson NOC W10 35:01 6 Elodie Booker W5 35:35 7 Finn Syer CURZON M10 36:43 8 Diana Hailey OD W80 37:06 9 Leo Booker M5 41:01 10 Violet Montgomery DVO W10 46:20 11 Hazel Farson W10 47:43 12 Jessica Corden-Shorrock W6 49:03 13 Rowan Brook DVO M10 49:28 14 Imogen Satherley Junior 50:22 15 Jen Gale DVO W75 52:22 mp Noah Lurati + 1 DVO M10 33:43 Missing no 6
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 4.0km, climb 35m, 13 controls)
1 David Blyth M60 47:35 2 Helen Gully W45 49:00 3 Andrew Wilmot M45 58:01 4 Edward John Heenan M35 62:17 5 Victoria Hanman W35 67:04 6 Mandy Dunn POTOC W50 67:14 7 Kiran Horn BOF M14 71:35 8 Maria Whittaker W45 83:45 9 Sindy Chafer LEI W55 94:17 10 Peter Birchall DVO M14 105:05 11 Sophie + Emily Wilmot W14 109:34
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 4.8km, climb 50m, 13 controls)
1 Ashley Buxton M35 36:08 2 Kirsty Buxton W21 38:41 3 Daniel Stothard LEI M18 44:56 4 Cathy Goodhead W60 56:41 5 Karen Ives-Smith LEI W55 61:46 6 Steve Emery NOC M60 81:49 7 Hayley Brown W45 89:41 8 Sharon Williams W50 89:44 Andrew Breakwell NOC M75 rtd Missing nos 7-13
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 4.4km, climb 50m, 15 controls)
1 Matt White LEI M55 30:25 2 Hebe Parr NOC W21 39:44 3 Jillyan Dobby MDOC W70 40:43 4 Kevin Gallagher LEI M70 43:32 5 Liz Godfree DVO W75 45:11 6 Chris Bosley LEI M75 46:41 7 Hazel Waters WCH W70 47:11 8 Iain Phillips LEI M55 47:14 9 Jane Stew OD W65 47:43 10 George Normand LEI M75 48:09 11 Rosie Shaw SMOC W70 49:42 12 Ann Armistead DVO W70 50:32 13 Dave Skidmore DVO M75 50:42 14 Jane Kayley-Burgess DVO W65 51:28 15 Chris Dwyer OD M70 51:46 16 Robert Shooter DVO M65 53:16 17 Ruth Ellis DVO W70 54:23 18 Paula Furnival POTOC W55 54:56 19 John Palmer NOC M75 55:16 20 Barbara Farr POTOC W80 56:09 21 Wendy West LEI W60 56:30 22 Janet Richardson OD W70 57:09 23 Catherine Dawson NATO W70 57:28 24 Kevin King NOC M65 58:02 25 Jill Gorvett SYO W75 58:27 26 Robert Haskins LEI M70 59:02 27 Thelma Spalton OD W75 60:15 28 Paul Jackson EPOC M75 60:16 29 Julia Lowe WCH W50 60:36 30 Peter Chick LEI M75 60:37 31 Elaine Smith NOC W65 60:41 32 Maureen Webb LEI W70 62:08 33 Pauline Ward DVO W75 63:28 34 John Cooke DVO M75 63:39 35 Ian Jarvis LEI M55 63:58 36 Felix Jarvis LEI M14 64:50 37 Hilary May OD W65 66:57 38 Peter Leake LEI M80 68:26 39 John Woodall NOC M85 69:32 40 Karin Kirk OD W75 70:45 41 Karen Bedwell DVO W50 71:31 42 Amy Ransley NOC W40 71:54 43 Ernie Williams LEI M80 75:22 44 Austin Farr POTOC M75 80:23 45 Chris Phillips LEI M75 81:23 46 David Anderson LEI M80 84:03 47 Zeph Grant LEI M50 86:17 48 Susan Grant LEI W50 86:20 49 Tricia Neal NOC W75 87:47 mp Hilary Palmer NOC W75 43:33 Missing no 12 mp Margaret Willdig OD W70 44:23 Missing no 5 mp Glyn Mayley LOG M65 46:16 Missing no 12 mp Philip May OD M70 54:23 Missing no 5 Roger Hailey OD M85 rtd Missing nos 8-14
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 5.5km, climb 65m, 16 controls)
1 Eden Pigott POTOC W14 41:58 2 Patrick Tranter BOF M60 43:37 3 Paul Goodhead DVO M60 45:05 4 Andrew Yeates WCH M60 45:19 5 Bruce Bryant OD M65 45:22 6 Keith Willdig OD M70 45:36 7 Simon Starkey LEI M65 47:13 8 John Hurley DVO M65 47:26 9 Robyn Stanyon SYO W55 48:25 10 Mike Whittaker M50 48:31 11 Ann-Marie Duckworth DVO W55 49:25 12 Emma Meadows W21 50:07 13 Helen Parkinson NOC W55 50:38 14 Robert Parkinson NOC M65 50:41 15 Ian Chafer HOC M55 50:42 16 Liz Phillips OD W55 50:50 17 Rob Williams M40 52:19 18 Kim Buxton DVO W60 52:26 19 Steve Edgar LEI M55 52:46 20 Roy Dawson NATO M75 52:50 21 Judith Evans HOC W65 53:21 22 Adam Kent SYO M55 53:51 23 Lynn Andrews NOC W55 53:52 24 Mike Godfree DVO M70 54:09 25 Russell Buxton DVO M65 54:31 26 Jonathan Lee LEI M60 54:32 27 Amy Terava DVO W35 54:56 28 Carol Dredge WCH W65 55:08 29 John Brammer DEE M60 55:14 30 Sue Russell DVO W60 55:32 31 Peter Dargue LEI M65 55:43 32 Karen White LEI W55 55:44 33 Val Johnson DVO W60 55:52 34 Andrew Wallace NOC M65 56:03 35 Gerry Spalton OD M75 56:32 36 Ursula Williamson LEI W60 56:56 37= Mike Dallaway LEI M60 57:08 37= Jennamari Terava DVO W35 57:08 39 Gary Kelsall DVO M50 57:13 40 Robyn Jarvis LEI W18 57:24 41 John Hopper DVO M70 59:09 42 John Marriott LEI M75 59:22 43 Colin Drury SYO M75 59:52 44 Jane Dring-Morris LEI W55 60:10 45 Lester Evans HOC M65 60:15 46 Pat Squire NOC M75 60:17 47 Emily Williams W45 60:27 48 Derek Gale DVO M75 61:20 49 Alan West LEI M65 61:38 50 Piers Chapman Houston M70 61:42 51 Peter Cholerton NOC M65 61:50 52 David Wayles NOC M60 62:07 53 Alison Yeates WCH W55 64:09 54 Peta Jarvis LEI W21 64:19 55 Vic Knight NOC M65 64:52 56 Paul Stothard LEI M55 65:34 57 Anne Kayley-Burgess DVO W55 65:41 58 Malcolm Spencer DVO M65 69:31 59 Philip Kirk OD M65 70:02 60 Rob Henderson NOC M35 84:48 61 Wendy Foster NOC W60 97:41 mp Nataliia Panchuk SYO W21 61:49 Missing no 12
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 9.3km, climb 100m, 21 controls)
1 Mike Barnby WCH M45 49:24 2 Karl Marshall SYO M55 54:12 3 Dai Bedwell DVO M55 56:22 4 Rich Pigott POTOC M45 56:51 5 David Vincent DVO M60 65:39 6 James Prince DVO M50 66:13 7 Francesco Lari DVO M55 69:47 8 Alistair Farson M50 70:13 9 Bob Dredge WCOC M70 70:16 10 Graham Johnson DVO M65 70:35 11 Murray White DVO M55 70:52 12 Alison Hardy LEI W65 70:58 13 James Garnett SYO M55 71:10 14 Helen Chiswell DVO W45 71:14 15 Roy Mitton NOC M50 71:48 16 Andy Nicholls LEI M45 72:09 17 Alastair Paterson LEI M55 72:29 18 Tom Hartland DVO M45 72:37 19 Alexandra Garnett SYO W18 73:22 20 Darren Cook DVO M50 74:08 21 David Cladingboel LEI M55 75:04 22 Steve Chafer LEI M55 75:05 23 Monica Henderson NOC W21 75:45 24 Nigel Lydon M55 76:58 25 David Sissons NOC M45 77:58 26 Christopher Robinson SYO M40 78:03 27 Trish Lydon W55 78:04 28 Andy Parry Dvo M45 80:34 Sal Chaffey DVO W55 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 12.0km, climb 155m, 24 controls)
1 Finn Lydon M21 58:48 2 Chris Millard DVO M40 60:48 3 John Duckworth DVO M55 64:36 4 Martin Pigott POTOC M45 65:09 5 Nerijus Rozkovas DVO M35 67:40 6 Robert Holdway POTOC M40 71:56 7 David Pettit DVO M35 72:21 8 Richard Parkin DVO M55 76:01 9 Andrew Rowe POTOC M45 77:11 10 Jeff Colbert SYO M40 80:35 11 Jonathan Whilock POTOC M55 81:38 12 Joe Bass M35 84:39 13 Emily Gay DVO W35 86:31 14 Andrew Ward LEI M35 88:29 15 David Dunn POTOC M45 89:09 16 Jenny Williamson ERYRI W40 94:17 17 Ned Needham M60 96:25 18 Peter Gorvett SYO M75 97:52 19 Andrew Ridgway NOC M60 102:37 20 Ian Wells RAFO M70 130:07
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk